×

7 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że myjesz włosy zbyt często

Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie dnia bez umycia włosów. Choć wydawać by się mogło, że mycie włosów każdego dnia pomaga utrzymać je w możliwie najlepszej kondycji, rzeczywistość jest zupełnie odwrotna. W tym przypadku więcej, a właściwie częściej, wcale nie musi oznaczać lepiej.

7 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że myjesz włosy zbyt często

#1 Utrata włosów

Choć wypadanie niewielkiej ilości włosów pod prysznicem jest czymś zupełnie normalnym, zbyt częste mycie włosów i używanie zbyt dużej ilości szamponu może ten proces potęgować. Zbyt częste mycie włosów szamponem usuwa naturalne olejki wytwarzane przez skórę głowy wpływając tym samym na jej mikrobiom. Brak równowagi na skórze głowy zapobiega z kolei wzrostowi nowych włosów, podczas gdy Twoje włosy stają sie bardziej delikatne i podatne na wypadanie. Aby zachować równowagę mikrobiomu skóry głowy, zaleca się stosowanie łagodnych, pozbawionych siarczanów  szamponów i rozczesywanie włosów.

#2 Rozdwojone końcówki

Choć regularne podcinanie końcówek sprawi, że pożegnasz się z rozdwojonymi końcówkami, nawyk codziennego mycia włosów może sabotować dobre efekty strzyżenia. Mokre włosy są wyjątkowo delikatne i podatne na pękanie. Oznacza to, ze im częściej je myjesz, tym większe prawdopodobieństwo rozdwajania się końcówek.

#3 Tłuste włosy

Choć szampon ma sprawiać, że Twoje włosy będą piękne, puszyste i błyszczące, w rzeczywistości może je przetłuszczać. Zbyt częste mycie włosów powoduje, że skóra głowy zaczyna produkować nadmierną ilość oleju w celu ponownego nawilżenia. Chcesz aby gruczoły łojowe umieszczone na głowie wytwarzały mniej olejków? Zacznij stopniowo wydłużać czas pomiędzy kolejnymi myciami włosów.

#4 Mniej lśniące włosy

Zauważyłaś, że Twoje włosy tak jakby straciły blask? Być może myjesz je zbyt często. Ciągły brak wilgoci może wpływać na teksturę włosów pozostawiając je matowymi. Oprócz usuwania olejków z włosów, zbyt częste mycie szamponem może prowadzić do gromadzenia się osadów, przez co włosy nie lśnią tak, jakbyśmy tego chciały.

#5 Plączące się włosy

Codzienne mycie włosów powoduje, że łuska włosów pozostaje otwarta, przez co włosy stają się bardziej suche i łamliwe. To w kolei przyczynia się do plątania włosów, co jest szczególnie odczuwalne podczas ich rozczesywania.

#6 Wyblakłe włosy

Farbujesz włosy? Zwróć uwagę na to, jak długo na Twoich włosach utrzymuje się żywy kolor. Jeśli szybko blaknie, być może myjesz je zbyt często. Ponadto pamiętaj o ożywaniu produktów przeznaczonych specjalnie do włosów farbowanych.

#7 Puszące się włosy

Jeśli Twoje włosy wciąż się puszą, może to być kolejny znak, że zbyt często je myjesz. Włosy puszące się są zwykle zniszczone farbowaniem lub wysoką temperaturą. Problem w tym, że po częstym myciu będą jeszcze bardziej kruche. Aby ujarzmić puszenie się włosów, ogranicz mycie włosów do 2-3 razy w tygodniu.

Źródła: brightside.me
Fotografie: 7 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że myjesz włosy zbyt często

Może Cię zainteresować