×

AstraZeneca zabrała głos odnośnie zarzutów występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych

Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca odniósł się do informacji dotyczących związku szczepionki z występowaniem zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Po analizie danych firma oznajmiła, że nie znalazła dowodów na to, aby opracowała szczepionka zwiększała ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca.

Kolejne kraje wstrzymują stosowanie szczepionki AstraZeneca

W ostatnim czasie media na całym świecie obiegały informacje o kolejnych krajach, które wstrzymały szczepienia preparatem AstraZeneca. Na taki krok zdecydowały się m.in. Dania, Norwegia, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Włochy czy Irlandia.

Czy do grona tych państw dołączy również Polska?

O szczepionkę AstraZeneca był pytany minister zdrowia, który oznajmił, że nie ma planów, aby wstrzymywać podawanie preparatu. Minister zapewnił również, że Polska jest w stałym kontakcie z EMA i śledzi wszelkie wytyczne w tym kierunku. Tymczasem Europejska Agencja Leków poinformowała w piątek, że nie ma wskazań co do tego, że za stanami zakrzepowo-zatorowymi stał preparat AstraZeneca.

W tej chwili kilka krajów wstrzymało szczepienia preparatem od AstryZeneki po wystąpieniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Takiego przypadku w Polsce jeszcze w tej chwili nie obserwujemy… Jesteśmy w stałym kontakcie z Europejską Agencją Leków, nasi specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych na bieżąco analizują wszystkie dane o szczepieniach – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Warto dodać, że Polska zakupiła w sumie 20 mln szczepionek od firmy AstraZeneca, z czego 4 miliony może trafić do krajów spoza Unii Europejskiej, o ile nie zostaną wykorzystane w Polsce. Obecnie kontrakty Polski na dostawy szczepionek szacuje się na blisko 100 mln dawek, co pozwoliłoby zaszczepić około 50 milionów osób. Koszt szczepionek szacowany jest na ponad 2 miliardy złotych.

Skala problemu

Do dnia wczorajszego stwierdzono około 30 „incydentów zakrzepowych” na blisko 5 milionów osób zaszczepionych preparatem koncernu AstraZeneca. EMA nie ma w tym przypadku wątpliwości, że „korzyści wynikające ze szczepionki nadal przeważają nad ryzykiem i można ją nadal podawać w trakcie dochodzenia w sprawie przypadków zakrzepicy z zatorami”.

Co na to koncern AstraZeneca?

Koncern AstraZeneca odniósł się do zarzutów występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych po przeanalizowaniu 17 milionów przypadków zaszczepionych preparatem osób z Wielkiej Brytanii i krajów Unii Europejskiej.

Dogłębna analiza (tych danych) nie wykazała, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy trombocytopenii niezależnie od grupy wiekowej, płci, partii podanej szczepionki czy kraju – przekazał koncern w oświadczeniu

Źródła: www.fakt.pl, www.medonet.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować