7 powodów, które wywołują dyskomfort po długim locie. Czujesz go, gdy opuszczasz pokład?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego na pokład samolotu wchodzisz pełen życia i energii, a wysiadając jesteś jej pozbawiony?
Nie przejmuj się, nie tylko Ty tego doświadczasz. W trakcie lotu możesz siedzieć wygodnie na siedzeniu, zupełnie tak, jak gdybyś odpoczywał na swojej kanapie, ale musisz wiedzieć, że wewnątrz Twojego organizmu dzieje się wiele rzeczy, o których nawet nie masz pojęcia. Wszystkie te procesy są bezpośrednim wynikiem przebywania na dużej wysokości.
Oto 7 powodów, przez którym czujesz się dziwnie po przebytym locie:
1. Jesteś odwodniony
Podczas trzygodzinnego lotu ludzkie ciało może pozbyć się do 1,5 litra wody z organizmu. Ponieważ na pokładzie samolotu jest bardzo mała wilgotność (około 4%), powoduje to wysuszenie śluzówki nosa, ust i gardła, co skutkuje obniżeniem zawartości wody w organizmie. Upewnij się, że nawadniasz się odpowiednio przed, w trakcie i po locie, aby zwalczać ten problem.
2. Zaczynasz puchnąć
Ciśnienie powietrza może być przyczyną wielu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha i wzdęcia spowodowane nagromadzeniem się gazu. To dlatego, że ciśnienie uniemożliwia rozprowadzenie się gazu przez nasze jelita i powoduje jego nagromadzenie się. Według Conde Nast Traveler, odpowiednie nawodnienie ciała pomoże również zapobiegać wzdęciom. Należy unikać napojów gazowanych, a nawet zabrać tabletki na wzdęcia przed wejściem na pokład.
3. Jesteś pozbawiony tlenu
Wiele kabin samolotów posiada podwyższone ciśnienie nawet do 75% normalnego ciśnienia atmosferycznego. To powoduje, że obniża się poziom tlenu we krwi, co może prowadzić do niedotlenienia. Objawami takiego stanu są zawroty i bóle głowy lub zmęczenie. Niestety z tym problemem trudno walczyć na własną rękę. Jeśli czujesz się źle, powiadom o tym załogę lotu.
4. Jesteś otoczony przez zarazki
Jesteśmy 100 razy bardziej narażeni na złapanie przeziębienia w samolocie, ponieważ całość powietrza w kabinie jest recyrkulowana. Takie warunki są idealne dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Co więcej, bakterie mogą przetrwać nawet do jednego tygodnia w samolocie. Spróbuj skorzystać z suplementów poprawiających odporność przed planowanym lotem, aby nie narażać się na nieplanowane choroby.
5. Twoje zmysły wariują
Około jedna trzecia kubków smakowych może być sparaliżowana, gdy znajdujesz się na wysokościach. Stwierdzono również, że percepcja słodkiego i słonego smaku może spaść aż o 30%. Zmiany ciśnienia mogą mieć wpływ również na Twój słuch, co bardzo często jest przez nas zauważane. Innymi czynnikami, które powodują nieprawidłowe odbieranie bodźców zmysłowych, są niskie temperatury, słaby poziom oświetlenia kabiny oraz wysoki poziom stresu.
6. Jesteś narażony na promieniowanie kosmiczne
Podczas typowych kilkugodzinnych lotów pasażerowie narażeni są na taką samą ilość promieniowania, jakiego doświadczamy w trakcie rentgena. Co więcej, jesteśmy narażeni na silniejsze promienie UV, a okna nie zawsze zapewniają wystarczającą ochronę. Chociaż na co dzień mamy do czynienia z małymi dawkami promieniowania kosmicznego, częste i długie podróże samolotem mogą powodować zmiany chemiczne w tkankach, zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów i zaburzeń genetycznych.
7. Krew będzie uwięziona w Twoich nogach
Brak ruchu w połączeniu z wysokim ciśnieniem prowadzi do gromadzenia się płynów w organizmie, a to zwiększa ryzyko zakrzepicy żył. W celu zwalczania tego problemu staraj się chodzić po kabinie samolotu co jakiś czas. To zwiększy przepływ krwi i zmniejszy ryzyko poważnych powikłań.
Mamy nadzieję, że od dziś przebywanie na pokładzie samolotu przez kilka godzin nie będzie dla Ciebie takie uciążliwe i po przebytym locie będziesz czuł się identycznie jak przed nim.