Kategorie Zdrowie

Masuj stopy niemowlaka, by go uspokoić. Wystarczy zaledwie chwilę uciskać odpowiednie punkty!

Często kiedy niemowlęta odczuwają dyskomfort, jedyny sposób jaki znają, aby to wyrazić to płacz. Dzieci mogą cierpieć na różne przypadłości – w tym bóle brzucha, zaparcia, zatory czy grypę. I choć pediatra zaleca z reguły odpowiednie leczenie i lekarstwa, istnieją także inne kojące metody, których można wówczas spróbować.

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących refleksologii stóp, które mogą pomóc uspokoić Twoje dziecko. Każdy obszar stopy odpowiada za różne narządy, mięśnie i części ciała. Delikatnie naciskając na te obszary, można pomóc złagodzić dolegliwości.

Akupresura jest znana ze świetnych efektów terapeutycznych, nawet u dorosłych. Więzadła i mięśnie nóg u niemowląt nie są w pełni rozwinięte, dlatego wydają się być o wiele bardziej podatne na łagodne zabiegi refleksologii.

Refleksologia u dzieci

akupresura-u-dzieci-1

Dzieci z reguły są lepiej przystosowane do różnych rodzajów refleksologii niż dorośli. Kiedy niemowlę płacze i przeżywa pewien poziom dyskomfortu, zwykle pociera ręce, nogi czy brzuch bez zastanowienia. Tutaj wyjaśnimy, dlaczego ta metoda działa tak dobrze.

Chodzi o to, że niektóre punkty na dłoniach i stopach są dopasowane do poszczególnych narządów, kości i układów organizmu. Na wykresie powyżej, znajdziesz poszczególne punkty refleksologii, które odpowiadają za konkretne obszary, którym przyjrzymy się dokładniej.

Chociaż te rady nigdy nie zastąpią wizyty u pediatry i ekspertyzy medycznej, to detale te mogą mieć dobry wpływ na dziecko.

1. Głowa i zęby

akupresura-u-dzieci-2
Czubki palców odpowiadają za głowę i zęby dziecka. Może to być szczególnie pomocne, gdy dzieci są w trakcie ząbkowania. Delikatnie dociskając te małe obszary, będziesz w stanie uspokoić swoją mała pociechę.

2. Zatoki

akupresura-u-dzieci-3
Centrum palców odpowiada za obszary przynosowe dziecka. Jeśli dziecko non stop podciąga nosem, ma katar lub trudności z oddychaniem, spróbuj pocierać palcami te miejsca, aby złagodzić objawy.

Pamiętaj, że zawsze należy skonsultować się z pediatrą. Te działania mają tylko charakter łągodzący.

3. Płuca

akupresura-u-dzieci-4
Przekrwienie klatki piersiowej u dzieci jest najprawdopodobniej spowodowane przez zakażenie lub zimno. Nieleczone może prowadzić do trudności z oddychaniem, jedzeniem czy spaniem.

Oprócz zaleceń pediatry, spróbuj uspokoić dziecko, delikatnie pocierając te miejsca jego malutkich stóp, które odpowiadają za płuca.

4. Splot słoneczny

akupresura-u-dzieci-5
Splot słoneczny jest to złożona sieć nerwów znajdujących się w jamie brzusznej oraz za żołądkiem. Zdarza się, że dolegliwości pochodzą właśnie z tego obszaru i powodują rozstrój brzucha, skurcze, ucisk i trudności w oddychaniu.

Spróbuj delikatnie naciskać na powyższym obszarze, aby złagodzić dyskomfort.

5. Nadbrzusze

akupresura-u-dzieci-6
U dzieci też może wystąpić niedrożność jelita, choć objawy mogą okazać się nieco niejasne. Po konsultacji z pediatrą, delikatnie pocieraj środek stopy, który odpowiada za nadbrzusze, aby zapewnić ulgę swojemu dziecku.

6. Podbrzusze

akupresura-u-dzieci-7
Masaże stóp mogą również złagodzić dyskomfort dziecka związany z zaparciami. Aby stymulować jelito grube, spróbuj pocierać dolne rejony stopy. Będzie to szczególnie kojące dla dzieci, które miały problemy z „gazami”.

7. Miednica

akupresura-u-dzieci-8
Pięta dziecka odpowiada za miednicę. Jeśli podejrzewasz, że brzuch malucha i biodra powodują jakiś problem, spróbuj naciskać na ten rejon, lekko pocierając miejsca.

Źródło i fotografie: littlethings.com