×

Nie przyjmuj aspiryny. Może w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku

instagram.com

Aspiryna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia bólu głowy lub objawów przeziębienia, a nawet zawałów serca. Niektórzy biorą ją nawet codziennie. Nazywa się to codzienną terapią aspiryną i historycznie jest to praktyka, która ma zapobiegać zawałowi serca, udarowi lub innemu problemowi sercowo-naczyniowemu.

Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie codziennie aspiryny w celach profilaktycznych może w rzeczywistości nie zapobiegać problemom z sercem. I to może zrobić więcej szkody niż pożytku…

Zacznijmy od tego, że opisujemy tylko ludzi, którzy nigdy nie mieli chorób serca ani nie mieli udaru. Ci, którzy już doznali udaru lub zawału serca powinni według lekarzy faktycznie przyjmować codziennie aspirynę, by zapobiec ponownemu wystąpieniu ataków.

Jedno z badań, opublikowane w New England Journal of Medicine wykazało, że codzienne schematy podawania małej dawki aspiryny w rzeczywistości nie wykazały żadnych korzyści związanych z sercem u zdrowych ludzi w wieku powyżej 70 lat. 

instagram.com

Dlaczego więc lekarze zaczęli zalecać aspirynę w pierwszej kolejności, jeśli robiło to więcej szkody niż pożytku? Eksperci twierdzą, że może to mieć związek z faktem, że częstość zawałów serca była wtedy wyższa.

„Wskaźniki zawału serca spadły w bardziej nowoczesnym społeczeństwie, z mniejszą liczbą palaczy i lepszym leczeniem ciśnienia krwi, lepszym leczeniem cholesterolu” – powiedziała dr Erin Michos, jedna z autorek nowych wytycznych profilaktycznych opracowanych przez American Heart Association i American College of Cardiology. „Prawdopodobnie rola aspiryny była większa w starszych próbach, chociaż problem krwawienia zawsze był tam widoczny”.

Grupa zadaniowa US Preventive Services zaleca, by tylko dorośli w wieku od 50 do 59 lat, u których 10-letnie ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, przekroczyło 10%, mogą stosować niską dawkę aspiryny. Może to być również zalecenie dla pewnych zdrowych 40-70-latków, którzy nie mają zwiększonego ryzyka krwawienia i tylko wtedy, gdy aspiryna jest przepisana przez lekarzy, ponieważ może to nadal być korzystne dla osób, które mają rodzinną historię serca choroba.

instagram.com

„Jasne jest, że dla niektórych populacji – osób starszych, a w szczególności pacjentów z wysokim (wewnętrznym) ryzykiem krwawienia – aspiryna może w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ale nie ma absolutów, więc decyzje te muszą być dostosowane do konkretnej osoby”mówi dr Daniel Muñoz, profesor medycyny sercowo-naczyniowej w Vanderbilt University Medical Center w Tennessee.

Przed podjęciem próby zapobiegania problemom sercowo-naczyniowym, większość ekspertów zaleca jedzenie zdrowej diety i regularne ćwiczenia, co może pomóc w utrzymaniu ciśnienia krwi i cholesterolu pod kontrolą i pomóc w zapobieganiu problemom z sercem.

Czy słyszałeś kiedyś o codziennej terapii aspiryną lub próbowałeś jej wcześniej? Jak ćwiczysz utrzymywanie zdrowego serca?

Może Cię zainteresować