Kategorie Zdrowie

Sekret o pigułkach antykoncepcyjnych. Jeżeli je bierzesz, musisz wiedzieć

Przez dziesięciolecia miliony kobiet przyjmowały tabletki antykoncepcyjne jako skuteczną formę antykoncepcji. Jest to jedna z najbardziej popularnych i dostępnych opcji planowania rodziny. Działa poprzez manipulowanie hormonami.

Sposób działania pigułek antykoncepcyjnych polega na powstrzymaniu owulacji poprzez stosowanie hormonów, a mianowicie estrogenu i progesteronu

Niektóre opcje zawierają kombinację obu, podczas gdy inne zawierają jedynie progesteron. Odpowiednio dobrane mogą skutecznie zapobiegać ciąży.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez karodos.pl (@karodos.pl)

Jeśli je wzięłaś, masz świadomość, że pigułki zwykle pojawiają się w opakowaniach 21-dniowych lub 28-dniowych

28-dniowe opakowania zawierają jeden tydzień nieaktywnych tabletek – zwanych placebo – które nie zawierają hormonów. Podczas tego ostatniego tygodnia na placebo, kobiety mogą zazwyczaj spodziewać się okresu lub „krwawienia z odstawienia”.

W przypadku tych 21-dniowych opakowań, na ogół nie ma tabletek placebo, ale kobiety mogą zrobić sobie 7-dniową przerwę przed rozpoczęciem nowego cyklu tabletek. Możesz cierpieć na krwawienie lub nie, ale ponieważ nie ma tam placebo, niektóre kobiety decydują się albo na rozpoczęcie nowej paczki następnego dnia, albo na krótką przerwę przed rozpoczęciem

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaki jest cel tego wszystkiego? Zgodnie z artykułem z Vice, pigułki placebo zostały po raz pierwszy wprowadzone w latach 60. jako przypomnienie kobietom, aby przyjmowały pigułki każdego dnia. Pominięcie jednego tygodnia krwawienia nie było wtedy dobrym rozwiązaniem.

Dopiero na początku 2000 roku marki zaczęły oferować pigułki antykoncepcyjne, które całkowicie zniosły okres krwawienia. Następnie przerodziło się w medyczną i osobistą debatę o tym, czy należy tłumić okres menstruacyjny

Co ciekawe, ostatecznie uznano je za bezpieczne, a wiele osób odkryło, że porzucenie opcji placebo oznacza także utratę migreny, skurczy, trądziku i inne nieprzyjemne stany.

Placebo nie jest koniecznością, ani nie jest złe. Wybór należy do Ciebie

Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem na temat swojego zdrowia reprodukcyjnego, a jeśli masz pytania na temat różnych sposobów przyjmowania pigułek i bezpieczeństwa w czasie menstruacji, zapytaj ich o to.

Źródło: tiphero.com | Fotografie: www.Instagram.com | Miniatura wpisu: