×

9 korzyści wynikających ze spożywania arbuza. Wykorzystaj je póki trwa sezon!

Nie wiem jak Ty, ale ja latem uwielbiam zajadać się owocami, zwłaszcza jeśli za oknem panują tropikalne upały. W takie dni moim najlepszym przyjacielem jest arbuz. Mogłabym jeść go na okrągło, na śniadanie, obiad i kolację.

Do tej pory nie miałam zielonego pojęcia, że owoc ten ma wiele cennych właściwości! Jak się okazuje, składniki odżywcze w arbuzie, mogą nie tylko poprawić wygląd skóry, ale też wspomagają pracę serca i nerek! Szczegółowe informacje już na Ciebie czekają!

Dlaczego arbuz?

Arbuz od dawna znany jest jako źródło ważnych składników odżywczych. Wśród nich wymienić można m.in.: cytruliny, witaminę A i C oraz likopen.

#1 Pozytywny wpływ na naszą skórę

źródło: canva

źródło: canva

Jeśli czujesz, że Twoja skóra nie znajduje się w najlepszej kondycji, bądź chcesz dodać jej więcej blasku, koniecznie wprowadź do swojej diety arbuzy. Według ekspertów z Curejoy.com, witamina A, którą możemy znaleźć w arbuzie, wspomaga przyrost zdrowej tkanki, co pozytywnie wpływa na wygląd i nawilżenie skóry.

#2 Wspomaga pracę naszego serca…

źródło: canva

źródło: canva

Jeśli masz problemy z sercem, lub odczuwasz ból w klatce piersiowej, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Organic Facts twierdzi, że likopen obecny w arbuzie może „poprawiać funkcjonowanie serca.” Co więcej, „witamina C, karotenoidy i potas pomogą obniżyć poziom cholesterolu i uchronić nasze serce przed różnymi zagrożeniami.”

#3 i pracę nerek

źródło: canva

źródło: canva


Kamica nerkowa może być jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń w Twoim życiu, dlatego też lepiej jej unikać. Jak tego dokonać? Zadbać o swoje nerki!
Livelovefruit.com pisze, że arbuz zwiększa przepływ moczu, bez dodatkowego obciążania nerek. Tak więc arbuz „odciąża nerki podczas pozbywania się nadmiaru płynów.”

#4 Poprawia wzrok

źródło: canva

źródło: canva


Arbuz może mieć również pozytywny wpływ na Twój wzrok.
Jak twierdzi Livelovefruit.com, witamina A może pomóc „chronić wzrok przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej, które może pojawić się wraz z wiekiem.”

#5 Zdrowe kości

źródło: canva

źródło: canva


Zdrowie naszych kości jest niezwykle ważne, zwłaszcza w późnym okresie życia. Na szczęście, arbuz zawiera likopen i potas, dzięki którym nasze kości i stawy są silniejsze.

#6 Obniża ciśnienie krwi

źródło: canva

źródło: canva


Wiele osób stara się obniżyć ciśnienie krwi poprzez dietę i ćwiczenia. Do tej listy należy dodać również bohatera tego wpisu, który również może okazać się bardzo skuteczny.
JaK podaje Organic Facts ilość potasu i magnezu w arbuzie może obniżać ciśnienia krwi.

#7 Łagodzi bóle mięśni

źródło: canva

źródło: canva


Arbuz sprawdzi się świetnie również w przypadku bóli mięśni.
Dr Joseph Mercola przytacza badanie, podczas którego pacjenci pili sok z arbuza, a „ból mięśni zmniejszył się po upływie 24 godzin, w porównaniu do osób, które piły placebo.”
Jednak ze względu na wysoki poziom fruktozy w soku z arbuza, dr Mercola podkreśla, że być może lepszym rozwiązaniem jest jedzenie całych owoców.

#8 Astma, a arbuz

źródło: canva

źródło: canva


Eksperci z Medical News Today twierdzą, że spożywanie dużych ilości witaminy C, obecnej w arbuzie, pomaga obniżyć „zagrożenie rozwoju astmy”.
W przypadku osób, które są już chore na astmę, składniki odżywcze występujące w arbuzie mogą poprawić ogólny stan zdrowia płuc.

#9 Rak prostaty

Choć arbuz z pe

źródło: canva

źródło: canva

wnością nie powinien być wykorzystywany do walki z rakiem na własną rękę, zawiera on konkretne składniki odżywcze, które mogą pomóc w tej walce.
Live Science pisze: „Arbuzy mogą okazać się pomocne w zmniejszeniu ryzyka zachorowań na raka przez swoje właściwości antyoksydacyjne”.
„Likopen w szczególności zmniejszenia ryzyko raka prostaty – zgodnie z tym, co twierdzi National Cancer Institute.”

Wiedziałeś o tych korzyściach? Koniecznie podziel się nimi ze swoimi bliskimi!

Może Cię zainteresować