Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Rozwiewamy wątpliwości, czyli 6 powodów, dla których warto się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Na dzień dzisiejszy wykonano już w Polsce blisko 16 milionów szczepień. 37,1 proc. dorosłych zostało zaszczepionych jedną dawką, a 14,4 proc. jest dwóch dawkach. Z takimi wynikiem mieścimy się w średniej europejskiej. Choć wyniki wyglądają obiecująco, to wciąż za mało do osiągnięcia tzw. odporności stadnej. Szacuje się, że do jej uzyskania niezbędne jest zaszczepienie 70-80% populacji, a z tym może być problem. Badania pokazują, że blisko 30 procent Polaków nie zamierza się szczepić, podczas gdy niektóre źródła podają, że jest to nawet 50-60%.

Szczepienia przeciwko COVID-19 nie są obowiązkowe i każdy ma prawo do podjęcia decyzji o zaszczepieniu samodzielnie. Warto jednak rozważyć potencjalne za i przeciw, a dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję. Aby Ci w tym pomóc, mamy dla Ciebie listę pozycji, które przemawiają za zaszczepieniem.
Measles Vaccine Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

6 powodów, dla których warto się zaszczepić przeciwko COVID-19

#1 Szczepionka chroni zarówno przed zakażeniem jak i przed chorobą

Szczepionka przeciwko COVID-19 chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i przed śmiercią. I choć początkowo nie było wiadomo, czy osoby zaszczepione mogą zakażać innych, dziś są już badania, które potwierdzają, że zaszczepieni nie przenoszą wirusa na inne osoby.

#2 COVID-19 jest nieprzewidywalny, a ryzyko jest ogromne

COVID-19 wśród niektórych pacjentów ma gwałtowny przebieg. Zakażona osoba w ciągu zaledwie kilku dni potrafi poczuć się zdecydowanie gorzej, trafić do szpitala, wylądować pod respiratorem, a na końcu umrzeć. Oczywiście, niektóre inne schorzenia przemawiają za tym, że istnieje większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Nie mniej jednak nigdy nie mamy pewności co do rozwoju sytuacji, którą weryfikuje życie. Koronawirus odebrał już życie niejednej, uchodzącej wcześniej za okaz zdrowia osoby lub też wpłynął długoterminowo na jej ogólny stan zdrowia.

Rozwiewamy wątpliwości, czyli 6 powodów, dla których warto się zaszczepić przeciwko COVID-19.
Wikimedia Commons

#3 COVID-19 może uszkodzić narządy wewnętrzne

Wszyscy kojarzymy COVID-19 z chorobą układu oddechowego, a w szczególności płuc i ich włóknieniem. Dziś okazuje się, że wyniszczenie płuc nie jest tak częste i obszerne, jak się obawiano. Problem w tym, że nie chodzi tylko i wyłącznie o zdrowie i kondycję płuc, ale także innych narządów. Odnotowano już wiele przypadków, w których COVID-19 prowadził do niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, zakrzepicy żylnej, uszkodzenia lub niewydolności nerek i to nie tylko w czasie choroby, ale nawet do miesiąca od otrzymania negatywnego testu na COVID-19.

#4 Ryzyko powstawania niebezpiecznych mutacji COVID-19 rośnie

Im dłużej trwa pandemia COVID-19, tym większe ryzyko, że powstaną nowe, bardziej niebezpieczne mutacje wirusa. Niewykluczone, że niektóre z nich będą odporne na dostępne szczepionki lub będą przyczyną jeszcze cięższego przebiegu choroby, która odbierze zdrowie i życie wielu ludziom.

Rozwiewamy wątpliwości, czyli 6 powodów, dla których warto się zaszczepić przeciwko COVID-19.
Flickr

#5 Wzrost liczby zakażeń wiązałby się z powrotem obostrzeń

Chyba wszyscy mamy już dość życia w zamknięciu i chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do normalności. Aby tak się stało, nie możemy pozwolić na kolejny wzrost zakażeń. Strach pomyśleć, jak odbiłaby się na społeczeństwie i gospodarce czwarta fala epidemii w Polsce. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że takowej nie będzie.

#6 Przywileje dla zaszczepionych

Choć nie ma obowiązku szczepień, dla osoby zaszczepionej (lub ozdrowieńca) są pewne przywileje. Nie obejmuje ją kwarantanna i nie jest wliczana do grona osób, które mogą brać udział w spotkaniu rodzinnym. Kto wie, czy w niedalekiej przyszłości takich przywilejów nie będzie więcej. Dla przykładu na Węgrzech z kin, basenów, kawiarni lub siłowni mogą korzystać tylko i wyłącznie ozdrowieńcy lub właśnie osoby zaszczepione. Czy doczekamy takich podziałów również w naszym kraju?

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl