Kategorie CiałoUrodaZdrowie

8 faktów i ciekawostek na temat bielizny, o których nie miałaś pojęcia

Bielizna to nieodłączna część naszego codziennego ubioru. Nic więc dziwnego, że na jej wybór poświęcamy tak wiele czasu. Tyczy się to przede wszystkim pań, które w przypadku dobierania chociażby staników zwracają uwagę na wygodę, rozciągliwość, wielkość miseczek, obwód itd… Okazuje się jednak, ze nie zawsze tak było. Niektóre elementy bielizny jeszcze jakiś czas temu były bardzo niewygodne.

Jak zmieniło się wraz z upływem czasu podejście do bielizny? Czym różniła się bielizna sprzed kilkuset lat do tej, którą nosimy na co dzień?

#1 Nowoczesny stanik został stworzony w jedną noc

Jeszcze przez 1914 rokiem staniki były w zasadzie nieco krótszą formą gorsetu. Podczas gdy moda szybko się zmieniała, w przypadku bielizny raczej nie miało to miejsca. Do czasu… Mary Phelps Jacob, która nie mogła nosić gorsetu pod półprzezroczystą sukienką z odkrytymi plecami. Na kilka godzin przed pokazaniem się publiczności wpadła więc na genialny pomysł. Postanowiła zszyć ze sobą dwa niewielkie kawałki materiału, które z powodzeniem podtrzymywały jej biust. Z czasem opatentowała swój „wynalazek”, a nawet rozpoczęła produkcję innowacyjnych staników. Ostatecznie patent został jednak sprzedany, ponieważ jej mąż nie chciał, aby jego ukochana zajmowała się prowadzeniem działalności. I tak oto firma Warner Brothers Corset Company odkupiła patent za około 1500 dolarów, po czym zarobiła na nim co najmniej 15 milionów dolarów.

ciekawostki o bieliźnie
Instagram

#2 Pierwsze koszule nocne nosili szlachcice

Koszula nocna stała się codziennością dopiero w średniowieczu. Wcześniej ludzie spali nago lub  ubraniach, które nosili przez cały dzień. Na koszule nocne wykonane z cienkich tkanin mogli sobie pozwolić tylko najzamożniejsi. Były one popularne do końca XIX wieku. Potem pojawiły się piżamy.

#3 Istnieje zakon, który został stworzony na cześć kobiecej podwiązki, i istnieje do dziś

Według legendy Najszlachetniejszy Zakon Podwiązki został utworzony w 1348 r.. Co ciekawe istnieje do dziś i liczy nie więcej niż 24 członków. Początki zakonu są bardzo ciekawe. Hrabina Salisbury rzuciła podwiązką podczas balu, kiedy tańczyła z królem Edwardem III. Kiedy otaczający parę dworzanie zachichotali, król podniósł podwiązkę i zwrócił ukochanej słowami: “Shame on him who thinks ill of it!” (“Wstydź się tego, kto źle to odebrał”). Hasło stało się mottem zakonu.

ciekawostki o bieliźnie
Wikimedia Commons

#4 Pierwszy stanik sportowy został wykonany z bielizny męskiej

Był 1977 rok, kiedy Hinda Miller, Lisa Lindahl i Polly Palmer Smith opatentowały Jogbra – elastyczny stanik wspomagający przeznaczony dla kobiet uprawiających sport. Dziewczyny uwielbiały biegać. Szybko zdały sobie sprawę, że dostępne na rynku staniki nie są w stanie zapewnić im odpowiedniego komfortu. I tak oto stworzyły pierwszy stanik sportowy, który powstał z męskiej bielizny w zaledwie kilka godzin.

#5 Victoria’s Secret wyprodukowała najdroższy biustonosz na świecie

Najdroższy stanik na świecie to Victoria’s Secret Fantasy Bra. Zaprezentowała go modelka Lily Aldridge. Bielizna wyceniona jest na blisko… 2 miliony dolarów!

8 faktów i ciekawostek na temat bielizny, o których nie miałaś pojęcia
Instagram

#6 Kiedyś do uzyskania efektu push-up wykorzystywany nadmuchiwane staniki

W latach 1950-1960 za ideał kobiecego piękna uchodziły kobiety z dużymi piersiami i wąską talią. Kobiety, których ciała były dalekie od ideału, a chciały się do niego zbliżyć, wypychały biustonosze skarpetkami lub bawełną. Niedługo potem właściciel amerykańskiej firmy Frederick’s of Hollywood zaczął sprzedawać biustonosze typu push-up. Wtedy również światło dzienne ujrzały nadmuchiwane biustonosze, które pozwoliły na uzyskanie kobietom dowolnego „rozmiaru piersi”. Nadmuchiwane biustonosze błyskawicznie zdobyły ogromną popularność. Niestety, zdarzało się, że powietrze z biustonoszy zaczynało schodzić w możliwie najgorszych momentach. Wyobrażacie to sobie?

ciekawostki o bieliźnie
Ebay

#7 W Japonii są dostępne staniki dla mężczyzn

Biustonosze dla mężczyzn zostały stworzone z myślą o zdrowiu panów, a przynajmniej tak uważają ich twórcy. Według twórców tego rodzaju staników, podtrzymują one męskie piersi, co pomaga im zachować odpowiedni kształt i zapobiegać deformacji. Pytanie tylko, czy można rozwiązać problem, który w rzeczywistości nie istnieje? No cóż, w Japonii wszystko wydaje się być możliwe.

#8 W Meksyku wynaleziono stanik, który pomaga zdiagnozować raka piersi we wczesnym etapie rozwoju

Julian Rios Cantu, 18-letni student z Meksyku, wynalazł stanik, który ma pomóc w diagnozowaniu raka piersi. Młody naukowiec zainspirował się swoją matką, która pokonała raka. Biustonosz nosi nazwę EVA i posiada 200 czujników, które śledzą temperaturę oraz szacują zmianę kształtu i wagi piersi. Wszystkie zebrane dane są przesyłane do specjalnej aplikacji, która je analizuje. Według twórcy, aby uzyskać wiarygodne wyniki, należy nosić urządzenie przez 1-1,5 godziny tygodniowo. Na dzień dzisiejszy jest to wciąż tylko i wyłącznie prototyp, który nie trafił jeszcze na rynek. Kto wie, być może wkrótce się to zmieni.

ciekawostki o bieliźnie
Youtube
Źródła: brightside.me
Fotografie: www.instagram.com