×

9 domowych sposobów eliminowania wstydliwego zapachu z okolic intymnych

Nieprzyjemny zapach pochodzący z pochwy jest problemem, który występuje u wielu kobiet. Ta kłopotliwa woń wpływać na poczucie własnej wartości, może zepsuć życie seksualne, a nawet pogorszyć relacje z partnerem.

<a href=instagram.com">

instagram.com

To niestety nie koniec złych wiadomości, gdyż przykry zapach z okolic intymnych może wskazywać na chorobę lub zakażenie. Silna woń zwykle występuje z powodu infekcji grzybiczej lub zachwiania równowagi bakteryjnej. Jak się pozbyć tego uporczywego problemu?

<a href=instagram.com">

instagram.com

Łagodny zapach pochwy jest normalny i nie jest powodem do obaw. Jednak silny, nieprzyjemny zapach, wraz z innymi objawami, takimi jak świąd, pieczenie lub upławy mogą być oznaką poważniejszego problemu wymagającego interwencji medycznej. Przykry zapach z pochwy jest zwykle bardziej zauważalny zaraz po seksie i może zmieniać się w trakcie całego cyklu menstruacyjnego.

Oto kilka prostych sposobów zapobiegania i eliminowania przykrego zapachu z pochwy:

1. Orzechy i nasiona

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Umieszczenie orzechów i nasion w codziennej diecie jest jednym ze sposobów zapobiegania przykremu zapachowi z pochwy. Produkty, takie jak nasiona słonecznika, migdały, orzechy włoskie i orzechy laskowe to niezwykle pożywne pokarmy, bogate w witaminę E, która zapobiega powstawaniu suchości pochwy. Migdały i nasiona dyni są dobrym źródłem cynku, który reguluje cykl menstruacyjny, zmniejsza świąd oraz inne objawy suchości pochwy, które mogą powodować wzrost liczby bakterii oraz nieprzyjemny zapach.

2. Ocet biały i sól morska

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Ocet pomaga w neutralizowaniu zapachów przez rozkładanie białek. Kąpiel z dodatkiem octu może pomóc wyeliminować przykry zapach z pochwy i przywrócić odpowiedni poziom pH. Sól morska jest szczególnie korzystna, ponieważ zawiera szereg minerałów, w tym potas, który pomaga wyrównać poziom nawilżenia skóry. Zmieszaj pół kubka octu i pół kubka soli morskiej w letniej wodzie i kąp się w tym roztworze trzy razy w tygodniu aż pozbędziesz się uciążliwego problemu.

3. Soda oczyszczona

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Soda oczyszczona to kolejna metoda, dzięki której można zrównoważyć poziom pH w ciele. Kiedy poziom pH jest zbilansowany, łatwo zapobiec przykrej woni z pochwy. Podmywanie się roztworem przygotowanym przy użyciu 1-2 łyżeczek sody do pieczenia wraz z czterema filiżankami ciepłej wody przyniesie zauważalną poprawę.

4. Czosnek

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Chociaż czosnek jest znany ze swojego silnego aromatu i często używamy go w kuchni, jest również stosowany jako lek o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. To naturalny antybiotyk, który może być skuteczny w leczeniu infekcji pochwy i jej przykrego zapachu. Jedną z metod jest dodanie czosnku w formie surowej lub gotowanej do diety.

5. Ocet jabłkowy

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Właściwości antybakteryjne octu jabłkowego mogą pomóc Ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy. Dodaj jego kilka kropli do regularnej kąpieli i zapomnij o toksynach i bakteriach, które powodują przykrą woń. Możesz również wypijać szklankę wody zmieszanej z 1-2 łyżkami octu jabłkowego dziennie.

6. Warzywa i owoce

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Świeże owoce i warzywa mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Promują również zdrowie pochwy ze względu na różnorodność witamin i minerałów, które posiadają. Witamina C, zawarta w owocach cytrusowych i papryce, przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu na działanie mikroorganizmów.

Kobiety cierpiące z powodu przykrego zapachu z pochwy muszą spożywać również dużo zielonych, liściastych warzyw, takich jak szpinak, kapusta, sałata i jarmuż. Wspierają one utrzymanie odpowiedniego pH pochwy i zmniejszają ryzyko infekcji oraz wzrostu liczy bakterii.

7. Wyciąg z kory neem

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Kora neem posiada fenomenalne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antybakteryjne, które pomagają utrzymać zrównoważone środowisko wewnątrz pochwy. Działa doskonale w walce z infekcjami grzybiczymi okolic intymnych.

8. Olejek z drzewa herbacianego

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Drzewo herbaciane jest znane z silnych właściwości przeciwgrzybiczych i antyseptycznych, które skutecznie eliminują bakterie mogące powodować niemiły zapach z pochwy oraz dyskomfort. Jest to również świetne rozwiązanie w przypadku leczenia ran powierzchniowych. Dodaj kilka kropli oleju z drzewa herbacianego do wody i posłuż się bawełnianym wacikiem, aby nałożyć roztwór na kłopotliwy obszar.

9. Woda

<a href=curejoy.com">

curejoy.com

Picie odpowiedniej ilości wody ma decydujące znaczenie dla naszego zdrowia. Utrzymanie dobrego nawodnienia organizmu zapobiega powstawaniu przykrego zapachu z pochwy i ust. Błona śluzowa pochwy wymaga wody, aby utrzymać prawidłowe nawilżenie, co jest ważne w zapobieganiu i eliminowaniu przykrych zapachów.