×

7 nieoczywistych zachowań, które mogą powodować bóle dolnej części pleców

Jeśli zmagasz się z bólem pleców, nie jesteś sam. Statystyk mówią same za siebie. Irytujące uczucie bólu w dolnej części pleców zna już blisko połowa pracujących Amerykanów! Jak to wygląda u nas? Szacuje się, że około 70% dorosłych osób w Polce w ciągu swojego życia doświadcza bólu pleców. Najczęściej jest to ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Na bardzo częste odczuwane bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym skarży się w naszym kraju blisko 23% Polaków w wieku około 40 lat. Jak to możliwe, że tak duży odsetek społeczeństwa zmaga się z tego typu bólem i dyskomfortem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

7 nieoczywistych zachowań, które mogą powodować bóle dolnej części pleców. Strzeż się zanim będzie za późno

Postanowiliśmy przyjrzeć się pozornie nieszkodliwym, codziennym nawykom wielu ludzi, które mogą odbić się na kondycji pleców i kręgosłupa. Oto i one…

#1 Nosisz zbyt obcisła spódnicę lub chodzisz w butach na wysokich obcasach

Jeśli lubisz chodzić w obcisłych spódnicach, musisz liczyć się z tym, że mogą ucierpieć na tym Twoje plecy. Obcisłe spódnice mogą ograniczać ruchy bioder, co przyczynia się do nadwyrężenia kręgosłupa. To samo dzieje się, kiedy chodzisz w zbyt wysokich obcasach, które przyczyniają się do nienaturalnego ustawienia miednicy, a w dłużej perspektywie czasu mogą powodować ból pleców. Warto poszukać tutaj kompromisu. Doskonałą alternatywą będzie zwiewna spódnica i buty z obcasem poniżej 2 cali.

#2 Stresujesz się

Kiedy Twój organizm uwalnia hormon stresu (kortyzol), powoduje to instynktowne napinanie mięśni. Z kolei napięcie mięśni prowadzi do bolesnych odczuć w okolicach szyi, ramion czy właśnie pleców. Badania wykazały, że włączenie pewnego rodzaju relaksacji do codziennej rutyny może skutecznie złagodzić ból pleców.

#3 Nagminnie pijesz napoje gazowane

Nawyk picia słodkich napojów gazowanych może powodować powstawanie kamieni nerkowych, które mogą powodować silny ból pleców. Do tego dochodzą gazy w układzie pokarmowym, które mogą wywierać nacisk na kręgosłup. Jeśli więc po wypiciu szklanki coli bolą Cię plecy, może nadszedł czas, aby pomyśleć o jej odstawieniu na cześć wody?

#4 Spisz na źle dobranej poduszce

Wyższa poduszka może dawać złudne poczucie komfortu. W rzeczywistości może jednak szkodzić Twoim plecom. Większość poduszek ustawia głowę w nienaturalnej pozycji, w wyniku czego generuje się ucisk na szyję i kręgosłup. W konsekwencji nie wysypiamy się i zaczynamy odczuwać ból. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić spania bez poduszki, znajdź taką, która jest do Ciebie odpowiednio dopasowana. Drugą poduszkę umieść między kolanami w sytuacji, gdy spisz na boku, lub tuż po kolanami, kiedy śpisz na plecach. Udowodniono, że odpowiednie umieszczenie drugiej poduszki skutecznie odciąża kręgosłup.

#5 Obciążasz plecy podczas zmywania naczyń

Pochylanie się nad zlewem podczas mycia naczyń wywiera nacisk na dolną część pleców, powodując napięcie mięśni w tym obszarze. W dłuższej perspektywie czasu możesz wyrządzić w ten sposób krzywdę swoim plecom. Aby tego uniknąć, postaw jedną nogę na podwyższeniu.

#6 Zbyt często wchodzisz po schodach

Choć regularne wchodzenie po schodach i schodzenie ze schodów jest uważane za zdrowy nawyk, ma swoje minusy. Nie jest to bowiem najlepszy sposób na utrzymanie formy, jeśli zmagasz się z bólami pleców. Jeśli więc cierpisz na bóle kolan lub pleców, skonsultuj się z lekarzem i ustal z nim, czy regularne korzystanie ze schodów będzie dla Ciebie wskazane.

#7 Czytasz w łóżku

Oczywiście czytać trzeba, ale niekoniecznie w łóżku. Nawyk czytania kilku stron ulubionej książki przed pójściem spać może prowadzić do sztywności ramion i pleców, a zwłaszcza napięć w kręgosłupie i mięśniach dolnej części pleców. Ból w tym obszarze jest w takim przypadku tylko kwestią czasu. Jak sobie pomóc? Jeśli czytanie książki przed pójściem spać pomaga Ci się zrelaksować po ciężkim dniu, zainwestuj w krzesło, które zapewni Twojemu kręgosłupowi odpowiednie wsparcie.

Który z tych nawyków jest Ci najbliższy? Zauważyłeś, aby miał wpływ na kondycję Twoich pleców?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować