Kategorie Zdrowie

Brał różne używki, po czym malował swój autoportret. Prace diametralnie się od siebie różnią!

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że różnego rodzaju używki mają spory (w niektórych przypadkach ogromny) wpływ na nasze zdolności motoryczne, postrzeganie świata, a przede wszystkim to, co najcenniejsze – zdrowie. Pewien artysta postanowił sprawdzić, jak przyjmowanie różnych używek będzie przekładać się na tworzenie kolejnych autoportretów. Efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania.

Każdego dnia tworzy jeden nowy autoportret

W marcu 1995 roku artysta Bryan Lewis Saunders postanowił, że do końca życia będzie codziennie tworzył swój kolejny autoportret. Szacuje się, że do dnia dzisiejszego Saunders wykonał ich blisko 12 400!

>W 2000 roku artysta postanowił wprowadzić w życie jeszcze bardziej radykalną „podserię” prac w ramach swoich wcześniejszych założeń. Tworzył autoportrety będąc pod wpływem różnego rodzaju używek. Tak narodził się projekt „Under The Influence” („Pod wpływem”).

Podjęte przez Saundersa przedsięwzięcie nie mogło nie odbić się na jego zdrowiu. Artysta już w ciągu zaledwie kilku tygodni stał się dużo bardziej ospały, kilkukrotnie trafił do szpitala i jak się okazało, doznał łagodnego uszkodzenia mózgu, które z kolei przyczyniło się do problemów psychomotorycznych i dezorientacji. Na szczęście póki co wciąż nie są to trwałe zmiany. Bez względu jednak na konsekwencje zdrowotne, Saunders kontynuuje tworzenie kolejnych autoportretów, choć te już dziś powstają w dłuższych odstępach czasu. Artysta w ten sposób szuka „doświadczeń, które mogłyby wpłynąć na jego postrzeganie własnej osoby”. Zważywszy na odmienność każdego dzieła, nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że mu się to udało!

Brał różne używki (dawki nie zostały podane), po czym malował swój autoportret. Prace diametralnie się od siebie różnią!

Oto część z prac artysty:

#1 Autoportret po grzybach psylocybinowe

bryanlewissaunders

#2 Autoportret po alkoholu

bryanlewissaunders

#3 Autoportret po Haloperidolu

bryanlewissaunders

#4 Autoportret po morfinie

bryanlewissaunders

#5 Autoportret po marihuanie

bryanlewissaunders

#6 Autoportret po absyncie

bryanlewissaunders

#7 Autoportret po LSD

bryanlewissaunders

#8 Autoportret po valium

bryanlewissaunders

#9 Autoportet po opium

bryanlewissaunders

#10 Autoportret po podtlenku azotu

bryanlewissaunders

#11 Autoportret po kokainie

bryanlewissaunders

#12 Autoportret po heroinie

bryanlewissaunders
Źródła: bryanlewissaunders.org, www.instagram.com