×

7 ciekawostek związanych z ludzkim ciałem, o których mogłeś jeszcze nie słyszałeś

Ludzkie ciało jest naprawdę zaskakujące. Co rusz naukowcy informują nas o nowych odkryciach dotyczących naszego organizmu. Być może nie o wszystkich słyszałeś, dlatego dziś postanowiliśmy podzielić się kilkom z nich w tym artykule.

#1 Serce zwalnia, gdy Twoja twarz dotyka wody

źródło: canva

źródło: canva

Ludzie nie są w stanie oddychać pod wodą. W wyniku naturalnego odruchu u ssaków, gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z wodą nasze tętno spada. Co więcej nawet spryskanie twarzy wodą spowoduje ,że serce zacznie bić wolniej. Można wykorzystać ten fakt w stresujących sytuacjach, aby się uspokoić.

#2 Noworodki są w stanie udźwignąć ciężar odpowiadający ich masie ciała

źródło: canva

źródło: canva

Brzmi zaskakująco, prawda. Małe dzieci są silniejsze niż mogłoby się wydawać. Podczas eksperymentu przeprowadzonego w XIX wieku Louis Robinson był świadkiem tego, jak dzieci potrafiły wisieć na zawieszonej lasce od 10 sekund do nawet 2,5 minuty.

3# Nasze odciski palców są podobne do odcisków koali

źródło: google

źródło: google

Dla wyznawców teorii Darwina zapewne jest to całkiem logiczne. Bardzo możliwe, że ludzie i koale mają wspólnych przodków, dlatego nasze odciski palców mogą wyglądać łudząco podobnie, tak samo jak w przypadku odcisków palców szympansów.

4# Nasz mózg ignoruje nos

źródło: canva

źródło: canva

Nos znajduje się w takim miejscu, że powinniśmy widzieć go przez cały czas. I w sumie tak jest, ale nasz mózg nauczył się go ignorować, aby nie zakłócać innych bodźców wzrokowych. To samo dotyczy osób, które noszą okulary. Po pewnym czasie przyzwyczajają się do nich i przestają je zauważać.

5# Nasze stopy są tej samej długości co przedramię

źródło: google

źródło: google

Chciałbyś sprawdzić czy but będzie pasować, ale nie masz za bardzo możliwości tego zrobić. Przyłóż go pomiędzy łokciem a nadgarstkiem. Jeżeli się mieści oznacza to, że obuwie będzie dobre. Spowodowane jest to tym, że długość stopy odpowiada długości przedramienia.

6# Dziwne ślady na niebie, które tylko Ty widzisz to tak naprawdę…

źródło: Wikipedia

źródło: Wikipedia

Twoje białe krwinki. Gdy spojrzysz na bezchmurne niebo być może zauważysz małe, poruszający się ślady. Te tak zwane „robaczki” to w rzeczywistości białe krwinki poruszające się w naczyniach krwionośnych tuż przed siatkówką, z tyłu Twojego oka.

7# Ludzka skóra ma pręgi, ale…

źródło: google

źródło: google

Jest w stanie dostrzec je tylko kot. Dokładnie nasze koty postrzegają nas jako pręgowane istoty. Linie Blaschki odkrył niemiecki dermatolog obserwując ciało pod wpływem promieni UV. Tworzą one na naszej skórze wzór tygrysich pręgów rozciągających się od środka do kończyn.

Źródła: jasnastrona.com

Może Cię zainteresować