×

7 sekretów hinduskich kobiet, dzięki którym ich włosy są piękne i lśniące. Stosują je od wieków

Ajurweda to starożytna nauka o życiu i zdrowiu – „ayur” oznacza zycuie, a „veda” to nauka. Nauka, która była przekazywana słownie do momentu aż spisano ją ponad 5000 lat temu.  Co ciekawe, z zapisanych lekcji korzysta się po dziś dzień.

Kiedy chcemy zadbać o kondycję swoich włosów, często sięgamy po drogie kosmetyki z nadzieją, że dzięki nim uzyskamy oczekiwany efekt. Tymczasem prawda jest taka, że wypróbowane i przetestowane metody, które były stosowane od tysięcy lat przez hinduski, mogą przynieść znacznie lepsze rezultaty, w wyniku czego włosy będą zarówno gęstsze, zdrowsze, jak i bardziej lśniące. Zachęcamy więc do przyjrzenia się z bliska rozwiązaniom, dzięki którym możesz tchnąć w swoje włosy kolejne życie!

7 sekretów hinduskich kobiet, dzięki którym ich włosy są piękne i lśniące. Stosują je od wieków

#1 Zacznij korzystać z techniki Balayam

Jest to technika jogi będąca jednocześnie formą akupresury i refleksologii. Polega na pocieraniu o siebie paznokci (nie kciuków) ze stałą siłą przez około 5-10 minut dziennie. Kciuki powinny być w tym czasie wyprostowane jak na załączonym obrazku. Uważa się, że pod paznokciami znajdują się punkty nacisku, które mogą stymulować przepływ krwi do skóry głowy, stymulując w ten sposób wzrost włosów. Minusem tej metody jest długi czas oczekiwania na efekty. Zaleca się, aby korzystać z techniki Balayam dwa razy dziennie przez przynajmniej pół roku. Niewątpliwą zaletą jest natomiast prostota i brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

#2 Zacznij stosować shikakai w codziennej pielęgnacji włosów

Shikakai to określenie w języku hindi odnoszące się do niewysokiego drzewa Acacia concinna, spotykanego na subkontynencie indyjskim, głównie w jego południowej części. Jego właściwości zdrowotne dla włosów są od wieków jako naturalny i skuteczny środek do oczyszczania i pielęgnacji skóry głowy i włosów. Produkty z shikakai dostarczają niezbędnych mikroelementów, które odżywiają mieszki włosowe, wspomagają wzrost włosów i sprawiają, że stają się one miękkie i lśniące. Kosmetyki z shikakai są również pomocne w leczeniu łuszczycy i egzemy.

#3 Zacznij stosować olejki do włosów

Olejowanie włosów jest polecane w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. W Indiach stosuje się wiele różnych rodzajów olejków do włosów, które pomagają przywrócić włosom wilgoć, a każdy z nich ma inne właściwości. Olejki doskonale nawilżają i stymulują mieszki włosowe poprzez wmasowywanie ich w skórę głowy. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego. Niektóre z olejków stosowanych w Indiach to olejek amla (ma właściwości odmładzające i antyoksydacyjne), olejek kokosowy, rycynowy lub migdałowy.

#4 Zacznij zaplatać włosy w warkocz lub warkocze

Hinduski zaplatają włosy od czasów starożytnych. I choć niewiele jest dowodów na to, że zaplatanie włosów sprzyja wzrostowi włosów, wykazano, że przynosi ono korzyści. Podczas gdy włosy są splecione w warkocz, automatycznie zmniejsza się tarcie o tkaniny, przez co włosy są mniej podatne na pękanie. Należy jednak pamiętać, aby warkocze były stosunkowo luźne, a przede wszystkim niezbyt ciasne tuż przy skórze głowy.

#5 Używaj maseczek do włosów domowej roboty

Kiedy nasze włosy potrzebują trochę więcej uwagi, maseczka do włosów może zapewnić im wszystko to, czego potrzebują – odpowiednie odżywienie i nawilżenie. Hinduski mają w zwyczaju wykorzystywać zalety naturalnych składników, aby zapewnić swoim włosom przynajmniej odrobinę odświeżenia i stymulacji. Wiele domowych maseczek to mieszanka składników, które znajdują się w naszej kuchni: miód, awokado, jogurt, cydr jabłkowy, aloes…

#6 Używaj henny do barwienia włosów

Henna to naturalna roślina, która może farbować włosy na kolor czarny lub bordowy, a nawet pomarańczowy. Ma również właściwości przeciwgrzybicze. Idealnie sprawdzi się u osób, które mają problemy z łupieżem lub chcą ograniczyć wypadanie włosów. Ponadto henna zawiera witaminę E, która dodatkowo zmiękcza włosy. Jeśli już zdecydujesz się na hennę, koniecznie spójrz na jej skład i wybierz tę, która zawiera jak najmniej dodatkowych środków chemicznych.

#7 Zacznij używać jaj do odżywiania włosów

Jajka są używane od XI wieku do wzmacniania włosów. Zawierają proteiny i tłuszcze, które nadają włosom pięknego połysku. Jajka można stosować w maseczkach do włosów lub samodzielnie. W tym celu należy nałożyć białka jaj tuż przy skórze głowy i zostawić je tam na 15-20 minut, po czym dokładnie myjemy głowę letnią wodą.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować