×

Badacze sprawdzili, jaki kolor oczu u kobiet, mężczyźni uważają za najatrakcyjniejszy i odwrotnie

Ktoś kiedyś powiedział, że zakochać można się w oczach, bo tak naprawdę wygląd przeminie, a oczy zawsze zostaną te same. Coś w tym jest… Nasuwa się w tym momencie pytanie, jaki kolor oczu u kobiet mężczyźni uważają za najatrakcyjniejszy i odwrotnie, tzn. jakie oczy u panów podobają się paniom. Odpowiedź na to pytanie postanowili poznać również naukowcy. Badanie przeprowadzili dostawcy soczewek Lenstore.

Jaki kolor oczu u kobiet podoba się mężczyznom?

W badaniu posłużono się profilami męskimi i żeńskimi na popularnych aplikacjach randkowych. Aby poznać odpowiedź na nurtujące pytanie, na kolejnych zdjęciach profilowych komputerowo zmieniano kolor oczu, po czym sprawdzono, która „wersja” otrzymała najwięcej polubień, tzw. matchów. Do jakich wniosków doszli badacze?

Panom statystycznie najbardziej podobają się kobiety o niebieskich (27%) i brązowych (22%) oczach. Na podium uplasowały się również panie o zielonych oczach (16,7%). Następne w kolejności były oczy piwne (15%) i czarne (10%).

Eyes Woman Face - Free vector graphic on Pixabay

Paniom statystycznie najbardziej podobają się panowie piwnoocy (20%). Na kolejnych miejscach byli panowie, których kolor oczu zmieniono na kolor fioletowy (?) (19,8%), czarny (17,7%), niebieski (17,3%), brązowy (13,3%) i zielony (11,4%).

Specjalista ds. związków Ness Cooper spróbował wyjaśnić, od czego mogą zależeć upodobania do poszczególnych kolorów oczu.

Chociaż badania na ten temat są wciąż ograniczone, może się okazać, że lubimy kolory oczu podobne do kolorów, które mieli nasi opiekunowie, gdy byliśmy młodsi, ze względu na wiązanie, które zachodzi poprzez uwalnianie się hormonów […] a nie bezpośredni związek z rodziną genetyczną

Najpopularniejszy kolor oczu na świecie

Statystyki podają, że najwięcej ludzi na świecie ma brązowy kolor oczu. Szacuje się, że do tej grupy należy nawet 90% światowej populacji (niektóre źródła podają, że od 55 do 79%). Drugim najczęściej spotykanym kolorem oczu jest kolor niebieski, który posiada 8-10% światowej federacji, a trzecim kolo piwny – ok. 5% światowej populacji. Jako ciekawostkę dodajmy, że posiadanie kruczoczarnych oczu jest niemożliwe? Tak więc tekst z piosenki pt. „Jej piękne czarne oczy” możemy włożyć między bajki.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Fot. Pexels (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować