rzucanie palenia
Kategorie Choroby układu oddechowegoNowotworyZdrowie

Badania wykazały, komu i dlaczego trudniej jest rzucić palenie: kobiecie czy mężczyźnie

Choć ten „trend” jest już dzisiaj mniej zauważalny, wciąż wielu Polaków nie wyobraża sobie życia bez papierosów. Na niewiele zdają się w ich przypadku wszelkie ostrzeżenia czy przerażające statystyki. Nie wiem, czy wiesz, ale palenie tytoniu jest przyczyną 93% zachorowań na raka płuc u mężczyzn i 77% u kobiet po 35. roku życia. Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju tego śmiertelnie niebezpiecznego nowotworu, wciąż jest lub było w przeszłości palaczami.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, komu statystycznie trudniej jest zrezygnować z nałogu: kobietom czy mężczyznom? Znamy odpowiedź! Badania pokazują, że choć kobiety palą mniej, trudniej jest im skończyć z nałogiem. Jak to wytłumaczyć? Okazuje się, że jest ku temu ważny powód. Powód, który można zwalczyć.

Badanie

Francuscy badacze postanowili przeprowadzić badanie, którego celem było zweryfikowanie, której płci trudniej jest zerwać z nałogiem, jakim jest palenie papierosów. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 35 tys. palaczy próbujących rzucić palenie.

Badania wykazały, komu i dlaczego trudniej jest rzucić palenie: kobiecie czy mężczyźnie
Flickr

Analiza wyraźnie pokazała, że palenie przez kobiety i mężczyzn na swój sposób różni się od siebie. Jak to rozumieć? Otóż kobiety sięgają po kolejnego papierosa z innych powodów (m.in. chwili spokoju, ukojenia nerwów) przez co ciężej jest im zerwać z nałogiem, podczas gdy panowie robią to z potrzeby odczuwania przyjemności lub pewnego nawyku. Badaczom udało się ustalić, co stoi na przeszkodzie kobiet, które chcą odstawić papierosy.

Badania wykazały, komu i dlaczego trudniej jest rzucić palenie: kobiecie czy mężczyźnie
Pxfuel

Średnia ilość papierosów wypalanych dziennie przez kobiety i mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu, wynosiła kolejno 23 dla kobiet i 27 dla mężczyzn. Panie sięgały więc po kolejnego papierosa znacznie rzadziej. Próbując jednak rzucić palenie miały jednak wyraźnie wyższe wskaźniki otyłości, depresji i lęku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie te czynniki utrudniały kobietom rozstanie się z papierosami.

Badania wykazały, komu i dlaczego trudniej jest rzucić palenie: kobiecie czy mężczyźnie
Pixabay

Wskazówka dla palących kobiet

Badacze radzą kobietom podejść do rzucenia papierosów kompleksowo, tzn. skorzystać ze wszelkich dostępnych rozwiązań jednocześnie. Rozwiązań, które nie tylko będą miały wpływ na zerwanie z nałogiem, ale także na sylwetkę, zdrowie i stan psychiczny. Pomoc ze strony psychologa czy trenera może być więc tutaj kluczowa.

Poniżej publikujemy kilka cennych wskazówek, które mogą pomóc Ci zerwać z nałogiem:

  • odstaw papierosy tuż po owulacji (chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa może być wyraźnie większa w pierwszych dniach cyklu),
  • nie zmieniaj diety podczas rzucania palenia – zbyt duża liczba zmian (dawka zakazów) w codziennym życiu może być dla Ciebie bardzo demotywująca i stresująca, a wiadomo, jak może się to skończyć,
  • szukaj wsparcia u bliskich i forach internetowych,
  • sporządź listę rzeczy, które sprawiają, że masz ochotę na kolejnego papierosa i za wszelką cenę staraj się ich unikać

Palący Polacy

Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), w 2019 roku papierosy paliła blisko jedna czwarta dorosłych Polaków (26%). Co piąty Polak palił wówczas regularnie, a co dwudziesty okazjonalnie. Ponadto popularność palenia wydaje się być zależna od płci badanych. Po papierosa sięgała wówczas jedna trzecia mężczyzn (31%), z czego 26% paliło regularnie, i 21% kobiet z czego regularnie paliło 17% badanych.

Statystyki pochodzą z badania przeprowadzonego w dniach 4–11 lipca 2019 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródła: CBOS, www.fakt.pl
Fotografie: Fot. Pexels (miniatura wpisu), www.pxfuel.com