Kategorie Zdrowie

9 faktów o marihuanie i alkoholu. Która z tych używek jest dla nas bardziej niebezpieczna?

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, marihuana jest uznawana za najczęściej używany narkotyk. Tymczasem średnia spożycia alkoholu w naszym kraju według danych WHO jest wyższa niż średnia europejska – na jednego mieszkańca przypadało w 2016 roku średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego. Jak te dwie używki mają się do siebie?  Która z nich jest bardziej szkodliwa dla zdrowia i silniej uzależniająca? Zestawienie licznych badań pozwoliło na wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

9 faktów o marihuanie i alkoholu, które zmienią Twoje spojrzenie na te używki

#1 Alkohol wywołuje przemoc w rodzinie, związkach i gronie najbliższych. Badanie nie wykazało tej zależności w przypadku marihuany

Choć nie tyczy się to oczywiście wszystkich, istnieją powiązania stanu upojenia alkoholowego z agresywnymi zachowaniami. Według National Council on Alcoholism and Drug Dependence alkohol jest odpowiedzialny za około 40% przestępstw nacechowanych przemocą. W przypadku marihuany takich zależności nie zaobserwowano, a wręcz przeciwnie… Jedno z badań wykazało, że marihuana może przyczynić się do spadku agresywnych zachowań.

Pxfuel

#2 Alkohol i marihuana są powiązane z zagrożeniem zdrowia psychicznego

Różnica polega na tym, że alkohol i marihuana wpływają na zdrowie psychiczne w nieco inny sposób. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do depresji i stanów lękowych, a w konsekwencji nawet samookaleczeń czy samobójstw. W przypadku marihuany najczęściej jest to psychoza i wystąpienie schizofrenii.

#3 Alkohol jest częściej przyczyną śmierci niż marihuana

W 2017 roku z przyczyn powiązanych z alkoholem zmarło ponad 30 tys. Amerykanów – w statystyki nie są wliczone wypadki samochodowe po pijanemu oraz morderstwa pod wpływem alkoholu. Co ciekawe, nie odnotowano wówczas żadnego zgonu, który byłby powiązany z marihuaną. Wniosek nasuwa się sam. Alkohol wykazuje znacznie szybsze działanie na układ nerwowy. Inne, trwające 16 lat badanie, które zostało przeprowadzone na grupie kilkudziesięciu tysięcy osób wykazało, że palenie marihuany nie przekłada się na wcześniejszą śmierć.

Needpix

#4 Marihuana nie uzależnia tak bardzo jak alkohol

Analiza na temat korzystania z używek przeprowadzona jeszcze w 1994 roku obejmowała 8 tys. osób w wieku 15-64 lata. Okazało się, że tylko 9% procent z osób, które spróbowało marihuany, pasowało do profilu osób uzależnionych. Jak to się miało w przypadku innych używek? W przypadku alkoholu odsetek ten wynosił 15%, kokainy 17%, a nikotyny 32%. Marihuana była więc najmniej uzależniającym środkiem pośród wielu innych używek.

#5 Marihuana może mieć wpływ na pracę serca

Podczas gdy alkohol obniża tętno, marihuana stosunkowo szybko je przyspiesza i rozszerza naczynia krwionośne, co może być niekorzystne dla zdrowia serca. Szybsze bicie serca nierzadko jest przyczyną paniki i ataków lękowych u osób, które nie są jeszcze zaznajomione z działaniem marihuany – uczucie pojawia się najczęściej u osób, które palą po raz pierwszy. Zdarza się, że mają one wrażenie, jakby za chwilę miały dostać zawału serca. W rzeczywistości zależność pomiędzy zwiększonym ryzykiem zawału serca a paleniem marihuany jest bardzo znikoma.

#6 Alkohol sprzyja powstawaniu nowotworów

Żadne z dotychczasowych badań nie wykazało, że palenie marihuana sprzyja powstawaniu nowotworów. Wspomniane ryzyko jest natomiast zauważalne w przypadku picia alkoholu. Szacuje się, że od 2 do nawet 4 procent wszystkich przypadków nowotworów pośrednio lub bezpośrednio jest spowodowane przez alkohol. Regularne spożywanie alkoholu zwiększa przede wszystkim ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, krtani, wątroby i raka piersi w przypadku kobiet.

#7 Zarówno spożycie alkoholu jak i palenie marihuany zwiększa ryzyko wypadku podczas jazdy, ale alkohol bardziej

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu lub po „zapaleniu jointa” jest czymś absolutnie niedopuszczalnym. Gdybyśmy jednak mieli zdecydować, co stwarza większe ryzyko, postawilibyśmy na alkohol. Dlaczego? Badania wykazały, że już 0,05% alkoholu we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż o 575%, a więc ponad 5-krotnie! Nie stwierdzono natomiast znacznego zwiększenia ryzyka spowodowania wypadku pod wpływem THC.

Pxfuel

#8 Alkohol i marihuana mają zły wpływ na pamięć

Urwany film lub kłopoty z pamięcią po alkoholu lub marihuanie są czymś jak najbardziej realnym. O ile ten pierwszy przypadek jest czymś, co nie wydaje się być niczym niezwykłym, o tyle wpływ palenia marihuany na pamięć może już nie być taki oczywisty. Okazuje się, że zwłaszcza długoterminowe i częste palenie marihuany może obniżyć zdolność do zapamiętywania zwłaszcza u osób, które wcześnie decydują się na tego typu używki.

#9 Alkohol znacznie bardziej niż marihuana sprzyja przybieraniu na wadze

46% mężczyzn i 29% kobiet ma nadwagę, podczas gdy 28 proc.mężczyzn i 21% kobiet jest otyłych. Jednym z czynników sprzyjającym odkładaniu się dodatkowych kilogramów jest nadmierne spożywanie alkoholu. Alkohol sam w sobie jest kaloryczny – szklanka piwa to około 120 kcal! Jak to się ma do palenia marihuany? Co prawda marihuana sprzyja wzmożonemu łaknieniu. Nie jest ono jednak uznawane za problem, który mógłby być powiązany z nadwagą czy otyłością.

Czy możemy powiedzieć, że marihuana jest mniejszym zagrożeniem dla życia i zdrowia niż alkohol? Otóż nie do końca. Wciąż nie ma bowiem na jej temat i związanych z nią skutkami ubocznymi wnikliwych badań, podczas gdy badania nad skutkami ze spożywania alkoholu trwają już dziesiątki lat.

Źródła: Science Alert