×

Przeprowadzono kolejne badanie szczepionki AstraZeneca. Wzięło w nim udział 280 tys. osób

Obecnie w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są cztery szczepionki, których zadaniem jest ochrona przed objawami COVID-19 wywołanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2. Mowa o dwóch s​zczepionkach mRNA (Comirnaty i Moderna) oraz dwóch szczepionkach wektorowych (Janssen i AstraZeneca). Największe kontrowersje zdaje się budzić ta ostatnia, a wszystko za sprawą niepożądanych skutków ubocznych, o których swego czasu zrobiło się bardzo głośno. Czy słusznie?

Badacze z Danii i Norwegii postanowili przeprowadzić szeroko zakrojone badania szczepionki na COVID-19 koncernu AstraZeneca. Celem było poznanie odpowiedzi na pytanie, czy szczepionka może zwiększać ryzyko pojawienia się rzadkich rodzajów zakrzepów. Badania zostały opisane na łamach pisma medycznego „The BMJ”.

Impfstoff von AstraZeneca - Kostenloses Foto auf ccnull.de

Badanie

Badacze wzięli pod lupę 280 tys. osób w wieku 18-65 lat, które zostały zaszczepione pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca w Danii i Norwegii na przełomie lutego i marca. Naukowcy następnie na podstawie rejestrów medycznych badanych osób przeanalizowali informacje na temat ataków serca, udarów, a także zakrzepach i krwotokach, co do których ryzyka wystąpienia były i wciąż są szczególne podejrzenia. W tym celu wzięli pod uwagę rejestr medyczny do 28 dni od momentu podania pierwszej dawki szczepionki. Ustalono, że do tego dnia wszelkie komplikacje i problemy zdrowotne, które mogłyby być następstwem przyjęcia preparatu, zdążyłyby się już ujawnić. Co więcej, uzyskane dane porównano z częstotliwością występowania owych schorzeń w całej populacji.

Wyniki badań

Co się okazało, zakrzepy w żyłach wykryto u 59 zaszczepionych (0,00021%). Kiedy natomiast weźmiemy pod uwagę częstotliwość występowania tego typu komplikacji zdrowotnych w danej populacji, okazuje się, że na grupę 280 tys. osób przypada około 30 zakrzepów w żyłach. Szczepienie AstraZenecą przyniosło więc 11 „nadliczbowych” incydentów zakrzepowo-zatorowych na 100 tys. szczepień (blisko 1 osoba na 10 tys. szczepień). Dodajmy, że nie ustalono, jaka grupa jest najbardziej narażona na pojawienie się zakrzepów po przyjęciu szczepionki.

Czy takie wyniki powinny być powodem do niepokoju? Badacze uspokajają.

Bezwzględne ryzyko opisane w tym badaniu jest niewielkie w porównaniu do dowiedzionych korzyści ze szczepień przeciwko COVID-19 i globalnym częstym występowaniu poważnych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Wyniki badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia. Potwierdzono, że po przyjęciu szczepionki AstraZeneca możliwe są rzadkie rodzaje zakrzepów jako „bardzo rzadki” efekt uboczny stosowania preparatu. Tego samego zdania jest Europejska Agencja ds. Leków (EMA), która już wcześniej podkreślała, że zysk wynikający z przyjęcia szczepionki koncernu AstraZeneca przewyższa ryzyko związane ze stosowaniem szczepionki.

Źródła: CNN

Może Cię zainteresować