×

9 subtelnych objawów zaburzenia tarczycy, które większość ludzi, niestety lekceważy

Tysiące ludzi żyje z chorą tarczycą i nie są nawet tego świadomi. Na szczęście chora tarczyca jest uleczalna. Jednak może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy są subtelne i często mylone z objawami innych zaburzeń zdrowotnych.

Oto niektóre z najczęstszych objawów. Jeżeli je masz, powinieneś udać się do lekarza

#1 Nadczynność tarczycy powoduje nadwyżki hormonów T3 i T4, co może zbytnio stymulować centralny układ nerwowy. A to prowadzi do bezsenności

Bezsenność, jeśli nie jest leczona, może prowadzić do wielu innych zaburzeń zdrowotnych, takich jak utrata masy ciała, przyrost masy ciała, utrata włosów, zmęczenie, lęk i depresja.

#2 Jeśli jesteś osobą, która od pewnego czasu łatwo się denerwuje, martwi się i niepokoi o każdą rzecz w swoim życiu, to albo stajesz się bardziej dojrzały, albo cierpisz na problem z tarczycą

Chociaż ludzką naturą jest martwić się o pewne rzeczy w życiu, ciągłe martwienie się może nawet spowodować, że popadniesz w lęk lub depresję.

#3 Nagła zmiana w wypróżnieniu jest pewnym objawem wadliwej tarczycy

Zwykle dzieje się tak, gdy Twoja tarczyca jest mało aktywna. Częste napady zaparcia są oznaką niedoczynności tarczycy, a nadczynność tarczycy nie wpływa na ruchy jelit. Jeśli zauważysz nagłą zmianę, nawet jeśli nie zmieniłeś schematu żywienia, istnieje ryzyko, że tarczyca wymaga pomocy medycznej.

#4 Nierówny wzrost włosów jest poważnym problemem, z którym boryka się wiele kobiet cierpiących na wadliwą tarczycę

Może to szczególnie wpłynąć na ich brwi. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy może wpływać na cykl wzrostu włosów. To powoduje, że niewielka część Twoich włosów pozostaje zahamowana, podczas gdy reszta rośnie. Nie brzmi to dobrze…

#5 Wyższy poziom hormonów może podnieść Twój metabolizm, przez co wzrośnie temperatura Twojego ciała

Może to również spowodować, że poczujesz się zmęczony i odwodniony. Jeśli masz wrażenie, że pocisz się bardziej niż zwykle, radzimy przyjrzeć się bliżej tej sprawie.

#6 Nagły wzrost masy ciała jest kolejnym powszechnym objawem

Jeśli czujesz, że przybrałeś na wadze, chociaż nie zmieniłeś swoich nawyków żywieniowych, jest duże prawdopodobieństwo, że winna temu jest tarczyca. Kiedy masz niedoczynną tarczycę, Twoje poziomy hormonów szybko spadają, powodując tym samym spadek metabolizmu.

#7 Podobnie jak przyrost masy ciała, nagły spadek jest kolejnym wyraźnym objawem chorej tarczycy

Nadczynność tarczycy będzie ukrywać większą ilość hormonów, powodując wysoką przemianę materii, dzięki czemu organizm będzie szybciej spalać kalorie. Chociaż może to brzmieć jak dobry efekt uboczny, zdecydowanie nie jest! Jeśli jesteś w stanie wcisnąć się w mniejsze ubrania bez żadnej diety lub ćwiczeń, lepiej sprawdź swoją tarczycę.

#8 Jeśli jesteś osobą, która nie jest przyzwyczajona do robienia sobie popołudniowych drzemek, ale nagle czujesz potrzebę ich codziennego przyjmowania, może to oznaczać, że Twoje ciało jest gospodarzem niezdrowej tarczycy

Zwiększone zmęczenie odczuwane w ciągu dnia może być oznaką niedoczynności tarczycy.

#9 Jeśli byłaś w ciąży i poroniłaś lub cierpisz na niepłodność, ale nikt w Twojej rodzinie przez to nie przechodził, to zaleca się, abyś zbadała swoją tarczycę

Niski poziom hormonów może znacznie wpłynąć na cykle owulacji, a nawet zwiększyć ryzyko poronienia! Ten stan można poprawić za pomocą odpowiednich leków i suplementów hormonalnych.

Teraz już wiesz, ile złego może przynieść chora tarczyca

Mając tą świadomość, koniecznie obserwuj swoje ciało!

Może Cię zainteresować