Kategorie KoronawirusZdrowie

Aplikacja ma pozwolić na wykrycie COVID-19 po oczach. Pomysłodawcą jest niemiecka firma

Brzmi jak coś nierealnego, a jednak wkrótce może stać się przełomem w kierunku diagnozowania koronawirusa SARS-CoV-2. Mowa o aplikacji mobilnej, dzięki której wykonasz test na obecność COVID-19, która wkrótce może być dostępna na rynku. Pomysłodawcą jest niemiecka firma. Jak działa aplikacja? Czy to możliwe, aby aplikacja wykrywała zakażenie? Znamy zdanie eksperta.

Testy na COVID-19 w postaci aplikacji mobilnej

Pomysłodawcą testów w postaci aplikacji mobilnej jest firma Semic RF z Monachium, która wraz z amerykańskimi współpracownikami chce ułatwić wykonanie testu na COVID-19. Test ma być bardzo prosty do wykonania. Wystarczy zrobić zdjęcie oczy, a resztą zajmie się już aplikacja, która zidentyfikuje obecność koronawirusa na podstawie objawowego zapalenia tzw. „różowego oka”. Czy jest „różowe oko”?

Jednym z pierwszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 może być tzw. pink eye, czyli „różowe oko”. Są kraje, w których ten symptom uznaje się za potencjalny początek infekcji i stanowi wskazanie do testowania w kierunku COVID-19 – wyjaśnia w rozmowie z Medonetem okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak

Wynik testy ma pojawiać się w ciągu zaledwie 3 minuty. Informacja na temat pozytywnego lub negatywnego wyniku zostanie zapisana w specjalnych kodzie QR (ang. Quick Response Code).

aplikacja mobilna test na covid-19
Pixabay

Testy aplikacji

Dyrektor zarządzający projektu Wolfgang Gruber patrzy bardzo optymistycznie w przyszłość projektu i ma ku temu powody.

Zespół specjalistów pracujących nad aplikacją wyizolował COVID-19 z ponad 2 milionów różnych odcieni różu. Ponadto aplikacja została już przetestowana na grupie ponad 70 tys. osób. Jak donoszą źródła, aplikacja nawet w 95 procentach potrafiła postawić prawidłową diagnozę w kierunku COVID-19.

Jeśli dalsze badania nad aplikacją potwierdzą tę dane, aplikacja może wyprzeć z rynku dostępne obecnie testy. Niewykluczone również, że będzie można jej używać podczas testowania uczestników masowych wydarzeń, za którymi tak bardzo tęsknimy.

Niewątpliwą zaletą aplikacji jest jej szybkość działania. Z powodzeniem przetwarza ona bowiem milion skanów na sekundę co oznacza, że jednocześnie może korzystać z niej wiele osób.

Aplikacja ma pozwolić na wykrycie COVID-19 po oczach. Pomysłodawcą jest niemiecka firma
Pixabay

Czy aplikacja wykrywające zakażenie COVID-19 ma sens? Głos zabrał ekspert

Specjalista okulistyki dr n.med. Piotr Woźniak odpowiedział na pytanie, czy aplikacja niemieckiej firmy faktycznie działa i czy może być pomocna w walce z pandemią. Jak się okazuje, nie skreśla jej skuteczności. W pierwszej kolejności ekspert podkreślił, że zapalenie spojówek może być pierwszy, a nawet jedynym objawem zakażenia COVID-19.

Każdej inicjatywie, która ma za zadanie wcześniej wykryć osoby zakażone, należy się uwaga. Jak podkreśla WHO masowe testowanie pacjentów oraz szczepienia zbliżają nas do opanowania pandemii. Jeżeli zostanie potwierdzona skuteczność aplikacji wykrywającej wirusa na podstawie zaczerwienienia spojówek – stanowić to będzie niewątpliwie przełom w walce z pandemią. Myślę, iż będziemy wówczas mogli mówić o powrocie do tzw. normalności

Aplikacja ma pozwolić na wykrycie COVID-19 po oczach. Pomysłodawcą jest niemiecka firma
Flickr

Dostępność aplikacji

Na chwilę obecną wniosek o dopuszczenie aplikacji na rynek jest już rozpatrywany przez odpowiednie organy. Dyrektor zarządzający Woflgang Gruber liczy, że aplikacja pozwalająca wykrywać zakażenie COVID-19 zostanie wprowadzona już pod koniec maja. W pierwszej kolejności aplikacja ma być dostępna dla firm i użytkowników komercyjnych, a dopiero później dla osób prywatnych. Aplikacja ma kosztować 480 euro miesięcznie, a więc blisko 2200 złotych. Dużo? To zależy jak na to patrzeć, a właściwie ile osób będziemy nią testować. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że zrobienie tradycyjnego testu to koszt w granicach 100 złotych, wystarczy przetestować aplikacją 22 osoby miesięcznie, aby jej koszt się zwrócił.

Dostępne testy na COVID-19Na dzień dzisiejszy możemy wykonać 3 różne rodzaje testów na COVID-19. Zaliczamy do nich:

• badanie genetyczne z materiału z wymazu z nosogardzieli, które wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2,

• test antygenowy z materiału z wymazu z nosogardzieli wykrywające cząstki białkowe (antygeny) wirusa SARS-CoV-,

• badanie krwi żylnej na obecność przeciwciał.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl