Kategorie Zdrowie

Tak wygląda aura poprzedzająca atak migreny. Zamieszczone nagranie doskonale to obrazuje

Migrena jest jedną z tych chorób, która w sprawia nam ogromny ból dezorganizujący normalne funkcjonowanie. Jej napad rozwija się stosunkowo szybko – średnio jest to kilkanaście minut. Jednym ze zwiastunów ataku bólu jest tzw. aura migrenowa, która została przedstawiona na jednym z nagrań. Jeśli od czasu do czasu widzisz podobnie, prawdopodobnie lada moment dopadnie Cię ból głowy.

Migrena – co to takiego?

Migrena to krótko mówiąc choroba neurologiczna, która nie jest wynikiem innych towarzyszących chorób. Choroba, która objawia się napadowymi bólami głowy. I choć jest znana od lat, jej przyczyny wciąż nie zostały ostatecznie sprecyzowane. Wiadomo natomiast, że jest powiązana z wahaniami hormonalnymi, a zwłaszcza nagłym spadkiem poziomu estrogenu. To m.in. dlatego na migrenę znacznie częściej cierpią kobiety. Szacuje się, że występowanie migreny w populacji polskiej to około 8%, z czego 75% stanowią kobiety bez względu na wiek – 90% chorych pierwszy napad bólu ma przed 40. rokiem życia. Co więcej, niektóre źródła podają, że co czwarta osoba cierpiąca na migrenę zmaga się z depresją, a co druga ma nerwicę.

health.mil

Migrena – objawy

Migrena to przede wszystkim silne, nawracające bóle, które z reguły obejmują jedną stronę głowy. Ból zwykle jest pulsujący i nasila się przy aktywności fizycznej. Towarzyszyć mu mogą wymioty, nudności, a także nadwrażliwość na dźwięki, światło, a nawet zapachy. Możemy wyróżnić dwa typy migreny.

  • migrena bez aury – atak występuje nagle i niespodziewanie
  • migrena z aurą –  atak jest poprzedzony zaburzeniami widzenia w postaci deformacji obrazu, rozbłysków czy ruchomych linii. Aura poprzedzająca atak potrafi się utrzymywać od kilku do kilkunastu minut. W wyjątkowych przypadkach trwają nawet do 24 godzin

W sieci można znaleźć nagranie, które pokazuje, jak wygląda aura migrenowa. Publikujemy je poniżej

Leczenie

Całkowite wyleczenie migreny jest na dzień dzisiejszy nie możliwe. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to choroba, która mogłaby zagrażać zdrowiu czy życiu człowieka. Nie mniej jednak potrafi znacznie wpłynąć na jakość jego życia, zwłaszcza, jeśli do ataków dochodzi często. Możliwe jest doraźne leczenie napadu bólu głowy, a także leczenie profilaktyczne, którego celem jest zmniejszenie liczby napadów migreny.

A Ty zmagasz się z migreną? Jeśli tak, to czy ból poprzedza przedstawiona wyżej aura?

Źródła: zdrowie.radiozet.pl