×

7 zdrowotnych zastosowań torebek herbaty. Już nigdy nie wyrzucisz ich do kosza

Czy wiesz, że według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e.? Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą jednak „dopiero” z X wieku p.n.e. Dziś, tysiące lat później, herbata wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych napojów, zwłaszcza w Polsce. Zużycie herbacianego suszu w naszym kraju to około 1 kilogram na osobę rocznie, co plasuje nas na 4 miejscu w Europie i 8 na świecie. Dla porównania, Anglicy wypijają rocznie około 62 miliardów filiżanek tego niezwykłego napoju!

Walory smakowe herbaty to nie wszystko. Herbata ma bowiem wiele właściwości zdrowotnych. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jak można wykorzystać torebkę herbaty w inny sposób, niż zaparzenie jej w filiżance z gorącą wodą. Postanowiliśmy więc rozwiać wszelkie wątpliwości…

6 zdrowotnych zastosowań torebek herbaty, o których nie miałaś pojęcia

#1 Pomagają pozbyć się trądziku i zaskórników

Zielona herbata ma przede wszystkim właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku osób, które borykają się z zaskórnikami i trądzikiem. Wszystko, czego będziesz potrzebować, to dwie torebki zielonej herbaty, ciepła woda i miód. Przygotowaną z wymienionych składników maseczkę pozostaw na twarzy na 20 minut.

#2 Pomagają złagodzić ból zęba

Każdy, kto doświadczył bólu zęba, wie, jak bardzo nieznośny potrafi być. Jak ulżyć sobie w cierpieniu, kiedy na wizytę u stomatologa musimy jeszcze trochę poczekać? Z pomocą przychodzi tutaj herbata miętowa, która ma działanie przeciwbakteryjne i odrętwiające. W tym celu należy przyłożyć do bolącego zęba jedną lekko ciepłą torebkę miętowej herbaty.

#3 Pomagają łagodzić bóle (skurcze) menstruacyjne

Skurcze menstruacyjne potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Dobra wiadomość jest taka, że możemy im zaradzić. Świetnie sprawdzi się tutaj rumianek. W tym celu możesz pić go na ciepło w postaci herbaty lub też wziąć kąpiel rumiankową.

#4 Pomagają złagodzić ból brodawek po karmieniu piersią

Karmienie piersią nie zawsze jest bezbolesne – tyczy się to przede wszystkim brodawek. Z pomocą przychodzi tutaj herbata miętowa. W tym celu należy przygotować ciepły kompres z torebki herbaty i nałożyć go na bolące brodawki.

#5 Pomagają zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie oczu

Źle spałaś? Twoje oczu są zaczerwienione? Zimny kompres z zielonej herbaty powinien pomóc.

Fot. Pexels

Fot. Pexels

#6 Pomagają uporać się z ukąszeniem komarów

Rumianek ma właściwości gojące. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku bolesnych ukąszeń owadów. W tym celu przygotuj herbatę rumiankową i pozostaw ją do ostygnięcia w lodówce na kolejne 30 minut. Następnie wykonaj 10-minutowy okład z rumianku. W razie potrzeby powtórz proces. Ulgę przyniosą też okłady ze zsiadłego mleka, tymianku lub szałwii.

#7 Pomagają w zwalczaniu drobnych urazów

Masz małe dziecko? Bardzo możliwe, że siniaki i zadrapania są dla Ciebie codziennością. Chcąc złagodzić zaczerwienienia, obrzęk lub ból przyłóż w miejsce urazu zimną torebkę czarnej herbaty.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować