×

Nakaz wykonania testu dla osób, które otrzymają specjalnego SMS-a. Niedzielski podał szczegóły

Rząd podejmuje kolejne kroki w kierunku walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Chce wprowadzić obowiązkowe testy dla losowych osób, które otrzymają specjalnego SMS-a. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał szczegóły całej operacji.

Rząd chce badać Polaków na obecność koronawirusa. Minister mówi, że SMS wskaże badanego

Wiele mówi się o ilości przeprowadzanych w Polsce testów na obecność COVID-19. Choć te wydają się być kluczowe w walce z pandemią, niestety w naszym kraju wciąż przeprowadza się ich stosunkowo mało – w ciągu ostatniej doby wykonano ich zaledwie 27,4 tys. Czy to się niebawem zmieni?

<a href=Instagram">

Instagram

System ma zostać uzupełniony o nowy sposób informowania o teście. Informacja będzie przychodzić SMS-em. SMS ma być równoznaczny z nakazem przeprowadzenia badania (testu). Minister zdrowia Adam Niedzielski w miniony weekend oświadczył, że w ten sposób będą przeprowadzane w trzech województwach: podkarpackim małopolskich i śląskim. Dzisiaj minister w wywiadzie dla RMF FM doprecyzował, że decyzja zostanie podjęta w tym tygodniu, a na przygotowanie całej logistyki będzie potrzebny jeszcze tydzień lub dwa.

<a href=Pxfuel">

Pxfuel

Czy można odmówić poddania się takiemu testowi?

Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć na jednej ze stron rządowych.

Zasadą jest, że diagnozowanie i leczenie następuje za świadomą zgodą pacjenta. Są jednak od tego wyjątki, podyktowane ważnym interesem społecznym i ochroną zdrowia publicznego. Jednym z nich jest obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym (w tym również postępowaniu mającemu na celu pobranie lub dostarczenie materiału do tych badań), w sytuacji podejrzenia zakażenia. Nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa. Pacjent powinien współpracować ze służbami sanitarnymi. Ma on jednak prawo do informacji o swoim stanie zdrowia oraz podejmowanych czynnościach medycznych

<a href=Pixabay">

Pixabay

Odpowiedzi, na które wciąż czekamy

Czy każdy, kto otrzyma SMS-a, będzie musiał poddać się badaniu pod groźbą kary czy rząd przewiduje jakieś wyjątki? Czy SMS-y będą rozsyłane zupełnie losowo? Jaka część społeczeństwa otrzyma SMS-a z nakazem przeprowadzenia testu? Jaka jest podstawa prawna takiego działania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań powinniśmy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Koronawirus raport

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 15 002 nowych przypadków zakażeń COVID-19, podczas gdy przeprowadzono 27,4 tys testów. Z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 118 osób.

Liczba potwierdzonych, zakażonych koronawirusem osób od początku pandemii w Polsce wynosi 876 333, z czego 13 774 zmarło.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować