7 ćwiczeń, które pomogą Ci zredukować ilość widocznych pajączków naczyniowych i żylaków
Jeśli zmagasz się z pajączkami naczyniowymi lub żylakami, bardzo możliwe, że lekarz zalecił Ci regularne ćwiczenia i słusznie. Należy jednak pamiętać, że choć trening pomaga złagodzić objawy obrzęku naczyń krwionośnych, niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą przynieść zupełnie odwrotny efekt. Z tego też względu przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę ćwiczeń, które powinny się idealnie tutaj sprawdzić.
Mimo że żylaków czy pajączków naczyniowych będących powszechną formą zaburzeń krążenia żylnego nie można trwale wyleczyć bez specjalistycznego leczenia, regularne ćwiczenia mogą zapobiec postępowi tego niepokojącego stanu. My mamy dla Ciebie narzędzie, które może Ci w tym pomóc. Pytanie, co z nim zrobisz 🙂
Oto zbiór prostych i skutecznych ćwiczeń, które nie wymagają od Ciebie żadnego specjalistycznego sprzętu. Ich zaletą jest również fakt, że możesz wykonywać je praktycznie wszędzie
#1 „Rowerek”
Jazda na rowerze stymuluje mięśnie łydek i utrzymuje przepływ krwi we właściwym kierunku. Niewątpliwą zaletą w tym przypadku jest fakt, że nawet jeśli nie masz roweru lub jest deszczowy dzień, możesz zastąpić jazdę na rowerze prostym ćwiczeniem w zaciszu własnego domu.
Sposób wykonania:
- Połóż się na plecach
- Ugnij nogi w kolanach pod kątem 90 stopni.
- Wyobraź sobie, że jedziesz na rowerze i zacznij symulować ruchu pedałowania.
#2 Naprzemienne wznosy nóg
Kolejne ćwiczenie, którego regularne wykonywanie może mieć korzystny wpływ na krążenie krwi w żyłach.
Sposób wykonania:
- Połóż się na plecach.
- Unieś proste nogi delikatnie nad ziemię.
- Unieś jedną nogę do góry i przetrzymaj w najwyższym punkcie przez kilka sekund.
- Wróć do pozycji wyjściowej i zmień nogę.
#3 Wykroki
Wykroki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń kształtujących mięśnie nóg, które jednocześnie zwiększa przepływ krwi do serca. W rezultacie serce jest zmuszone do większej pracy, co w tym przypadku będzie miało pozytywny wpływ dla kondycji naczyń krwionośnych.
Sposób wykonania:
- Stań prosto.
- Umieść dłonie na biodrach.
- Zrób spory krok do przodu lewą nogą.
- Ugnij lewą nogę w kolanie pod kątem 90 stopni pamiętając, aby przez cały czas trzymać proste plecy i patrzeć się przed siebie.
- Przetrzymaj tę pozycje przez 10 sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.
#4 Wspięcia na palce
Ćwiczenie, które kształtuje mięśnie łydek, a zarazem ma korzystny wpływ na krążenie krwi. Wspięcia na palce nie wymagają od nas dużej siły, dlatego też mogą być wykonywane przez osoby, które nigdy wcześniej nie trenowały.
Sposób wykonania:
- Stań prosto z ustawionymi równolegle, blisko siebie stopami.
- Powoli wykonaj wspięcia na palce.
- Powoli opuść pięty na podłogę.
- Przejdź do wykonania kolejnego powtórzenia.
#5 „Kołyska”
„Kołyska” to ćwiczenie podobne do wspięcia na palce. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że kształtuje również naszą równowagę.
- Stań prosto ze złączonymi stopami.
- Przenieś ciężar ciała na palce, a następnie na pięty kołysząc się.
#6 Pozycja nóg uniesionych na ścianie
Jeśli zmagasz się z pajączkami naczyniowymi lub żylakami, lekarze często zalecają unoszenie nóg powyżej poziomu serca. Takie rozwiązanie pomaga zwalczyć opuchliznę, poprawia przepływ krwi do reszty ciała i pomaga ulżyć obolałym nogom.
Czego unikać?
Przede wszystkim konieczna jest zmiana niektórych nawyków, które sprzyjają pojawianiu się pajączków. Należy również unikać długich kąpieli, zakładania nogi na nogi, noszenia obuwia na wysokim obcasie, opalania i bardzo niskich temperatur.
Wszystkie treści zamieszczone na portalu 5mindlazdrowia.pl, mają jedynie charakter informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane informacje były rzetelne i prawdziwe, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Należy również pamiętać, że dostępne treści w żadnym wypadku nie zastępują wizyty u lekarza.