Kategorie CiałoTwarzUroda

8 powszechnych mitów dotyczących pielęgnacji skóry, którym dermatolodzy mówią STOP

Co zrobić, aby nasza skóra była możliwie jak najdłużej jędrna, piękna i zadbana? Porad w tym temacie jest pełno: złuszczaj skórę codziennie, myj twarz kilka razy dziennie, używaj specjalnych kremów itd.. Oczywiście, niektóre z tych rad są jak najbardziej słuszne, co zostało poparte badaniami, przez co nie sposób się z nimi nie zgodzić. Są wśród nich jednak sugestie, które nie wnoszą do naszej urody pożytku. Z tego też powodu dermatolodzy postanowili obalić popularne mity związane z przeciwdziałaniem efektom starzenia. Niektóre z ich uwag mogą Cię zaskoczyć!

Free CC0 photo of skin texture on Stocksnap.io

Mit 1: „Codzienne złuszczanie skóry pozwala zachować jej młodość”

Choć po złuszczeniu skóry twarzy możesz czuć, że Twoja skóra jest gładsza, wręcz odmłodzona, nie peelinguj jej codziennie. Poprzez złuszczanie skóry każdego dnia w konsekwencji możesz zacząć odczuwać nieprzyjemne pieczenie. Musisz liczyć się również z tym, że będzie ona bardziej podatna na wystąpienie trądziku.

Mit 2: „Wystarczy odrobinę kremu przeciwsłonecznego, aby skóra wyglądała młodziej”

Bardzo możliwe, że już wiesz, że stosowanie kremów przeciwsłonecznych pozwala zachować młodszą i zdrowszą skórę na dłużej. Nasuwa się jednak pytanie, ile takiego kremu powinniśmy używać? Zdaniem ekspertów ludzie nakładają przeciętnie zaledwie 40% zalecanej ilości kremu z filtrem UV. Nie wiesz, ile kremu przeciwsłonecznego użyć na swoją twarz? Zastosuj metodę „2 palców”. Wystarczą 2 „paski” kremu przeciwsłonecznego na długość palca środkowego i wskazującego.

8 powszechnych mitów dotyczących pielęgnacji skóry, którym dermatolodzy mówią STOP
Flickr

Mit 3: „Im częściej myjesz twarz tym lepiej”

Dokładne i częste mycie twarzy usunie nadmiar zanieczyszczeń i zapewni jej młody wygląd, prawda? Otóż nie do końca. Poprzez zbyt intensywne mycie twarzy pozbędziesz się naturalnych olejków ze skóry, a w niektórych przypadkach może powodować jej podrażnienia. Dermatolodzy zalecają żeby myć twarz nie częściej niż 2-3 razy dziennie.

Mit 4: „Droższe kosmetyki znaczy lepsze”

Drogie kosmetyki niekoniecznie są równoznaczne z dobrymi efektami. Oczywiście, opracowanie nowych technologii wymaga większych inwestycji, co może prowadzić do podwyższenia cen, ale nie zawsze tak jest. Klient może płacić więcej nie tylko za bardziej wartościowe składniki, ale także reklamę czy nietypowe opakowanie produktu. Mając tego świadomość, pamiętaj, że możesz kupić naprawdę dobre kosmetyki po uczciwej cenie.

mity o pielęgnacji skóry
Flickr

Mit 5: „Potrzebujesz wielu produktów”

Aby zadbać o swoją skórę, wcale nie musisz mieć szerokiej gamy produktów kosmetycznych. Wszystko, czego potrzebujesz, to właściwie delikatny środek myjący, peeling do twarzy, krem nawilżający do Twojego rodzaju skóry, krem z retinoidami i krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF co najmniej 30.

Mit 6: „Jeśli jesteś młoda, nie masz potrzeby stosowania produktów przeciwdziałającym starzeniu się skóry”

Zacznij dbać o swoją skórę zanim zaczną pojawiać się na niej oznaki starzenia. Eksperci radzą, aby skupić się na profilaktyce już w wieku dwudziestu kilku lat, i korygowaniu metod pielęgnacyjnych wraz z upływem czasu.

Mit 7: „Więcej retinolu pozwala uzyskać lepsze efekty”

Zbyt duża ilość retinolu może prowadzić do łuszczenia się skóry i jej wysuszenia. Jaka ilość będzie więc odpowiednia? Dosłownie kilka kropelek na całą twarz w zupełności wystarczy.

Mit 8: „Osoby o ciemnej karnacji skóry nie potrzebują używać kremów przeciwsłonecznych”

Choć ciemna karnacja lepiej chroni przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, osoby o ciemniejszym kolorze skóry także są podatne na oparzenia słoneczne, które wizualnie nie są zbytnio widoczne. Z tego też powodu niektórzy z nas mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Wniosek nasuwa się więc sam. Każdy powinien chronić swoją skórę kremami przeciwsłonecznymi z filtrem SPF co najmniej 30.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.piqsels.com