×

8 zaskakujących faktów o ciele kobiet, które urodziły dziecko. Nie wszystko jest takie kolorowe

Wiele kobiet, które właśnie wydały na świat dziecko trzęsie się na samą myśl o pierwszym po porodzie kontakcie płciowym z partnerem. To uczucie można porównać do emocji towarzyszących nam podczas pierwszego razu. „A co, jeśli seks będzie nieprzyjemny i nie będzie mi sprawiał satysfakcji?” Oczywiście ten lęk jest uzasadniony.

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Po tym, jak wydałaś na świat małego człowieka boli Cię całe ciało, piersi wydają się być tak nabrzmiałe, jakby miały eksplodować, a w brzuchu jeszcze wszystko nie wróciło na swoje miejsce. Ale nie martw się, zaznasz jeszcze cudownego seksu, a te 8 prawd Ci w tym pomoże.

1. Na początku może być Ci ciężko…

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Nawet jeśli nie urodziłaś dziecka siłami natury, to Twoje okolice intymne i tak zostały nadwyrężone, a hormony produkowane po porodzie mogą powodować kłopoty. Ból może wynikać z samego porodu, ale ma także związek z niskim poziomem estrogenów, które wpływają na elastyczność tkanek pochwy. Poziom estrogenu maleje zaraz po porodzie i pozostaje niski podczas karmienia piersią.

Zwłaszcza na początku, zmniejszenie poziomu estrogenów w połączeniu z wysoką produkcją prolaktyny i oksytocyny może powodować objawy towarzyszące kobietom podczas menopauzy przez pierwsze dwa do trzech miesięcy. Pomyśl, nocne poty, uderzenia gorąca, suchość pochwy i częsty ból. Kiedy będziesz już gotowa, a to wcale nie musi stać się w ciągu 6 tygodni, jak podpowiadają lekarze, warto uzbroić się w trzy rzeczy: kieliszek wina, poczucie humoru i lubrykant.

2. Możesz nie mieć ochoty na seks

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Brak snu, zmiana relacji między Tobą i Twoim partnerem oraz brak akceptacji własnego ciała po porodzie, gdy zdajesz sobie sprawę, że brzuch nie będzie już taki płaski, jak wcześniej… To wszystko tworzy miksturę wybuchową, która skutecznie odstrasza Cię od seksu. Jeśli karmisz piersią, nawet matka natura działa przeciwko Tobie.

Karmienie dziecka piersią sprawia, że ciało uwalnia oksytocynę, hormon, który wywołuje troskę wobec dziecka, ale także tłumi twoje libido. Antropologicznie rzecz ujmując, utrzymywanie niskiego libido jest sposobem, w którym ciało kobiety broni się przed kolejną ciążą w krótkim odstępie czasu. Wiele pań twierdzi, że gdy nie karmiły dziecka piersią powrót do życia seksualnego był znacznie prostszy.

3. Budowa pochwy nieco się zmienia

W zależności od wieku i liczby dzieci, które posiadasz, możesz cierpieć z powodu rozszerzenia się ścian pochwy. Nawet kobieta, która przechodziła przez cesarskie cięcie może tego doświadczyć, ponieważ hormony ciążowe poszerzają obwód miednicy. Z tego właśnie powodu mimo, że straciłaś już wiele na wadze, możesz również nie mieścić się w swoje dżinsy sprzed ciąży. Pomyśl o tym, aby zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Jeśli postarasz się o utrzymanie ich w dobrej kondycji po porodzie, będzie znacznie prościej o dobry seks.

4. Seks stanie się ważniejszy niż przedtem

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Jeśli nie ma intymności fizycznej między dwojgiem ukochanych, albo jeśli jest ona naprawdę ograniczona, pary zaczynają czuć się jak współlokatorzy, co rzadko jest dobrym znakiem. Takie odczucia mogą prowadzić do wzajemnej niechęci. Zacznij od pocałunków lub dotykania się w miłosny sposób i pracuj nad tym, aby być gotową do seksu.  Faktem jest, że nie będziesz miała tyle czasu na intymne chwile z partnerem, co przed ciążą, ale to przypomni Ci jak cenne są te momenty.

5. Szybki seks będzie Twoim nowym przyjacielem

Wiedząc, ile rzeczy masz na głowie będzie ciężko przeznaczyć dużo czasu na seks. Gra wstępna może od teraz polegać na wypowiedzianym przez partnera zdaniu: „Chcesz uprawiać seks?” Nie pozwól, aby w natłoku obowiązków Twój umysł podczas seksu przeniósł się do czasoprzestrzeni, w której przewijasz swojego maluszka, czy też wybierasz się do sklepu po następną tonę pieluch. Skup się na uczuciach, na tym co partner robi z tobą i co robisz jemu. Po prostu pozostań na miejscu i ciesz się chwilą.

6. Popołudnia mogą okazać się całkiem przyjemne

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Zanim zjawisz się w łóżku późnym wieczorem możesz nie mieć już sił na to, aby przeczytać kolejny rozdział książki, nie mówiąc już o seksie. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc wykorzystanie czasu, gdy dziecko ucina sobie popołudniową drzemkę. Niektórym rodzicom wchodzi to w nawyk tak bardzo, że trudno im pożegnać się z pomysłem popołudniowego baraszkowania.

7. Z czasem może być lepiej, niż się tego spodziewasz

To może wydawać się trudne do uwierzenia, biorąc pod uwagę wszystko, co do tej pory przeczytałaś, ale jako matka wiem, że to prawda. Niekiedy po narodzinach dziecka nasze narządy płciowe stają się bardziej wrażliwe, zwiększając potencjał przyjemności. Poród może spowodować przesunięcie się wewnętrznych części ciała we właściwe miejsca i uczynić je bardziej wrażliwymi na stymulację. Mnóstwo kobiet przyznaje, że czerpie z seksu więcej przyjemności i doznaje intensywniejszych orgazmów po urodzeniu dziecka.

8. Będziesz chciała tego znowu

<a href=pixabay.com">

pixabay.com

Kiedy znowu zaczniesz sypiać dobrze i będziesz mieć odrobinę czasu na relaks ze znajomymi, zapragniesz zbliżeń intymnych z partnerem. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na regeneracje zarówno ciała, jak i sposobu postrzegania własnej osoby i otoczenia. Życie z dziećmi u boku zawsze będzie odrobinę bardziej chaotyczne, dlatego naucz się wykorzystywać każdy najdrobniejszy moment na przyjemności!