×

Napar z tego kwiatu leczy wzrok, stawy i żołądek. Możliwe, że rośnie w Twoim ogródku

Aksamitki to piękne kwiaty, które warto mieć w swoim ogrodzie i to nie tylko ze względu na ich walory estetyczne. Mało kto wie, ale ta roślina ma również wiele cennych właściwości dla naszego organizmu.

źródło: canva

źródło: canva

Ludzie sadzą aksamitki w swoich ogródkach, głównie ze względu na ich właściwości odstraszających szkodniki. Kwiaty te maja również piękną paletę kolorów, więc na pewno ubarwią parapety, balkony i kwietniki.

Jednak niewiele osób wie, że można wykorzystać je również w walce z popularnymi schorzeniami. Okazuje się, że są bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

źródło: canva

źródło: canva

Z aksamitek można zrobić herbatę, która wspomaga trawienie, ale w połączeniu z olejem działa prawdziwe cuda. To połączenie zaleca się głównie osobą cierpiącym na reumatyzm, ból stawów i kości. Aby wydobyć jej właściwości wystarczy zerwać kilka główek aksamitek i zalać je olejem spożywczym w proporcji 1:3. Pozostaw kwiaty w zalewie na 3 tygodnie i po tym czasie przecedź miksturę przez sito. Nacieraj olejem bolące miejsca przy okazji wykonując delikatny masaż.

źródło: canva

źródło: canva

Wywar z aksamitek możesz również dodać do relaksującej kąpieli. Wystarczy, że rano zalejesz kwiaty wodą, a wieczorem podgrzejesz i dodasz wywar do kąpieli. Jeżeli chcesz możesz wcześniej wybrać kwiaty.

Herbata z aksamitek była stosowana już wieki temu.

Wykorzystywano ją głównie jako środek moczopędny, odtruwający oraz napotny. Można wykorzystać ją także w leczeniu biegunki i skurczów żołądka.

Indianie wykorzystywali nalewki z aksamitek do poprawy laktacji u kobiet karmiących. Natomiast sokiem z tych kwiatów leczono wypryski. Wyciąg z aksamitek przyśpiesza metabolizm i wzmacnia odporność.

Jak przygotować ze świeżych kwiatów aksamitek?

źródło: canva

źródło: canva

Składniki:

– 0,5l wody,
– 1 łyżeczka zielonej herbaty,
– 5 kwiatków aksamitek,
– 1 liść młodego słonecznika,
– 2 gałązki mięty.

Przygotowanie:

Zagotuj pół litra wody. W międzyczasie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i zalej wrzącą wodą. Przykryj wywar ręcznikiem na 30 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa do pici. Możesz ją pić w ciągu dnia, lub też przemywać nią oczy. Aksamitki świetnie wpływają na wzrok.

Może Cię zainteresować