Badania wykazały, komu i dlaczego trudniej jest rzucić palenie: kobiecie czy mężczyźnie
Choć ten „trend” jest już dzisiaj mniej zauważalny, wciąż wielu Polaków nie wyobraża sobie życia bez papierosów. Na niewiele zdają się w ich przypadku wszelkie ostrzeżenia czy przerażające statystyki. Nie wiem, czy wiesz, ale palenie tytoniu jest przyczyną 93% zachorowań na raka płuc u mężczyzn i 77% u kobiet po 35. roku życia. Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju tego śmiertelnie niebezpiecznego nowotworu, wciąż jest lub było w przeszłości palaczami.
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, komu statystycznie trudniej jest zrezygnować z nałogu: kobietom czy mężczyznom? Znamy odpowiedź! Badania pokazują, że choć kobiety palą mniej, trudniej jest im skończyć z nałogiem. Jak to wytłumaczyć? Okazuje się, że jest ku temu ważny powód. Powód, który można zwalczyć.
Badanie
Francuscy badacze postanowili przeprowadzić badanie, którego celem było zweryfikowanie, której płci trudniej jest zerwać z nałogiem, jakim jest palenie papierosów. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 35 tys. palaczy próbujących rzucić palenie.
Analiza wyraźnie pokazała, że palenie przez kobiety i mężczyzn na swój sposób różni się od siebie. Jak to rozumieć? Otóż kobiety sięgają po kolejnego papierosa z innych powodów (m.in. chwili spokoju, ukojenia nerwów) przez co ciężej jest im zerwać z nałogiem, podczas gdy panowie robią to z potrzeby odczuwania przyjemności lub pewnego nawyku. Badaczom udało się ustalić, co stoi na przeszkodzie kobiet, które chcą odstawić papierosy.

Pxfuel
Średnia ilość papierosów wypalanych dziennie przez kobiety i mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, wynosiła kolejno 23 dla kobiet i 27 dla mężczyzn. Panie sięgały więc po kolejnego papierosa znacznie rzadziej. Próbując jednak rzucić palenie miały jednak wyraźnie wyższe wskaźniki otyłości, depresji i lęku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie te czynniki utrudniały kobietom rozstanie się z papierosami.
Wskazówka dla palących kobiet
Badacze radzą kobietom podejść do rzucenia papierosów kompleksowo, tzn. skorzystać ze wszelkich dostępnych rozwiązań jednocześnie. Rozwiązań, które nie tylko będą miały wpływ na zerwanie z nałogiem, ale także na sylwetkę, zdrowie i stan psychiczny. Pomoc ze strony psychologa czy trenera może być więc tutaj kluczowa.
Poniżej publikujemy kilka cennych wskazówek, które mogą pomóc Ci zerwać z nałogiem:
- odstaw papierosy tuż po owulacji (chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa może być wyraźnie większa w pierwszych dniach cyklu),
- nie zmieniaj diety podczas rzucania palenia – zbyt duża liczba zmian (dawka zakazów) w codziennym życiu może być dla Ciebie bardzo demotywująca i stresująca, a wiadomo, jak może się to skończyć,
- szukaj wsparcia u bliskich i forach internetowych,
- sporządź listę rzeczy, które sprawiają, że masz ochotę na kolejnego papierosa i za wszelką cenę staraj się ich unikać
Palący Polacy
Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w 2019 roku papierosy paliła blisko jedna czwarta dorosłych Polaków (26%). Co piąty Polak palił wówczas regularnie, a co dwudziesty okazjonalnie. Ponadto popularność palenia wydaje się być zależna od płci badanych. Po papierosa sięgała wówczas jedna trzecia mężczyzn (31%), z czego 26% paliło regularnie, i 21% kobiet z czego regularnie paliło 17% badanych.
Statystyki pochodzą z badania przeprowadzonego w dniach 4–11 lipca 2019 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.