×

6 dziwnych powodów przez które można zapanować nad apetytem. Wywołują niekończący się głód!

Niekończący się apetyt i głód? Jeżeli jesteś głodny prawie cały czas, Twój organizm może informować Cię o chorobach lub może to być skutek uboczny Twojego tempa życia. O co dokładnie chodzi?

Istnieje wiele powodów, dla których nie możesz poczuć sytości, nawet jeśli niedawno jadłeś. Późne wizyty w lodówce mogą być prostym objawem niewłaściwej diety lub ostrzeżeniem o problemach medycznych, które należy skonsultować z lekarzem.J

#1 Jesz zbyt dużo rafinowanych węglowodanów

Rafinowane węglowodany można znaleźć w każdej przetworzonej żywności, szczególnie w makaronie, pieczywie i słodkich produktach spożywczych. Brak błonnika sprawia, że ​​Twoje ciało szybko je trawi, więc głód pojawia się od razu, a uczucie sytości towarzyszące jedzeniu jest chwilowe.

Udowodniono, że pokarmy bogate w błonnik wymagają dłuższego czasu trawienia, więc dodanie błonnika do naszej diety jest tutaj dobrym rozwiązaniem.

#2 Cukrzyca

Cukrzyca, szczególnie cukrzyca typu 2 jest chorobą, która może powodować, że przez cały czas odczuwasz głód. Z powodu cukrzycy, glukoza, nasze źródło energii pozostaje we krwi zamiast rozprzestrzeniać się w naszych komórkach.

Poczucie głodu jest tylko jednym z objawów cukrzycy, który można zdiagnozować za pomocą badania krwi. Po odpowiednim badaniu, a także za pomocą leków i specjalnej diety, można je kontrolować, a objawy te znikną.

#3 Dużo ćwiczysz

To jeden z dobrych powodów, dla których często czujesz się głodny. Jeśli dużo ćwiczysz, spalasz dużo kalorii, w wyniku czego organizm pragnie więcej kalorii. Ludzie ćwiczący regularnie i przez długi czas rozwijają szybszy metabolizm i większy apetyt.

Trening jest dobry dla naszego zdrowia, dlatego należy skupić się na tym, co i kiedy jemy. Według badań pożywny posiłek przed ćwiczeniami poprawi wydolność fizyczną, a także zminimalizuje możliwość uszkodzenia mięśni.

#4 Zbyt duży stres

Powszechnie wiadomo, że ciągły niepokój ma poważny wpływ na nasze zdrowie, a jednym z nich jest zwiększenie apetytu. Zajadanie stresu jest częstym zaburzeniem, które dowodzi, jak nadmierny stres jest powiązany z naszym uczuciem głodu. Naukowo mówiąc, lęk powoduje wzrost hormonu kortyzolu i prowadzi do przejadania się.

Stres jest czynnikiem ryzyka otyłości i należy go leczyć wcześnie. Terapia, medytacja i ćwiczenia to sposoby na odzyskanie równowagi i samokontroli oraz unikanie emocjonalnego jedzenia.

#5 Brak snu

Nigdy nie lekceważ dobrego snu. Grelina jest tak zwanym „hormonem głodu”, który kontroluje uczucie apetytu w naszych mózgach. Niedobór snu odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ wykazano, że brak snu zwiększa poziom greliny, a w rezultacie wywołuje uczucie głodu.

Utrzymanie stałego harmonogramu snu z co najmniej 8 godzinami pomoże kontrolować poziom hormonów i poczuć się lepiej.

#6 Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu

Alkohol poważnie wpływa na nasz apetyt. Według naukowców alkohol obniża leptynę, hormon odpowiedzialny za nasze uczucie sytości, szczególnie gdy jest spożywany przed posiłkiem lub w jego trakcie. Nadmierne picie jest również uważane za czynnik ryzyka otyłości.

Możesz całkowicie zrezygnować z alkoholu lub pić odpowiedzialnie. Powinieneś unikać łączenia go z jedzeniem, ponieważ to sprawia, że ​​jesteś bardziej wrażliwy na aromaty żywności, a mózg jest wtedy oszukiwany, by prosić o więcej jedzenia.


Może Cię zainteresować