Kategorie Porady

7 nawyków, które mogą nawet o połowę zmniejszyć ryzyko demencji

Starzenie się to nieunikniony proces, który zaczyna się już w momencie urodzenia. Jego największym minusem jest to, że sprzyja pojawianiu się chorób. Jedną z nich jest demencja, schorzenie związane z obniżeniem sprawności umysłowej. Jeżeli jednak wcześniej odpowiednio o siebie zadbamy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Demencja – na czym polega?

Demencja to schorzenie, w wyniku którego dochodzi do postępującego obniżenia sprawności umysłowej oraz osłabienia funkcji poznawczych i wykonawczych taki jak pamięć, myślenie lub rozumienie. Pojawia się zazwyczaj u osób starszych, powyżej 65 roku życia. Niektóre osoby są uwarunkowane genetycznie na wystąpienie tej choroby, inne chorują ze względu na nieodpowiedni tryb życia.

Demencji można zapobiec

Badania sugerują, że przestrzeganie tych 7 nawyków może prawie o połowę zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Dotyczy to również osób uwarunkowanych genetycznie. Należy pamiętać, że to codzienne wybory decydują o tym, czy ta choroba rozwinie się u nas.

Aby ustalić wpływ nawyków na występowanie demencji, naukowcy z University of Mississippi przeanalizowali dokumentację medyczną prawie 12 000 osób po 50 roku życia z trzech dekad.

„Prosta siódemka życia American Heart Association”

1# Przestań palić

źródło: canva

Użyj produktów zastępujących nikotynę lub przełącz się na waporyzację.

2# Jedz lepiej

źródło: canva

Spożywaj więcej owoców i warzyw oraz chude mięso, takie jak kurczak, indyk i ryby.

3# Bądź aktywny

źródło: canva

Wykonuj co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności. Rób też co najmniej dwa razy w tygodniu wzmacnianie mięśni.

4# Utrzymuj prawidłową masę ciała

źródło: canva

Prawidłowe BMI (wskaźnik masy ciała do wzrostu) wynosi od 18,5 do 24,9.

5# Kontroluj cholesterol

źródło: canva

Zbyt duża ilość substancji tłuszczowej zwanej cholesterolem we krwi może blokować naczynia krwionośne. Można go zmniejszyć poprzez dobrą dietę i ćwiczenia.

6# Zmniejsz poziom cukru we krwi

źródło: canva

Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może z czasem uszkadzać oczy, nerwy, nerki i naczynia krwionośne. Dobra dieta i ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu tego w ryzach.

7# Kontroluj ciśnieniem krwi

źródło: canva

Wysokie ciśnienie krwi obciąża serce, naczynia krwionośne i inne narządy oraz dodatkowo może przyczyniać się do demencji naczyniowej. Można je kontrolować poprzez dietę i ćwiczenia.

Ryzyko demencji zależy od wielu czynników. Niektórych, takich jak nasz wiek i budowa genetyczna, nie możemy zmienić, podczas gdy innych, jak dieta i ćwiczenia, możemy. Badanie to potwierdza pogląd, że to, co jest dobre dla serca, jest również dobre dla mózgu – i że dotyczy to nawet osób z wyższym genetycznym ryzykiem demencji, przynajmniej w przypadku osób o europejskim pochodzeniu. – wyjaśnia przewodnicząca badania doktor Rosa Sancho

Towarzystwo Alzheimera informuje, że obecnie w Wielkiej Brytanii żyje ponad 900 tys. osób z demencją. Przewiduje się, że do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,6 miliona. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na chorobę Alzheimera cierpi 5,5 miliona osób.

Obecnie nie ma lekarstwa na demencję, ale dostępne są leki, które mogą spowolnić jej postęp.

Źródła: www.dailymail.co.uk