×

8 produktów, które powszechnie są uważane za zdrowe, choć niekoniecznie takie są

Wydawać by się mogło, że zdrowe odżywianie to tylko kwestia świadomości i determinacji. Tymczasem przemysł spożywczy znacznie utrudnia nam prowadzenie zdrowego stylu życia. Wystarczy spojrzeć na reklamy, gdzie notorycznie jesteśmy wprowadzani w błąd. Produkty spożywcze, które powszechnie uchodzą za zdrowe, w rzeczywistości wcale takie nie są. Kiedy spojrzymy na etykiety, okazuje się, że są pełne konserwantów i szkodliwych dla zdrowia substancji.

Poniżej znajdziesz listę produktów szkodliwych dla zdrowia, które powszechnie uchodzą za zdrowe

Nie podajemy listy poszczególnych produktów od konkretnych producentów, a raczej ogólny spis produktów, które powszechnie uchodzą za zdrowe, a z wielu względów wcale takie być nie muszą.

#1 Soki owocowe

Tyczy się to nawet popularnych soków pomarańczowych. Od dziesięcioleci przemysł spożywczy sprzedaje soki owocowe i różnego rodzaju koktajle jako zdrową alternatywę dla soków z wyciskanych owoców. Tymczasem okazuje się, że soki sprzedawane w sklepach nie tylko zawierają podobną ilość cukrów do tych, które mają w sobie napoje gazowane, ale także brakuje im witamin. Do tego dochodzą puste kalorie i brak witamin.

Lepszy wybór: Jedz regularnie owoce. Jeśli natomiast nie potrafisz się oprzeć sokom owocowym, rób je sam w domu ze świeżo wyciskanych owoców.

#2 Mleko

„Pij mleko będziesz wielki!”. Któż z nas nie słyszał tego powiedzenia. W rzeczywistości jednak mleko i produkty mleczne wcale nie są niezbędne w naszej diecie. Choć mleko zawiera w sobie wchłanialny wapń i witaminę D, jeśli pijesz go zbyt dużo, prawdopodobnie dostarczasz swojemu organizmowi zbyt dużo kalorii. Co więcej, ogranicz spożycie mleka zwłaszcza, jeśli jesteś osobą dorosłą.

Lepszy wybór: Rozważ swoją dietę i zastanów się, jakie ilości mleka będą dla Ciebie odpowiednie. Istnieją inne źródła witaminy D, białka i wapnia.

#3 Napoje gazowane bez cukru

Każdy wie, że słodzone napoje gazowane nie służą naszemu zdrowiu. Przemysł spożywczy nie pozostawił tego bez echa i wypuścił na rynek niesłodzone i niskokaloryczne odpowiedniki, których jest dzisiaj coraz więcej. Tymczasem okazuje się, że zawartość fosforanów w tych napojach może wpłynąć na równowagę mineralną w kościach. Możemy w ten sposób doprowadzić nawet do błędnego koła. Czujemy się zmęczeni z powodu niedoboru odpowiednich minerałów, przez co pijemy więcej tego typu napojów, żeby się pobudzić z nadzieją, że nie wyrządzają one krzywdy naszemu organizmowi.

Lepszy wybór:Zamiast napojów gazowanych wybieraj wodę! Filiżanka kawy lub herbaty również będzie lepszym wyborem. Jeśli natomiast masz ochotę na coś słodkiego, postaw na owoce.

#4 Łosoś hodowlany

Łosoś jest doskonałym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza źródłem omega-3. Niestety, łosoś hodowlany zawiera także wiele pestycydów, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. I choć hodowcy zapewniają, że kontrolują ilość pestycydów, rosnący popyt doprowadził do tego, że ryb hodowlanych jest co raz więcej, co z kolei stwarza sprzyja rozwijaniu się wesz morskich. Aby je zwalczyć, hodowcy często muszą zwiększać użycie chemikaliów. Błędne koło zatacza się po raz kolejny…

Lepszy wybór: jeśli koniecznie chcesz kupować łososia, sprawdzaj jego pochodzenie i pamiętaj, że dziki łosoś niekoniecznie będzie zdrowszym odpowiednikiem. Najlepiej sprawdzić w tym celu w sieci informacje na temat miejsca pochodzenia danej ryby.

#5 Tuńczyk

Władze hiszpańskie jakiś czas temu podały do publicznej informacji wiadomość, aby dzieci poniżej 10 roku życia i kobiety w ciąży nie spożywały tuńczyka. Wynika to z wysokiego poziomu rtęci w tuńczyku. Rtęć jest toksycznym metalem, który może powodować choroby na tle nerwowym, a także przyczynić się do problemów z trawieniem i chorób immunologicznych.

Lepszy wybór: Ogranicz spożycie tuńczyka, a jeśli już masz ochotę na rybę, szukaj ryb pochodzących z lokalnych, sprawdzonych źródeł.

#6 Granola

Granola może być bardzo niezdrowa ze względu na duże ilości cukru, które w sobie zawiera. Niektórzy dodają do niej suszone owoce, co jeszcze bardziej podnosi zawartość cukru. I choć musli samo w sobie nie jest szkodliwe, wysoka zawartość cukru już tak. Zdarza się, że do granoli dodawany jest miód. Warto mieć jednak na uwadze, że jest on prawdopodobnie wysoce przetworzony i często zawiera w sobie ukryte słodziki, a nawet syrop kukurydziany.

Lepszy wybór: Przygotuj granolę granolę sam. Granolę bez cukru z dodatkiem dobrej jakości miodu. Jeśli natomiast zdecydujesz się kupić ją w sklepie, unikaj fałszywie zdrowych lub wysokosłodzonych mieszanek. Pamiętaj również, że nie należy jeść jej zbyt dużo i to bez względu na to, czy przygotujesz jej sam czy kupisz w sklepie.

#7 Chleb pełnoziarnisty

Ta pozycja z pewnością zaskoczy wielu z Was. Przyjrzyjmy się jej jednak z bliska… Chleb pełnoziarnisty jest bogaty w kalorie i ubogi w witaminy, a nawet błonnik. Kromka białego pieczywa zawiera w sobie około 3 g cukru. Zdarza się, że typowy chleb pełnoziarnisty zawiera go jeszcze więcej. Producencie dodają go po to, aby zamaskować gorycz mąki pełnoziarnistej.

Lepsze rozwiązanie: Chleb spożywany w umiarkowanych ilościach jest dobrym uzupełnieniem diety. Nie mniej jednak należy zwracać uwagę na jego skład. Najlepiej kupować pieczywo pełnoziarniste, ale bez dodatku cukru. Często można je kupić w lokalnych piekarniach, znacznie rzadziej w supermarketach.

#8 Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest powszechnie uważana za jeden z najzdrowszych tłuszczy, jakie można spożywać. Niestety, często zapominamy o tym, że oliwa z oliwek oliwie z oliwek nie równo. Mówiąc najzdrowsza tyczy się to tylko i wyłącznie korzyści pochodzących z oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia (EVOO). Pozostałe zawierają mniej składników odżywczych i znacznie więcej chemikaliów.

Lepsze rozwiązanie: Ogranicz spożycie oliwy z oliwek do 3 łyżek dziennie i zawsze kupuj tylko tą z pierwszego tłoczenia (EVOO).

Obecność którego z tych produktów na powyższej liście najbardziej Cię zaskoczyła?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować