×

9 psychologicznych trików, które pomagają wytrwać w odchudzaniu

Pragniesz schudnąć, ale pokusy są wszędzie i nie możesz się im oprzeć? Badania wykazały, że możemy oszukać nasze umysły, dzięki czemu będziemy jeść mniej, ale nadal pozostaniemy zadowoleni. Te psychologiczne sztuczki pomogą Ci skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów bez poczucia niezadowolenia i niesprawiedliwości.

9 psychologicznych sztuczek, które skutecznie pomogą Ci schudnąć:

1. Zadawaj sobie pytania

Kiedy sięgasz po paczkę podwójnie czekoladowych ciasteczek, zadaj sobie pytanie, czy warto wypełniać swój żołądek toną niezdrowych kalorii. Zastanów się też, czy nie lepiej będzie zjeść pełną miseczkę puddingu z nasion chia w miejsce paru ciastek.

Zwykle jedzenie zdrowej żywności oznacza, że ​​możesz pozwolić sobie na jej większą ilość i będzie to bardziej satysfakcjonujące niż zjedzenie tylko jednego ciasteczka.

2. Nie jedz na siłę

Przez wiele lat rodzice mówili dzieciom, aby „wyczyścić do końca talerz”. Te głosy brzmią w naszych głowach do dziś. Na szczęście dziś nie musisz zjadać wszystkiego, ze swojego talerza. Możesz zawsze zostawić coś na później, jeśli czujesz się już najedzony.

3. Zniechęcaj się do niezdrowej żywności

Kochasz Big Maca, ale nie możesz znieść myśli, że może on całkowicie zepsuć Twoją dietę? Sprawdzaj informacje online o tym, co zawierają i jak są przygotowywane niezdrowe produkty. Ta świadomość może skutecznie zniechęcić Cie do niezdrowego jedzenia.

4. Podczas posiłku skupiaj się na jedzeniu

Wielu ludzi je podczas oglądania telewizji lub siedzenia przed komputerem. W takiej sytuacji, nawet nie wiadomo kiedy, zjadamy całą miskę sałatki, paczkę paluszków, chipsów lub innych przekąsek. Kiedy jesz, spróbuj skoncentrować się na tej czynności. Prawdopodobnie poczujesz się najedzony dużo wcześniej zanim skończysz posiłek.

5. Użyj mniejszego talerza

Współczesne rozmiary porcji są dużym problemem dla ludzi, którzy próbują schudnąć. Kiedy używasz mniejszego talerza, nie zmieścisz na nim dużo składników, ale będzie Ci się wydawało, że jest on wypełniony bardziej niż kiedykolwiek. To pozwoli Ci jeść mniej.

6. Dbaj o odpowiednie nastawienie

Kiedy masz zamiar zjeść posiłek, powiedz sobie, że będzie wyśmienity i że Cię napełni. Mówiąc sobie takie rzeczy wprawisz się w dobry nastrój, a zdrowe jedzenie będzie smakowało jeszcze lepiej.

7. Dopasuj kolor obrusu lub stołu do talerza

Naukowcy odkryli, że ludzie jedzą mniej, jeśli spożywają posiłek z talerza w tym samym kolorze, co obrus lub stół. Stwierdzono, że ma to związek z wyeliminowaniem efektu iluzji Delboeuf, dzięki czemu talerz jest mniej zauważalny.

8. Pij alkohol lub kaloryczne napoje z wysokich i cienkich kieliszków

Wysokie szkło, które nie jest szerokie, będzie mogło pomieścić mniej płynu. To sprawi, że ​​będzie Ci się wydawało, że pijesz więcej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dzięki takiemu rozwiązaniu pochłoniesz znacznie mniej kalorii.

9. Użyj mniejszego widelca

Jeżeli będziesz używać mniejszego i węższego widelca niż zwykle, nie będziesz w stanie nabrać na niego tyle żywności. Z tego powodu spożywanie posiłku będzie trwało dłużej, a Ty szybciej poczujesz się nasycony.

Wypróbuj te sztuczki, jeśli starasz się schudnąć. Dzięki nim poczujesz, że zdrowa dieta wcale nie musi być straszna.