Kategorie Dieta i odchudzanieMedycyna naturalnaZdrowie

6 sekretów Japończyków na dłuższe i zdrowsze życie

Japończycy słyną ze swojej długowieczności. Japonia zajmuje 1 miejsce pod względem średniej długości życia wśród wszystkich krajów świata. Średnia ta wynosi bowiem 84,3 lata. Jednak najważniejsze jest nie tylko długie życie, ale również szczęśliwe i zdrowe. Jaki jest ich sekret?

1# Mniejsze porcje

mała porcja jedzenia
źródło: canva

Japończycy wierzą, że mniejsze porcje powodują wolniejsze jedzenia, a co za tym idzie nie przejadanie się. Poza tym kiedy jemy mniej, ale częściej pobudzamy metabolizm do pracy. Czas zamienić talerze na mniejsze.

# Niejedzenie do pełna

podzielony na porcje talerz
źródło: canva

Chodzi tu o to by nie jeść do momentu aż poczujemy się pełni, ale zostawić lekki niedosyt. Można uprościć to zasadą zamiast 100% zjedz 80%. Ludzie często zamiast przestać kiedy czują już sytość jedzą dalej, ponieważ nie chcą „marnować jedzenia”. Jednak kto tu mówi o marnowaniu. Może warto połączyć tę zasadę z podpunktem pierwszym i zacząć nakładać mniej na talerz?

3# Mniejsza ilość oleju spożywczego i soli

sól
źródło: canva

Nadmierna ilość soli i oleju nie sprzyja utrzymaniu zdrowia i długiemu życiu. Według Japończyków należy ograniczyć je do jednej łyżeczki oleju spożywczego i 0,9 grama soli w ciągu dnia.

4# Aktywność fizyczna – spacer

dziadek spaceruje z dziećmi
źródło: canva

Japończycy uwielbiają być aktywni. Ich ulubionym sportem jest chodzenie. Mogą dzięki temu połączyć ruch z rozmową ze swoim kompanem. Jest to połączenie zysku i przyjemności: „Idziesz, rozmawiasz, ćwiczysz, a to pomaga budować poczucie wspólnoty”.

5# Spożywanie tofu

tofu i soja
źródło: canva

Tofu to rodzaj wysokobiałkowego serka, produkowanego z mleka sojowego. To podstawą w diecie Japończyków. Jest nie tylko wegański, ale utrzymuje elastyczność skóry, dzięki czemu wyglądasz młodziej. Co więcej, tofu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i raka oraz pomaga utrzymać zdrową wagę.

6# Kąpiele parowe

Kobieta w saunie
źródło: canva

Kąpiele parowe są nie tylko relaksujący, ale także korzystne dla naszego zdrowia. Ważne jest, żeby używać olejków eterycznych, które pomagają skórze. Najlepszym wyznacznikiem idealnej temperatury sauny jest Twoje własne ciało. Przede wszystkim powinno sprawiać Ci to przyjemność.

Źródła: brightside.me