×

7 doniczkowych roślin, które są trujące. Lepiej się ich pozbyć gdy w domu są dzieci

Rośliny nadają pomieszczeniom przytulny klimat. Nie ma chyba domu, w którym nie byłoby choć jednej roślinki (te sztuczne też się liczą!). Niektóre kwiaty doniczkowe przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jednak czy przed zakupem sprawdzaliśmy jakie właściwości posiada dany okaz? Czasami może się okazać, że mają toksyczne działanie dla ludzi i zwierząt. Dlatego warto zapoznać się z listą 7 najbardziej toksycznych roślin domowych.

1# Kroton

źródło: canva

źródło: canva

Są bardzo popularną rośliną, ponieważ nie należą do zbyt wymagających. Urodziwe, ale również toksyczne. Jest rośliną z rodziny wilczomlecznych. Wytwarza toksyczny biały sok z liści i łodygi. Zawiera on związki cyjanogenne i kwas euforbonowy. W wyniku spożycia może dojść do dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w kontakcie ze skórą kończy się pęcherzami i owrzodzeniami.

2# Hoja

źródło: canva

źródło: canva

Podobnie jak kroton wydziela mleczny sok, najintensywniej wieczorami w ciepłe dni. Jest to dość charakterystyczny zapach bardzo intensywny i miodowy. Niech jednak nie zwiedzie on ciekawskich, ponieważ jest silnie trujący dla ludzi i zwierząt. Przy wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych rośliny, należy ubierać rękawiczki i unikać kontaktu wydzielanego soku ze skórą.

3# Skrzydłokwiat

źródło: canva

źródło: canva

Są to rośliny bardzo często spotykane w domach, uważane za naturalne filtry powietrza. Jednak należy mieć również na uwadze trujące właściwości tego kwiatu. Zawiera on bowiem alkaloidy i szczawiany wapnia. W momencie kontaktu ze skórą może powodować podrażnienia, a w razie nieumyślnego spożycia może uszkodzić śluzówkę w jamie ustnej i przełyku.

4# Amarylis

źródło: canva

źródło: canva

Za sprawą swoich pięknych, kolorowych kwiatów jest bardzo chętnie ustawiana na domowych parapetach. Cieszy oko ale ta niepozorna roślina ma zabójczą broń – toksyczne cebulki. Po przedostaniu się do przewodu pokarmowego dochodzi do poważnego podrażnienia, duszności i poparzenia błon śluzowych.

5# Cyklamen

źródło: canva

źródło: canva

Zwany również fiołkiem ozdobnym jest równie niebezpieczny co piękny. Podobnie jak jego poprzednik ukrywa swoją toksyczną moc w bulwach. Zawierają one saponiny i trujący glikozyd – cyklaminę. Przy przesadzaniu rośliny należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej robić to w rękawiczkach by nie spowodować podrażnienia skóry i przede wszystkim unikać kontaktu z ustami. Jeżeli do tego dojdzie grożą nam wymioty, biegunka, zawroty głowy a nawet drgawki. Należy trzymać z dala od zwierząt domowych.

6# Dracena

źródło: canva

źródło: canva

Może osiągnąć wysokość małego drzewka. Zachwyca swoimi długimi i rozchodzącymi się na wszystkie strony liśćmi. Jedyne czego potrzebuje to trochę światła i wody. Jednak jest bardzo toksyczna szczególnie dla kotów. Saponiny w niej zawarte mogą być przyczyną zatrucia u ludzi i zwierząt. Do najgroźniejszych dolegliwości wywołanych tą rośliną zalicza się porażenie mózgowe czy uszkodzenie układu oddechowego.

7# Difenbachia

źródło: canva

źródło: canva

Zachwyca pięknymi, dużymi liśćmi i nie jest zbyt wymagająca. Dlatego pewnie tak często pojawia się w naszych domach. Jeżeli podczas pielęgnacji uszkodzimy liść a wydobywający się z niego sok przedostanie się na skórę może powodować silne podrażnienie. W wyniku kontaktu z oczami może wystąpić ból, skurcz powiek i łzawienie. Spożycie tej rośliny wiąże się z mdłościami, biegunką a nawet paraliżem.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy raz na zawsze zapomnieć o uprawie tych roślin. Należy jedynie zachować ostrożność względem dzieci i zwierząt. Również podczas pielęgnacji zabezpieczać się przed bezpośrednim kontaktem z wydzielanymi sokami.

Może Cię zainteresować