×

9 nawyków, które mogą być dla Ciebie szkodliwe, choć powszechnie uchodzą za zdrowe

Wszystko powinno mieć swój umiar. Tyczy się to również rzeczy i zachowań, które powszechnie uważane są za zdrowe. W przeciwnym razie wcale nie muszą takie być.

Pij dużo wody, odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców, ćwicz – to chyba najczęściej powtarzane slogany, kiedy mówimy o zdrowym trybie życia. Co więcej, w sieci można znaleźć pełno informacji i nowinek dotyczących zdrowia. Problem w tym, że część nie ma nic wspólnego z prawdą, dlatego tak ważne jest, aby umieć je odpowiednio filtrować. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie listę czynności, które powszechnie uważane są za dobre dla naszego zdrowia. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli posuniesz się za daleko, zdrowe nawyki mogą nieść za sobą zupełnie odwrotny skutek.

9 nawyków zdrowotnych, które mogą być dla Ciebie szkodliwe, jeśli tylko przesadzisz

#1 „Spanie dłużej w weekendy pomoże Ci nadrobić niezbędną ilość snu”

Tak to nie działa… Wszyscy wiemy, że sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Musisz liczyć się jednak z tym, że w jedną noc i przedpołudnie nie nadrobisz zaległości ze wszystkich wcześniej nieprzespanych nocy.

#2 „Pij 8 szklanek wody każdego dnia”

8 szklanek wody dziennie stało się swego rodzaju przykazaniem. Tymczasem to, ile wody powinniśmy pić, powinno być zależne od naszej masy ciała, wieku, płci, trybu życia, panujących warunków czy ilości spożywanych pozostałych płynów. Musisz pamiętać, że picie zbyt dużej ilości wody wcale nie musi być dobre dla Twojego zdrowia, a zwłaszcza zdrowia nerek, które mogą nie być w stanie pozbyć się nawału wody. Ponadto nie ma naukowych dowodów, aby nadmiar spożywanej wody niósł za sobą jakiekolwiek korzyści zdrowotne. Są natomiast przypadki osób, które zmarły w wyniku tzw. przewodnienia. Jedną z nich jest 28-letnia Jennifer Strange, matka trojga dzieci. Kobieta zmarła w 2009 roku po tym, jak podczas jednego z konkursów wypiła 7,5 litra wody… bez wychodzenia do toalety.

<a href=Youtube">

Youtube

#3 „Jedz jak dużo marchewek”

Myślisz, że jedząc dużą ilość marchewek będziesz niczym kot? 🙂 Nic bardziej mylnego. Choć o marchewkach można powiedzieć bardzo wiele dobrego – mają m.in. dobry wpływ na nasz wzrok – na pewno nie zapewnią Ci widzenia w nocy. To mit pochodzący jeszcze z lat czterdziestych XX wieku, który jak widać wciąż jest dość powszechny. Musisz liczyć się również z tym, że spożywanie zbyt wielu marchewek może wywołać stan zwany karotenemią. Ten stan występuje, gdy nadmiar karotenu, żółtego pigmentu znajdującego się w żywności, gromadzi się w krwioobiegu i objawia się zażółceniem dłoni, podeszew stóp, twarzy i innych obszarów skóry. Kilka innych owoców i warzyw również może doprowadzić do niepożądanego stanu.

#4 „Myj zęby po każdym posiłku”

Zaleca się mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. A gdyby tak myć zęby zaraz po każdym posiłku? Okazuje się, że to nie jest najlepszy pomysł. Możesz w ten sposób zaszkodzić swoim zębom, a przecież nie o to chodzi. Stomatolodzy zalecają, aby przerwa pomiędzy spożywanym posiłkiem, a kolejnym myciem zębów wynosiła co najmniej 30 minut.

<a href=Wikipedia">

Wikipedia

#5 „Zastępujesz cukier różnymi zamiennikami”

A gdyby tak całkowicie wyeliminować cukier ze swojej diety i zastąpić go dostępnymi na rynku zamiennikami (substancjami słodzącymi)? Licz się z tym, że niektóre z zamienników są całkowicie sztuczne, co w dłuższej perspektywie czasu może być przyczyną długotrwałych skutków ubocznych. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być więc ograniczenie spożywanego cukru, niż zamiana go na słodziki zwłaszcza, jeśli nie stronimy od słodkiego.

#6 „Bierz suplementy diety”

Oczywiście warto się suplementować, ale suplementować się z głowa. To, że ktoś coś przyjmuje nie oznacza, że Ty też powinieneś. Dla przykładu, jeśli jesteś weganinem i masz niedobór witaminy B12, którą ciężko jest dostarczyć z produktów pochodzenia roślinnego, warto dostarczyć ją sobie chociażby w postaci suplementu. Licz się jednak z tym, że wysokie dawki suplementów bogatych w witaminy niekoniecznie skutecznie zapobiegają niektórym problemom zdrowotnych, a według niektórych badań mogą być nawet szkodliwe. Staraj się więc dopiąć swoją dietę na ostatni guzik.

#7 „Zastępuj posiłki koktajlami”

Koktajl mało kiedy dostarczy Ci niezbędnych składników odżywczych, których tak bardzo potrzebuje Twój organizm. Poza tym wiele koktajli zawiera dużą ilość owoców, a spożycie ich wszystkich naraz może zwiększyć poziom cukru we krwi prowadząc tym samym do niepotrzebnych wyrzutów insuliny.

<a href=Reddit / Reddit">

Reddit / Reddit

#8 „Ćwicz każdego dnia”

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowia. Codzienna aktywność fizyczna, zwłaszcza taka, która wymaga od nas nie lada wysiłku, może wbrew pozorom nie dać Ci zadowalających rezultatów. Odpoczynek jest niezwykle ważny dla regeneracji, osiągnięcia lepszych wyników i uzyskania wymarzonej formy.

<a href=Instagram">

Instagram

#9 „Kupuj produkty BIO, FIT itd.”

Nie wszystko złoto, co się świeci. Nie wszystko zdrowe, co na pierwszy rzut oka na takie wygląda. Bardzo możliwe, że to tylko chwyt marketingowy, który ma zachęcić Cie do wyboru „zdrowszego”, a właściwie droższego produktu. Sprawdzaj etykiety, czytaj składy i nie daj się oszukiwać!

Źródła: brightside.me
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować