×

Obiecujące wyniki badań: Aspiryna może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Wciąż poszukiwane są rozwiązania, które mogłyby uchronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Czyżby środek wpisujące się w te ramy był dostępny na wyciągnięcie ręki? Niewykluczone, że tak. Według nowych badań niewielkie dawki aspiryny mogą chronić płuca, a przede ograniczyć konieczność hospitalizacji i podłączenia do respiratora.

Kiedy dowiedzieliśmy się o powiązaniu między zakrzepami krwi i Covid-19, wiedzieliśmy, że aspiryna stosowana w zapobieganiu udarom i atakom serca może być ważna dla pacjentów z Covid-19… Nasze badanie pokazało związek między małymi dawkami aspiryny a zmniejszonym natężeniem Covid-19 oraz mniejszym ryzykiem zgonu – mówi prof. Jonathan Chow z George Washington University, autor publikacji na łamach pisma „Anesthesia & Analgesia”

Badanie

Badanie zostało przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych na grupie 400 pacjentów. Żeby wyniki badania były jak najbardziej wiarygodne, naukowcy wzięli pod uwagę czynniki demograficzne i choroby towarzyszące. Finalnie doszli do wniosku, że aspiryna aż o 44% redukuje ryzyko konieczności zastosowania respiratora, o 43% zmniejsza konieczność leczenia na oddziale intensywnej terapii i co najważniejsze o 47% redukuje ryzyko zgonu w szpitalu. Zauważono także, że aspiryna chroni także częściowo przed samą infekcją COVID-19.

Aspiryna jest niedroga, łatwo dostępna i miliony ludzi już ją stosuje do leczenia swoich przypadłości. Odkrycie opisanej korelacji ma ogromne znaczenie dla tych, którzy chcą zmniejszyć ryzyko niektórych najgroźniejszych skutków Covid-19 – podkreśla prof. Chow

Co istotne nie zauważono w przypadku zażywania aspiryny zagrożenia w postaci krwotoków czy zakrzepów, który mogłyby wpłynąć negatywnie na stan zdrowia pacjentów.

Wstępne wyniki badań odnośnie skuteczności aspiryny przy zakażeniu COVID-19 opublikowano już jesienią 2020 roku, co rzuca jeszcze jaśniejsze światło na stosowanie tego środka w dobie pandemii.

Naukowcy wciąż zastanawiają się, czy istnieje związek pomiędzy stosowaniem aspiryny a uszkodzeniem płuc. Bardzo możliwe, że kolejne projekty badawcze będą zmierzać w kierunku poznania odpowiedzi właśnie na to pytanie.

Źródła: https://journals.lww.com/anesthesia-analgesia/Fulltext/2021/04000/Aspirin_Use_Is_Associated_With_Decreased.2.aspx
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować