×

7 nawyków, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i higienę pochwy. Każda kobieta powinna je poznać

Pewnie myślisz, że doskonale wiesz jak zadbać o zdrowie Twojej pochwy i że wszystko z nią w porządku. Możesz jednak nie wiedzieć o kilku istotnych rzeczach, które jej dotyczą. Bardzo wiele czynników składa się na to, w jaki sposób funkcjonuje pochwa. Warto wiedzieć jak się o nią troszczyć i na co uważać.

Oto 7 istotnych nawyków, które pomogą Ci utrzymać pochwę w zdrowiu i dobrej kondycji

1. Kondomy

<a href=freepik.com">

freepik.com

Najlepszym sposobem zapobiegania nie tylko ciąży, ale i chorobom przenoszonym drogą płciową jest używanie prezerwatyw. Korzystanie z kondomów może utrzymać równowagę flory bakteryjnej pochwy i pomóc w zapobieganiu jej infekcji oraz infekcji dróg moczowych.

2. Bawełniana bielizna

<a href=freepik.com">

freepik.com

Pamiętaj, że Twoja pochwa musi oddychać i wymaga ciągłego obiegu powietrza. Bawełniana bielizna jest koniecznością, aby zachować zdrowie pochwy i nie narazić jej na infekcje.

3. Ćwiczenie mięśni Kegla

<a href=instagram.com">

instagram.com

Trening mięśni Kegla pozwala na wypracowanie mocnych mięśni dna miednicy. Pozwolą Ci one nie tylko osiągać lepszy orgazm, ale także zapobiegać opadaniu pochwy, pęcherza moczowego i jelit.

4. Jogurt grecki to przyjaciel pochwy

Korzystaj z jego dobrodziejstw częściej! Dzięki jego działaniu dobre bakterie w pochwie mogą się namnażać, tym samym zapobiegając infekcjom.

5. Kontrola przynajmniej raz w roku

<a href=freepik.com">

freepik.com

Ginekologa powinna odwiedzić każda kobieta przynajmniej raz w roku. Porozmawiaj z lekarzem o Twoich obawach i najlepszych środkach antykoncepcyjnych. Możesz przygotować sobie listę pytań, aby o niczym nie zapomnieć.

6. Nawilżenie

<a href=instagram.com">

instagram.com

Suchość pochwy zdarza się bardzo wielu kobietom, ale seks w takim przypadku może okazać się bolesny. Z tego powodu korzystaj z pomocy lubrykantów, które sprawią, że dyskomfort podczas współżycia zniknie.

7. Jazda na rowerze nie sprzyja zdrowiu pochwy

<a href=freepik.com">

freepik.com

Intensywna jazda na rowerze może prowadzić do drętwienia pochwy, spowodowanego wywieranym przez siodełko naciskiem. Większość kobiet, które często korzystają z tego środka lokomocji uskarżają się na podobne dolegliwości. Aby rozwiązać ten problem, możesz zakupić specjalną bieliznę wyściełaną gąbką lub miękkim materiałem.

Może Cię zainteresować