Kategorie Zdrowie

9 znaków ostrzegawczych świadczących o zakrzepie. To wiedza ratująca życie

Zakrzepy pojawiają się w żyłach w wyniku ich uszkodzenia przez stan zapalny. Zakrzepy zmniejszają średnicę naczynia krwionośnego, co utrudnia odpływ krwi do serca. Z czasem zakrzepy mogą się rozrastać i całkowicie zatykać żyły lub przemieszczać się po organizmie. Oto 9 oznak tego, że możecie borykać się z zakrzepem!

9 znaków ostrzegawczych świadczących o zakrzepie. To wiedza ratująca życie
Źródło: Freepik

#1 Opuchlizna i ból nóg

Zakrzepy tworzące się w nogach, są częstą przyczyna opuchlizny i bólu. Jeśli tradycyjne metody radzenia sobie z tymi objawami zawodzą, powinniście udać się do lekarza, oznacza to bowiem, że za Wasz stan nie jest odpowiedzialne przemęczenie, czy zatrzymanie się wody w organizmie, a może być to wina zakrzepu.

#2 Uczucie gorąca

Nagłe wzrosty temperatury ciała dookoła miejsca zakrzepu to jeden z jego objawów. Do uczucia rozgrzania dochodzą często ból i swędzenie.

#3 Wyczerpanie

Jeśli dopada Was uczucie obezwładniającego zmęczenia, mimo że plan dnia wcale nie był napięty, to niepokojący objaw. Może on oznaczać, że ciało walczy z zakrzepem, co skutkuje nadmierną pracą serca i zmęczeniem.

#4 Krótki oddech

Gdy serce i płuca są zestresowane walką z zakrzepem, krótki oddech może pojawiać się coraz częściej. Ten objaw połączony z kilkoma innymi z naszej listy może oznaczać, że Wasz stan jest bardzo poważny! Nie czekajcie i wezwijcie pomoc!

9 znaków ostrzegawczych świadczących o zakrzepie. To wiedza ratująca życie

#5 Ból klatki piersiowej

Gdy zakrzep dostaje się do płuc, ból w klatce piersiowej jest ostry, palący i wręcz nie do zniesienia. Dochodzi do tego uczucie ciężkości.

#6 Ból podczas ruchu

Jeśli nawet proste ruchy wywołują u Ciebie dyskomfort, to zły znak. Szczególnie, jeśli dotyczy to śmiania się, pochylania, czy kaszlenia – oznacza to bowiem, że zakrzep mógł dostać się do płuc. Pora wezwać pogotowie!

#7 Kaszel

Nagle pojawiający się intensywny kaszel, połączony z bólem i odkrztuszaniem drobnych ilości krwi, może oznaczać że skrzep powstał w płucach. Lepiej to sprawdzić.

#8 Skurcze

Poważne, mocne, długotrwałe skurcze, które coraz częściej dokuczają, mogą być oznaką zakrzepu. Jeśli tradycyjne rozciąganie mięśnia nie poprawia stanu i skurcz nie znika, należy udać się do lekarza.

9 znaków ostrzegawczych świadczących o zakrzepie. To wiedza ratująca życie
Źródło: Google

#9 Ból stopy i łydki

Ból stopy to poważny objaw zakrzepu. Fakt, że tlen nie może dotrzeć do stopy wraz z krwią, powoduje duży dyskomfort. Może nawet uniemożliwiać chodzenie!

Nawet jeśli rozpoznajecie u siebie tylko kilka objawów i nie jesteście pewni, czy to naprawdę zakrzep – należy szybko reagować! Gdy zakrzep zatka żyłę, może to skończyć się tragicznie, dlatego nie zwlekajcie z wizytą u lekarza lub na pogotowiu.

Źródło i fotografie: powerofpositivity.com | Miniatura wpisu: Źródło: powerofpositivity.com