×

Zanim staniesz na wagę, powinnaś wiedzieć o tych 8 faktach!

Ważenie się bywa momentem radości z osiągniętych efektów albo złości z tego, że nie przyszły. Mało kto wie, że także to kiedy się ważymy wpływa na wynik. Dlatego poniżej przeczytacie o 8 czynnikach ważnych dla cyfr, które zobaczycie na wadze.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#1 Czas

Najlepiej ważyć się tego samego dnia, o tej samej godzinie, raz w tygodniu. Codzienne pomiary wagi nie są zbyt dobrym pomysłem. Optymalną porą stawania na wadze jest poranek, po toalecie, ale przed śniadaniem.

#2 Miejsce

źródło: canva

źródło: canva

Stawiajcie wagę zawsze na tym samym podłożu. Powinno być twarde i płaskie. Łazienkowe dywaniki, wykładziny, a nawet miękkie panele odpadają! Niestabilne podłoże może przekłamać wyniki ważenia, nie dając Wam w pełni obrazu tego, co osiągnęliście.

#3 Typ wagi

Ważenie się raz na wadze w klubie fitness, raz na domowej, a raz u znajomych to prosty sposób do obłędu. Mechanizmy i dokładność wag różnią się od siebie, a co za tym idzie, wyniki mogą być nieprecyzyjne. Wybierzcie jedną wagę i to w odniesieniu do niej prowadźcie swoje statystyki.

#4 Pogoda

źródło: canva

źródło: canva

Tak, pogoda ma wpływ na naszą wagę! Ciepłe, duszne dni mogą powodować gromadzenie się wody i wyższe wyniki, kiedy dni wietrze i nieco chłodniejsze, sprzyjają niższym wskaźnikom. Pamiętajcie o tym przeprowadzając ważenie i nie panikujcie, gdy zobaczycie lekkie różnice w zależności od temperatur.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

#5 Słone jedzenie

Jeśli przed ważeniem jedliście słone potrawy czy przekąski, możecie być pewni, że Wasza waga skoczy do góry. Będzie to spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie. Dlatego, jeśli walczycie o niższe wyniki, unikajcie tego, co słone.

#6 Hormony

źródło: canva

źródło: canva

Kobiety muszą pamiętać, że ich waga w dużej mierze zależy od cyklu hormonalnego. Zbliżający się okres sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie, przez co wahania wagi mogą wynosić nawet kilka kilogramów!

#7 Skład ciała

Kilogramy to nie tylko tłuszcz, a także waga mięśni i wody. O tyle, o ile tłuszcz zajmuje więcej miejsca względem tego co waży, o tyle mięśnie ważą sporo zajmując niewiele przestrzeni. Dlatego, szczególnie przy intensywnych treningach, waga może rosnąć lub stać w miejscu, ale centymetry spadają, zyskujecie bowiem masę mięśniową. Pamiętajcie by sprawdzać procent tłuszczu w ciele, a nie tylko same wskaźniki kilogramowe.

#8 Ćwiczenia

Ważenie się bezpośrednio po intensywnych ćwiczeniach może nas zaskoczyć dużym spadkiem. Jednak nie cieszmy się zbyt szybko. Po wysiłku fizycznym tracimy wodę, którą wypacamy, a nie tłuszcz. Dlatego, jeśli zależy nam na prawdziwych wynikach, ważenie się po treningu nie jest dobrym wynikiem.

Jak widzicie, na wyniki ważenia może wpływać bardzo wiele czynników, dlatego nie zawsze warto panikować gdy wynik będzie inny, od tego który zakładaliście. Liczy się wytrwałość i konsekwencja – a efekty przyjdą stopniowo. Powodzenia!

via GIPHY

Może Cię zainteresować