Kategorie CiałoTwarzUrodaZdrowie

6 powszechnych błędów w codziennej higienie, które popełnia znaczna część społeczeństwa

W dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa dbanie o higienę ma kluczowe znaczenie. Tym razem chcielibyśmy się skupić nie tyle na dokładnym myciu rąk, co podstawowych zasadach higieny dotyczących codziennego życia. Dla wiele osób poniższe zalecenia mogą być zaskoczeniem, zwłaszcza, jeśli robili coś wbrew nim przez całe życie.

6 błędów dotyczących przestrzegania zasad higieny, które popełnia wiele osób. Sprawdź, czy zaliczasz się do tej grupy ludzi

#1 Bierzesz prysznic lub kąpiel zbyt często

Choć to może zabrzmieć dziwnie, zbyt częste branie kąpieli lub prysznica, może być dla nas tak samo szkodliwe, jak nie mycie się wcale. Według zespołu ekspertów od chorób zakaźnych z Columbia University, zbyt częste kąpiele powodują, że skóra staje się sucha i popękana. W konsekwencji wszelkie drobnoustroje swobodnie mogą przenikać przez skórę do wgłąb organizmu. Eksperci zalecają nie mycie się częściej niż raz dziennie.

6 powszechnych błędów w codziennej higienie, które popełnia znaczna część społeczeństwa
Pexels

#2 Nie myjesz rąk przed pójściem do toalety

Łazienka to nie jedyne miejsce w domu, gdzie znajdują się bakterie. Równie dobrze może je znaleźć w kuchni, sypialni czy korytarzu. Oznacza to tyle, że jeśli nie myjesz rąk przez dłuższy czas, bakterie prawdopodobnie będą na nich obecne. Odwiedzając toaletę dotykasz okolic intymnych, dla których mikroby są szczególnie niebezpieczne. To właśnie dlatego mycie rąk jest istotne nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również przed.

#3 Spłukujesz wodę opuszkami palców

Sama toaleta jest jednym z największych siedlisk bakterii, jakie możemy znaleźć w domu. Badania pokazują, że nawet 90 minut po spłukaniu wody, dziesiątki kropelek z bakteriami wciąż znajdują się na powierzchni sedesu. To dlatego tak ważne jest, aby nie spłukiwać wody opuszkami palców. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wciskanie spłuczki kostką lub ugiętym palcem na wypadek, gdybyś dotknął czegoś przed umyciem rąk.

6 powszechnych błędów w codziennej higienie, które popełnia znaczna część społeczeństwa
Brightside

#4 Śpisz na tej samej poduszce od dłuższego czasu

Poduszki z pierza i puchu to raj dla roztoczy i pleśni, ale piekło dla Ciebie – czasem mogą przenieść się na twarz danej osoby prowadząc chociażby do nużycy. Badania pokazują, że roztocza mogą wywołać alergię, która objawia się m.in. przekrwieniem błony śluzowej nosa czy podrażnieniem górnych dróg oddechowych.

#5 Śpisz z domowym zwierzakiem

Zasad higieny należy przestrzegać również podczas snu. Badacze nie zalecają współdzielenia łóżka z kotem lub psem, bowiem nawet te najbardziej zadbane zwierzaki mają na swoich futrach zadziwiająco dużo bakterii. Co więcej, niektóre z nich mogą wywołać u Ciebie tzw. dżumę dymieniczą. Statystyki pokazują, że w latach 1977-1988 odnotowano 23 przypadki zakażenia tą śmiertelną chorobą, która może być przenoszona przez koty domowe.

6 powszechnych błędów w codziennej higienie, które popełnia znaczna część społeczeństwa
Wikimedia Commons

#6 Myjesz twarz mydłem

Niektórzy ludzie błędnie myślą, że jeśli dwa razy dziennie umyją twarz mydłem, unikną wyprysków. Rzeczywistość pokazuje natomiast, że mydło zatyka pory i… sprzyja powstawaniu wyprysków! Dermatolodzy podkreślają, że mydło nie było pierwotnie przeznaczone do mycia twarzy. Stosując je do mycia twarzy, niszczysz barierę ochronną i zaburzasz pH skóry.

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me