×

Twój organizm daje Ci wcześniej znać o nadchodzącej astmie. Zapalenie zatok jest jednym z nich

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych o zmiennym przebiegu. Chorują na nią dzieci, ale zdarza się, że dorośli dowiadują się o niej już w dojrzałym wieku. Jak ją rozpoznać?

Astma kojarzy się nam z napadowym kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej i świszczącym oddechem

Jednak lista jest o wiele dłuższa! Jak rozpoznać początki astmy u siebie?

#1 Duszności

To podstawowy objaw choroby, często określany jako brak tchu. Może pojawiać się napadowo w odpowiedzi na czynniki prowokujące i ustępować samoistnie lub po podaniu leków rozkurczających oskrzela.

#2 Świszczący oddech

Napadowy skurcz oskrzeli bardziej niż wdech utrudnia wydech, który staje się wyraźnie wydłużony. Powietrzu z płuc przeciska się przez zwężone oskrzela, a całości towarzyszą świszczące dźwięki. Co ciekawe, niekiedy są one tak głośne, że poza chorym, słyszy je jego otoczenie.

#3 Uczucie ucisku klatki piersiowej

To ból w postaci pieczenia za mostkiem, ból w dolnej połowie klatki piersiowej, a także ból nasilający się przy głębokich wdechach. Jeżeli odczuwasz taki dyskomfort – koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

#4 Kaszel

Kaszel u chorych na astmę jest zwykle suchy, tylko czasami kończy się odkrztuszeniem niewielkiej ilości białawej, gęstej flegmy. U niektórych chorych kaszel to jedyny objaw astmy – tzw. wariant kaszlowy astmy. Jeżeli masz go już od jakiegoś czasu, to znak, że nadszedł czas na wykonanie badań.

#5 Problemy ze snem<.h2>

Astma może stać się przyczyną zaburzeń snu, za które odpowiadają napady duszności nasilające się głównie nocą. Przerywany sen jest dla naszego organizmu równie niebezpieczny jak bezsenność. Jeżeli budzisz się w nocy, postaraj się poznać przyczynę.

#6 Przewlekłe zapalenie zatok

Potencjalny związek między zapaleniem zatok a astmą nie został jednak jak dotąd wyjaśniony. Prawdopodobnie jest to wynik wpływu infekcji toczącej się w jednym narządzie na drugi. Skuteczne leczenie zatok może prowadzić do poprawy dolnych dróg oddechowych.

Teraz już wiesz na co zwracać uwagę

Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy – koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

Może Cię zainteresować