Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Nakaz wykonania testu dla osób, które otrzymają specjalnego SMS-a. Niedzielski podał szczegóły

Rząd podejmuje kolejne kroki w kierunku walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Chce wprowadzić obowiązkowe testy dla losowych osób, które otrzymają specjalnego SMS-a. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał szczegóły całej operacji.

Rząd chce badać Polaków na obecność koronawirusa. Minister mówi, że SMS wskaże badanego

Wiele mówi się o ilości przeprowadzanych w Polsce testów na obecność COVID-19. Choć te wydają się być kluczowe w walce z pandemią, niestety w naszym kraju wciąż przeprowadza się ich stosunkowo mało – w ciągu ostatniej doby wykonano ich zaledwie 27,4 tys. Czy to się niebawem zmieni?

Instagram

System ma zostać uzupełniony o nowy sposób informowania o teście. Informacja będzie przychodzić SMS-em. SMS ma być równoznaczny z nakazem przeprowadzenia badania (testu). Minister zdrowia Adam Niedzielski w miniony weekend oświadczył, że w ten sposób będą przeprowadzane w trzech województwach: podkarpackim małopolskich i śląskim. Dzisiaj minister w wywiadzie dla RMF FM doprecyzował, że decyzja zostanie podjęta w tym tygodniu, a na przygotowanie całej logistyki będzie potrzebny jeszcze tydzień lub dwa.

Pxfuel

Czy można odmówić poddania się takiemu testowi?

Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć na jednej ze stron rządowych.

Zasadą jest, że diagnozowanie i leczenie następuje za świadomą zgodą pacjenta. Są jednak od tego wyjątki, podyktowane ważnym interesem społecznym i ochroną zdrowia publicznego. Jednym z nich jest obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań), w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa. Pacjent powinien współpracować ze służbami sanitarnymi. Ma on jednak prawo do informacji o swoim stanie zdrowia oraz podejmowanych czynnościach medycznych

Pixabay

Odpowiedzi, na które wciąż czekamy

Czy każdy, kto otrzyma SMS-a, będzie musiał poddać się badaniu pod groźbą kary czy rząd przewiduje jakieś wyjątki? Czy SMS-y będą rozsyłane zupełnie losowo? Jaka część społeczeństwa otrzyma SMS-a z nakazem przeprowadzenia testu? Jaka jest podstawa prawna takiego działania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Koronawirus raport

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 15 002 nowych przypadków zakażeń COVID-19, podczas gdy przeprowadzono 27,4 tys testów. Z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 118 osób.

Liczba potwierdzonych, zakażonych koronawirusem osób od początku pandemii w Polsce wynosi 876 333, z czego 13 774 zmarło.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.instagram.com