×

6 sygnałów SOS, które wysyła zaatakowane przez chorobę ciało

Hormony to związki chemiczne, które są odpowiedzialne za przekazywanie informacji między narządami. To one mają duży wpływ na Twój nastrój, emocje czy płodność lub temperaturę ciała.
Co jednak się z Tobą dzieje, gdy te przestają poprawnie funkcjonować?

Gdy ten precyzyjny mechanizm się psuje, możesz spodziewać się chorób i dolegliwości. Gdy to zignorujesz, w efekcie doprowadzisz siebie do zaburzeń funkcjonowania organizmu

Co więc powinno zwrócić Twoja uwagę, byś mógł w porę zapobiec wszelkim niebezpieczeństwom?

#1 Możesz przestać regularnie miesiączkować

Musisz jednak pamiętać, że wpływ na rozregulowany cykl może mieć także stres, dieta lub zmęczenie. Często jednak zdarza się, że niedobór progesteronu powoduje rozregulowane miesiączki. A zbyt rzadkie krwawienia mogą świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

#2 Możesz mieć problemy z zajściem w ciąże

Tutaj problemem może być nadmierna produkcja prolaktyny. Hormon ten utrzymuje laktację, ale gdy pojawia się go za dużo u kobiet, które nie są w ciąży, może doprowadzić to do zmniejszenia produkcji innych hormonów. W tym przypadku chodzi p LH i FSH – odpowiedzialne za owulację.

#3 Może czekać Cię spadek libido

Mniejsza ochota na seks prawdopodobnie została wywołana przez wzrost stężenia prolaktyny. Co więcej, u kobiet spadek libido może oznaczać zaburzenie równowagi między estrogenami a progesteronem. Do takiego stanu mogą doprowadzić także tabletki antykoncepcyjne.

#4 Łysienie lub nadmierne owłosienie

To sygnał, że nasz organizm produkuje za dużo męskich hormonów, czyli androgenów. Często spotyka to kobiety, które cierpią na zespół policystycznych jajników. Dotyka to także często kobiety w okresie menopauzy.

#5 Spadek lub przybranie na wadze

Często dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie zmieniamy w diecie niczego. Który hormon płata nam takie figle? Otóż jest nim hormon wytwarzany w tkance tłuszczowej. To on jest odpowiedzialny za odczuwanie sytości. Co więcej, może okazać się, że spotkała nas insulinoodporność. To stan obniżonej wrażliwości komórek organizmu na działanie insuliny.

#6 Nadmierne pragnienie

Zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę, która produkuje za mało tego hormonu, może powodować ciągłe pragnienie. Prawdopodobnie świadczy to o zbyt dużym poziomie cukru we krwi.

Pamiętaj, że jeżeli masz choć jeden z tych objawów, koniecznie powinieneś się zbadać! Być może to właśnie zaburzone hormony informują Cię o problemach w organizmie. Nie ignoruj tego!

Może Cię zainteresować