Kategorie ZdrowieZwierzęta

7 korzyści zdrowotnych z posiadania psa. Młodszy wygląd i dłuższe życie to tylko kilka z nich

Liczne badania wykazały, że posiadanie psa czyni cuda dla dobrego samopoczucia, wyglądu i oczekiwanej długości życia. Właściciele tych zwierzaków mogą nie zdawać sobie sprawy jak korzystnie ich czworonożni przyjaciele wpływają na ich stan zdrowia. Czas się o tym przekonać.

1# Młodszy wygląda

kobieta z mniejszymi zmarszczkami
źródło: canva

Naukowcy przeprowadzili pewne bardzo interesujące badanie. Badanie było przeprowadzane na osobach powyżej 65 roku życia. Część z nich miała psa, natomiast druga połowa nie. Jak się okazało właściciele psów wyglądali i zachowywali się o 10 lat młodziej niż ich rówieśnicy nieposiadający żadnych zwierząt.

2# Lepsza samoocena

kobieta maluje się przed lustrem szminką
źródło: canva

Właściciele psów, mający silną więź ze swoimi pupilami mili wyższy poziom empatii i poczucia własnej wartości. Ponadto posiadanie puszystego przyjaciela u boku sprawia, że są oni mnie zestresowani i bardziej szczęśliwi.

3# Niższe ryzyko chorób przewlekłych

Dziewczynka z psem
źródło: canva

Regularne przebywanie z psem zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2. Co więcej badania wskazują, że jeżeli dziecko dorasta w domu z psem jest mniej podatne na rozwój egzemy, astmy i alergii.

4# Zapewnia aktywność fizyczną

pies na spacerze z właścicielem
źródło: canva

Pies potrzebuje ruchu nawet gdy przebywa większość dnia na przydomowym ogródku. Co za tym idzie z pupilem trzeba wychodzi na spacery. W konsekwencji jesteś w ruchu a tłuszczyk zamiast odkładać się w boczkach jest na bieżąco spalany. Przyjemność połączona z pożytecznością. Czyż to nie wspaniałe?

5# Obniża poziom stresu

właściciel przytula psa
źródło: canva

Badania wykazały, że posiadanie zwierzaka może pomóc zwalczyć codzienny stres i poprawić nastrój właściciela. Co więcej, głaskanie lub przytulanie pupila może szybko cię uspokoić, jeśli czujesz się niespokojny lub zestresowany.

6# Zwiększa wydzielania hormonu szczęścia

pies liże właściciela
źródło: canva

Spędzanie czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem może spowodować wydzielanie hormonów szczęścia. Dzięki temu Twój nastrój się poprawia, a Ty czujesz się szczęśliwszy i wolny.

7# Dłuższe życie

Starszy mężczyzna z psem
źródło: canva

Badania wykazują, że właściciele psów żyją znacznie dłużej niż posiadacze innych zwierząt. Co więcej posiadanie psa może zmniejszyć czas rekonwalescencji po chorobie.

A czy Ty jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, bądź innego zwierzaka? Czujesz się dzięki temu szczęśliwszy i zdrowszy?

Źródła: brightside.me