Kategorie Aktywność fizyczna / fitnessZdrowie

91-letnia zakonnica ukończyła 366 triathlonów. Niemożliwe zdaje się dla niej nie istnieć

Gdzie są granice ludzkiego zdrowia, wytrzymałości i zawziętości? Kiedy słyszymy historie taka jak ta, granice wydają się najzwyczajniej w świecie nie istnieć, bo jak inaczej wyjaśnić to, że 91-letnia zakonnica do dziś ukończyła… 366 triathlonów! Niezwykła starsza kobieta stała się nie tylko twarzą znanej na całym świecie marki Nike, ale również inspiracją dla tysięcy ludzi, którzy wyszli na przeciw aktywności fizycznej.

Życie Madonny Buder

Madonna Buder przyszła na świat w 1930 roku w USA. Miała 23 lata, kiedy postanowiła wstąpić do katolickiego zakonu. W wieku 40 lat podjęła decyzję o odejściu i wraz z kilkoma siostrami założyła zakon Sióstr Wspólnoty Chrześcijańskiej, który nie podlega Watykanowi. W ten sposób Buder stworzyła własny styl życia religijnego opierający się na odkrywaniu wartości i sposobów ich wyrażania poprzez wspólną duchowość. Duchowość była jej stylem życia. Sport natomiast stał się jej pasją…

Madonna Buder
Youtube

Madonna miała 45 lat, kiedy zaczęła ćwiczyć. Szybko zakochała się w aktywności fizycznej do tego stopnia, że nie wyobrażała sobie bez niej dalszego życia. Zaczynała od biegania dookoła kościoła, a pływała w mieszącym się nieopodal jeziorze. Z treningu na trening stawała się coraz lepsza, aż w końcu postanowiła podjąć się wyzwania, jakim było ukończenie triathlonu.

Miała 52 lata, kiedy ukończyła swój pierwszy triathlon

Buder ukończyła swój pierwszy triathlon w wieku 52 lat, kiedy to startowała na triathlonie w Irlandii. Nie był to jednak pełen dystans (dystans Ironmana). Nie mniej jednak już wtedy zakochała się w tym sporcie. Zakochała się w przekraczaniu własnych granic do tego stopnia, że zaledwie trzy lata później, a więc w wieku 55 lat ukończyła pierwsze zawody Ironman – 3,86 km pływania, 180,2 km na rowerze i 42 195 m biegu. Wyścig Ironman zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych. Ukończenie takich zawodów wymaga ogromnych pokładów samodyscypliny, kondycji i uporu. Najszybsze kobiety kończą wyścig w czasie blisko dziewięciu godzin, podczas gdy panowie w nieco powyżej osiem godzin. Obecny męski rekord świata to 7:35.39 godz., kobiecy – 8:18.13 godz. Dla nas jednak prawdziwą rekordzistką i niesamowitą inspiracją jest Madonna Buder.

Instagram

Kobieta, która dokonała niemożliwego

Był rok 2006, kiedy Madonna Buder zwana również „Iron Nun” lub „Żelazną Siostra” w wieku 76 lat wystartowała na mistrzostwach świata na Hawajach, gdzie jako najstarsza kobieta w historii ukończyła dystans Ironmana. Limit czasowy na tego typu zawodach wynosi 17 godzin. Madonna rzutem na taśmę dotarła do mety resztkami sił z czasem 16 godzin 59 minut i 3 sekund. Gdyby przekroczyła linię mety zaledwie minutę później, wynik nie zostałby już uznany. Choć ciężko w to uwierzyć, Madonna nie powiedziała wówczas ostatniego słowa. Mając 86 lat ukończyła piekielne zawody w Kanadzie na dystansie pełnego Ironmana w czasie 16 godzin i 32 minut bijąc tym samym światowy rekord w swojej kategorii wiekowej.

91-letnia zakonnica ukończyła 366 triathlonów. Niemożliwe zdaje się dla niej nie istnieć
Youtube

O niesamowitym dokonaniu 86-latki usłyszał cały świat. Cały świat był pełen podziwu dla starszej kobiety, która dokonała niemożliwego. Upór i determinację Madonny postanowiła docenić firma Nike, która zaproponowała jej współpracę poprzez udział w kampanii „Unlimited Youth”.

Czemu Buder zawdzięcza doskonałą kondycję?

Za sukcesem Buder stoją nie tylko treningi i poświęcenie, ale także dieta oparta przede wszystkim na świeżych warzywach, pełnowartościowym białku i węglowodanach. To przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta pomaga czuć się świetnie mimo upływu lat i wyglądać zdecydowanie młodziej, niż wskazują na to liczby.

Jeśli przestaniesz myśleć o swoim wieku i obudzisz się jako nastolatka, wtedy zaczniesz się tak zachowywać. Zrozumiesz, że nigdy nie jesteś za stara, aby uczyć się nowych rzeczy – brzmi motto życiowe Buder, które Idealnie definiuje jej sekret.

Rywalizację w zawodach porównuje do biegu, po którym można dostąpić zbawienia

W 2010 roku światło dzienne ujrzała autobiografia Madonny Buder pt. „The grace to Race: The Wisdom and Inspiration of the 80-Year-Old World Champion Triathlete Known as the Iron Nun”. W książce możemy przeczytać o życiu i przekraczaniu własnych granic.

Dziś Buder ma 91 lat, a na swoim koncie 45 zawodów Ironman i aż 366 triathlonów. Też jesteście pod ogromnym wrażeniem?

Instagram
Źródła: www.sport.pl, www.youtube.com
Fotografie: www.instagram.com