×

9 nawyków powszechnie uważanych za zdrowe, które mogą Ci zaszkodzić

Obecnie ludzie chcąc poprawić swoje zdrowe pierwsze co szukają informacji w internecie. Niestety nie wszystkie rady zawarte na stronach internetowych są dobre. Poza tym każdy człowiek jest inny i to co jest dobre dla jednego drugiemu może wyrządzić poważne szkody.

1# Krótszy sen na rzecz porannych ćwiczeń

źródło: canva

źródło: canva

Ten plan wydaje się bardzo ambitny. Poranny trening może przynieś wiele pozytywnych efektów tj. więcej energii w ciągu dnia czy zmniejszenie apetytu. Jednak jeżeli odbywa się to kosztem mniejszej liczby godzin snu, efekty mogą być odwrotne. Kiedy sen zostaje zaburzony cały organizm będzie funkcjonował gorzej. Co więcej zmęczenie obije się również na Twojej wadze.

2# Ćwiczenie każdego dnia

źródło: canva

źródło: canva

Regularne ćwiczenia to bez wątpienia dobry nawyk. Jednak kiedy forsujemy swoje ciało nadmiarem aktywności fizycznej organizm w końcu się zbuntuje. Dzieje się tak ponieważ organizm potrzebuje czasu na regeneracje uszkodzonych tkanek czy wyrównanie poziomu kwasu mlekowego oraz glukozy. Zbyt częste ćwiczenia zwiększają ryzyko kontuzji.

3# Zbyt długie spanie

źródło: canva

źródło: canva

Wydaje się to zaskakujące bo zazwyczaj jest odwrotnie. Wszędzie słyszy się o deprywacji snu. Ale tak jak zbyt krótki sen jest szkodliwy tak zbyt długi również. Badania pokazują, że spanie powyżej 9 godzin na dobę może skutkować wyższym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych, choroby wieńcowej, cukrzycy, depresji i otyłość u dorosłych.

4# Spożywanie zbyt małej ilości tłuszczów

źródło: canva

źródło: canva

Mamy na myśli tłuszcze jedno- i wielonienasycone. Czyli takie które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, układu sercowo naczyniowego i poziom cholesterolu w organizmie. Tłuszcze te znajdują się w oliwie z oliwek, oleju lnianym, orzechach czy awokado. Jeśli chodzi o tłuszcze trans powstające w wyniku pieczenie i smażenia, je należy ograniczyć do jak najmniejszej ilości.

5# Unikanie cukru

źródło: canva

źródło: canva

Po przeczytaniu nagłówka, pewnie większość z was jest w szoku. Już tłumaczymy o co chodzi. Cukier rafinowany w postaci białych kryształków nie jest zdrowy i należy spożywać go jak najmniej. Jednak osoby na diecie często wykluczają ze swojej diety owoce ponieważ one także posiadają cukier – fruktozę. Ale…ten cukier jest naturalny i zdecydowanie mniej szkodliwy niż ten znajdujący się w cukierniczce. W owocach znajdują się również inne cenne składniki, tj. witaminy i minerały, które zapewniają zdrowotny balans.

6# Pozbywanie się z żółtka z jajka

źródło: canva

źródło: canva

Wiele mitów krążyło i krąży do dziś wokół jajek. Wiele z nich zostało już dawno obalonych. Choćby takich jak ten, że nie wolno jeść żółtka gdyż ma za dużo cholesterolu. Jajko jest jednym z najzdrowszych pokarmów. Dostarcza ogrom cennych składników odżywczych i wbrew powszechnej opinii nie podnosi cholesterolu w organizmie.

7# Zbyt mała ilość białka na rzecz sałatek

źródło: canva

źródło: canva

Sałatki to świetny sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Należy jednak pamiętać, żeby było wzbogacane pełnowartościowym białkiem w postaci np. chudego mięsa, jajek czy ryb. Wtedy posiłek będzie kompletny a w naszym organizmie nie będzie niedoborów.

8# Owocowe jogurty

źródło: canva

źródło: canva

Jogurty to naprawdę dobre produkt. Zawiera sporą ilość wapnia, probiotyków i białka. Jednak jogurty owocowe w dużym stopniu tracą te wartości w wyniku dodawania do nich przetworzonych owoców i dużych ilości cukru. Dlatego zamiast kupować gotowe smakowe jogurty może lepiej byłoby kupić jogurt naturalny i dodać do niego świeże owoce i własne przetwory w postaci dżemów.

9# Picie zbyt dużej ilości wody

źródło: canva

źródło: canva

O tym jak ważne jest spożycie wody wspominaliśmy już nie raz. Jednak jak ze wszystkim należy znać umiar. Zbyt duża ilość wypijanej wody może wypłukać z organizmu witaminy i minerały. Przewodnienie może być bardzo poważne. Powstaje, gdy ilość soli i innych elektrolitów w twoim ciele staje się zbyt rozcieńczona, co zakłóca normalne funkcje organizmu.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować