Kategorie PoradyZdrowie

6 rad, które zaradzą na nadmierne pocenie się w upały

Ostatnie dni dały się Polakom mocno we znaki. Temperatury sięgające 30 stopni to duże wyzwanie dla naszego organizmu. Naturalnym tego następstwem jest to, że intensywniej się pocimy. Są jednak sposoby, dzięki którym mimo wysokich temperatur, wciąż będziesz czuł się świeżo i komfortowo.

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie, mającym na celu regulację temperatury ciała. W upały proces ten jest wzmożony przez co nasza skóra szybciej robi się wilgotna, a to sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów. W wyniku bytowania na skórze bakterii nasz pot zaczyna nieprzyjemnie pachnieć (naturalne pot jest bezwonny). Lepka skóra i niemiły zapach powodują duży dyskomfort. Jak temu zaradzić?

1# Wybierz prysznic

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że ludzie dzielą się na tych którzy wolą długie kąpiele w wannie oraz tych preferujących prysznic. W upalne dni zdecydowanie lepszym wyborem będzie ta druga opcja. Strumień wody obmyje nasze ciało z drobnoustrojów, a dodatkowo orzeźwi i odświeży nasze ciało. Dobrą opcją jest polewanie skóry letnią wodą co spowoduje zwężenie się gruczoł potowy. Do mycia można wybrać miętowe żele chłodzące, które dodatkowo spotęgują uczucie świeżości. Ponadto zimne prysznice dodają energii, zmniejszają ciśnienie oraz powodują wydzielanie endorfin.

2# Antyperspirant zamiast dezodorantu

źródło: canva

Czym się od siebie różnią? Dezodorant poprzez zawarte w sobie związki ogranicza rozwój bakterii. Dodatkowo dodawane są do niego substancje zapachowe, które tuszują nieprzyjemny zapach potu. Natomiast głównym składnikiem antyperspirantów są alkaiczne sole glinu, które zwężają pory zmniejszając w ten sposób wydzielanie potu. Bardzo często dodaje się do nich również talk, który pochłania i neutralizuje zapach potu. Antyperspirant wysusza skórę ograniczając w ten sposób rozmnażanie się bakterii. Jeżeli więc należysz do osób, które mocno się pocą wybierz antyperspirant zamiast dezodorantu.

3# Ubrania z naturalnych tkanin

źródło: canva

To jakie ubrania wybierzesz odgrywa bardzo dużą rolę. I nie chodzi nam o to, żeby odkrywać jak najwięcej ciała, ale aby tkaniny z których ubrania są wykonane były naturalne i przewiewne. Dzięki temu pot nie będzie wsiąkał w materiał, a odparowywał z powierzchni skóry.

4# Odpowiednie nawodnienie to podstawa

źródło: canva

Tego punktu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Im więcej się pocisz tym więcej płynów ulatnia się z Twojego organizmu. Woda jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli jej zabraknie to nie tylko będziesz czuł się niekomfortowo, ale Twoje samopoczucie się pogorszy, a w skrajnych przypadkach ucierpi na tym również Twoje zdrowie. W upały wypijaj przynajmniej 2l wody.

5# Pij napoje o temperaturze pokojowej

źródło: canva

Jeżeli jesteś spragniony zapewne pierwszy o czym myślisz to zimny napój z kostkami lodu. To duży błąd, gdyż w ten sposób wychładzasz organizm od ośrodka w wyniku czego będzie on próbował się ogrzać. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie napojów o temperaturze pokojowej. To one najlepiej nawodnią Twój organizm i nie spowodują skoku temperatury.

6# Zimne kompresy

źródło: canva

Jeżeli czujesz, że Twój organizm jest nagrzany i potrzebujesz szybkiego ochłodzenia, zmocz ręcznik w zimnej wodzie i przyłóż w okolicę zgięć łokci, szyi i obojczyków. W tych miejscach znajdują się największe naczynia krwionośne. Zimne kompresy ochłodzą krew i przyniosą Ci ulgę.

Źródła: uroda.poradnikzdrowie.pl