Babeszjoza – choroba przenoszona przez kleszcze, przypominająca malarię
Kleszcze zaczęły już żerowa i zarażać. Najbardziej powszechną chorobą przenoszoną przez te małe pajęczaki jest borelioza. Jednak wiele osób może nie zdawać sobie sprawy o innych chorobach przenoszonych przez to stworzenie np. babeszjozie. Jak objawia się to schorzenie i jakie może mieć konsekwencje dowiecie się w dalszej części artykułu.
Przyczyny choroby
Babeszjoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Nie jest częstym schorzeniem wśród mieszkańców Europy, gdyż do tej pory odnotowano zaledwie 30 przypadków. Zaskakującym faktem jest jednak to, że 4 do 7 % całej populacji miało odczynienia z pierwotniakiem Babesia microti, wywołującym Babeszjozę. Większość z nich mogła nie zdawać sobie sprawy, że przeszła tę chorobę.
Na zakażenie najbardziej narażone są osoby często podróżujące w rejony Ameryki Północnej i Południowej. Większe ryzyko tyczy się również leśniczych czy rolników, którzy na co dzień przebywają w miejscach występowania kleszczy.

źródło: instagram @jaxonthebatcat
Objawy babeszjozy
Babeszjoza to skrajna choroba. Albo przebiega bezobjawowo ,albo jej skutki są bardzo nasilone. Chorobę często porównuje się do malarii gdyż obie mają podobny przebieg. Infekcja może doprowadzić do niewydolności narządów lub anemii. Pierwsze sygnały pojawiają się zazwyczaj 1-4 tygodni od ukąszenia przez kleszcza. Do najczęstszych objawów zalicz się:
– wysoką gorączkę, przekraczającą nawet 40 stopni Celsjusza.
– dreszcze,
– nasilone pocenie się
– silne osłabienie organizmu.
Co zrobić kiedy zauważymy u siebie oznaki choroby>

źródło: canva
Oczywiście najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci badania na obecność różnego rodzaju chorób przenoszonych przez kleszcze, w tym pierwotniaka Babesia. Zakażenie można zdiagnozować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest badanie krwi, gdyż pierwotniaki ukrywają się głównie w krwinkach czerwonych. Natomiast drugim sposobem jest użycie metody PCR, dzięki, której wykryjemy materiał genetyczny oraz poziom przeciwciał przeciwko tym organizmom.
Babeszjoza – leczenie
Choremu ze zdiagnozowaną babeszjozą podaje się przez okres 7-10 dni antybiotyk i preparaty zwalczające pierwotniaki. Jeżeli w skutek schorzenia pacjent ma problemy odpornością, zaleca się dłuższe przyjmowanie leków.