×

7 sytuacji, w których lepiej nie przyjmować ibuprofenu. Chodzi o Twoje zdrowie

Ibuprofen, czyli dostępny bez recepty lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, to środek, który jest stosowany przede wszystkim w zwalczaniu bólu oraz zbijaniu gorączki. Powszechnie dostępny lek jest szczególnie popularny w przypadku sezonowych chorób infekcyjnych, takich jak grypa czy przeziębienie. Co ciekawe, może być podawany małym dzieciom począwszy już od 6. miesiąca życia.

Choć wydawać by się mogło, że ibuprofen nie może nam zaszkodzić, istnieją sytuacje, w których stosowanie ibuprofenu może być szkodliwe. Wcale nie mamy tutaj na myśli przedawkowania leku, co oczywiście również mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Leki, które zawierają ibuprofen

Ibuprofen to nazwa substancji czynnej, która wchodzi w skład licznych preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jeśli więc decydujesz się na zakup leku o tego typu działaniu, warto zwrócić uwagę na jego skład, bowiem jego nazwa może nie sugerować zawartości ibuprofenu. Należy również pamiętać, aby nie przyjmować jednocześnie kilku leków, które mają w swoim składzie ibuprofen. W przeciwnym razie bardzo łatwo możemy przekroczyć dopuszczalną dawkę substancji, co może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Przechodząc już do leków, które zawierają ibuprofen, zaliczamy do nich m.in.:

  • Aprofen Forte,
  • Ibumax,
  • Ibupar,
  • Ibuprex,
  • Ibuprom,
  • MIG,
  • Ibufen,
  • Ibum,
  • Nurofen,
  • IbuTeva

Który bądź które z nich masz w swojej domowej apteczce?

W jakich sytuacjach nie należy stosować ibuprofenu?

#1 Obniżona krzepliwość krwi lub przyjmowanie leków hamujących agregację płytek krwi

Ibuprofen zmniejsza krzepliwość krwi. Jeśli więc jesteś osobą, która ma problemy z krzepliwością krwi lub przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, należy unikać przyjmowania ibuprofenu lub przynajmniej przyjmować go z głową. Najlepiej w tym przypadku skonsultować się z lekarzem.

#2 Ospa wietrzna

Ospa wietrzna i ibuprofen zdecydowanie NIE IDĄ ZE SOBĄ W PARZE! Nie każdy jednak o tym wie. Tymczasem ospa wietrzna bardzo często objawia się w przypadku dzieci wysoką gorączką, a rodzice są zmuszeni do podawania swoich pociechom leków przeciwgorączkowych. Wybór pada najczęściej na te bez recepty i tu pojawia się problem, bowiem bardzo duża część preparatów przeciwgorączkowych dla maluchów ma w swoim składzie ibuprofen.

Obecny stan wiedzy medycznej mówi jasno, że u pacjentów z ospą wietrzną nie należy stosować aspiryny i ibuprofenu! Powodem jest zwiększenie ryzyka na pojawienie się gronkowcowych i paciorkowcowych nadkarzeń skóry, a w gorszym przypadku ropni czy nawet martwicy skóry i tkanek miękkich lub sepsy.

W jaki sposób powinniśmy więc zbijać gorączkę u dziecka, które zmaga się z ospą wietrzną? Zalecanym lekiem jest w tym przypadku paracetamol.

#3 Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy

Ibuprofen osłabia wydzielanie śluzu ochronnego przez błonę śluzową żołądka, przez co przewód pokarmowy jest bardziej narażony na podrażnienia. Lek ten jest więc szczególnie odradzany osobom cierpiącym z powodu wrzodów i krwawień z przewodu pokarmowego. W takim przypadku najlepiej nie przyjmować go wcale lub przyjmować bardzo ostrożnie po konsultacji z lekarzem.

#4 Niewydolność serca

Jak już wspomnieliśmy na początku, ibuprofen jest zaliczany do grupy leków NLPZ czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Preparaty tego typu mogą zwiększać ryzyko zawału serca poprzez ograniczanie skuteczności leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca i nadciśnienia tętniczego.

#5 Niewydolność nerek

Nie tylko serce, ale również i nerki… Przyjmowanie ibuprofenu przez osoby zmagające się z przewlekłą niewydolnością nerek może znacząco pogorszyć stan ich zdrowia. W wyjątkowych sytuacjach ibupforen może być przyjmowany przez takie osoby przez krótki okres czasu i w niewielkich dawkach.

#6 Kobiety próbujące zajść w ciążę

Bardzo możliwe że nie wiesz, że ibuprofen jest jedynym wśród dostępnych bez recepty środków medycznych, który wykazuje negatywny wpływ na płodność. Dzieje się tak, ponieważ ibuprofen może zaburzać proces owulacji, przez co zajście w ciążę będzie utrudnione. Pojawiają się także podejrzenia, że regularne przyjmowanie ibuprofenu ma także negatywny wpływ na płodność mężczyzn.

#7 Kobiety będące w ciąży

Ibuprofen jest nie tylko nie zalecany kobietom, które próbują zajść w ciążę, ale również tym, które w ciąży już są. Wyjątkiem są sytuację, w których lek jest przypisany przez lekarza. Badacze nie wykluczają że stosowanie ibuprofenu podczas trwania ciąży może zwiększać ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze, a także zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci. Podobnie jak w przypadku ospy wietrznej, zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem w postaci środku przeciwbólowego do zażywania w trakcie ciąży jest paracetamol.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować