×

10 badań, które powinien zrobić każdy mężczyzna po 40. roku życia. Nie odkładaj ich na później!

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Choć teoretycznie doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, praktyka często pokazuje coś zupełnie innego, zwłaszcza, kiedy mówimy o mężczyznach. Panowie unikają lekarzy niczym ognia, a na wizytę wstawiają się najczęściej dopiero wtedy, gdy zaczynają odczuwać ból lub ich stan zdrowia nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Wiele osób nie wie także, na jakie badania powinny się udać i kiedy, dlatego postanowiliśmy rozwiać nieco Twoje wątpliwości.

14 badań, które powinien zrobić każdy mężczyzna po 40. roku życia. Nie odkładaj ich na później!

#1 Morfologia

Morfologia to jedno z podstawowych badań, które pozwala wykryć niepokojące sygnały świadczące o tym, że ze zdrowiem zaczyna lub dzieje dziać się coś niedobrego. Na podstawie krwi można bowiem określić nie tylko stężenie hemoglobiny, ale także proporcje między ciałkami czerwonymi i białymi.

#2 Badanie moczu

Prawidłowy mocz ma odczyn (pH) kwaśny od 4,8 do 6,9 lub też obojętny równy 7. Odczyn zasadowy może z kolei świadczyć o zakażeniu bakteryjnym dróg moczowych. Nie bez znacznie jest także kolor moczu. Ten prawidłowy będzie miał zabarwienie słomkowe i będzie przezroczysty. Inna barwa powinna wzbudzić nasz niepokój.

#3 Stężenie glukozy

Zbadanie stężenia glukozy pozwoli zweryfikować zagrożenie cukrzycą, o której będzie świadczył wysoki poziom cukru. Przypomnijmy, że prawidłowe stężenie glukozy we krwi nie powinno przekraczać 100 mg/dl.

Pixabay

Pixabay

#4 Lipidogram

Lipidogram to wynik badania laboratoryjnego, które zawiera informacje na temat stężenia cholesterolu cąłkowitego, frakcji lipoprotein wysokiej i niskiej gęstości oraz trójglicerydów. Panowie po ukończeniu 40. lat powinni badać profil lipidowy raz na dwa lata. Mężczyźni, którzy są natomiast obarczenie ryzykiem chorób układu krążenia, palą papierosy lub mają nadwagę, powinni wykonywać lipidogram raz na rok.
o

#5 EKG

Nie da się ukryć, że choroby układu krążenia zbierają największe żniwo wśród mężczyzn. To dlatego tak ważne jest, aby już zawczasu zadbać o swoje serce. EKG to krótkie, bezinwazyjne i bezbolesne badanie kardiologiczne, które jest podstawą diagnostyki problemów sercowych. Po 40. roku życia panowie powinni wykonywać badanie EKG co najmniej raz na 3 lata.

#6 Stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi

Nieleczone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi może prowadzić do dny moczanowej – stanu, w którym w stawach odkładają się kryształki kwasu moczowego. Problem ten ze względu na swoje objawy jest często mylony z reumatyzmem. Norma kwasu moczowego w osoczu krwi wynosi 3,5-7mg/dl. Podwyższony poziom może świadczyć o takich problemach zdrowotnych, jak nowotwór, niewydolność nerek czy łuszczyca.

#7 Gastroskopia

Panowie po przekroczeniu 40. roku życia powinni wykonywać endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego raz na pięć lat. Gastroskopia pomaga w rozpoznaniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także nowotworów układu pokarmowego.

#8 Samobadanie jąder

Ten punkt tyczy się każdego mężczyzny i to bez względu na wiek. Zaletą w tym przypadku jest fakt, że ten rodzaj badania możemy przeprowadzić sami. Wystarczy poświęcić 3 minuty każdego miesiąca na samobadanie jąder podczas kąpieli lub pod prysznicem. W przypadku gdy odczujesz zgrubienie, zwłóknienie lub guzek, nie zwlekaj i natychmiast udaj się do urologa. W przeciwnym przypadku taką wizytę powinieneś odbywać raz na 2-3 lata.

#9 Badanie stomatologiczne

Kolejne badanie, które tyczy się każdego, bez względu na wiek. Gabinet stomatologiczny należy odwiedzać raz na pół roku. Niestety, wiele osób udaje się do stomatologa tylko i wyłącznie wtedy, gdy ząb zaczyna boleć.

#10 Badanie kału

Badanie kału pozwoli zdiagnozować, czy nie ma zagrożenia rakiem jelita grubego, który jest trzecim nowotworem na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych. W tym celu należy wykonać test na obecność krwi utajonej w kale. Badanie jest nieinwazyjne. Jedyne, co musimy zrobić, to oddać próbkę kału do oceny laboratoryjnej.

Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: fshoq.com

Może Cię zainteresować