×

6 objawów, które mogą wskazywać na guza mózgu. Jeden z nich możesz usłyszeć

Guz mózgu to podstępna choroba, której objawy często są bagatelizowane bądź mylone z innymi schorzeniami. Tym bardziej ważne jest, aby dobrze znać pierwsze symptomy i w porę rozpoznać zagrożenie.

Według statystyk w naszym kraju co roku diagnozuje się około 2800 nowych przypadków guza mózgu, w tym 80% pacjentów umiera. Ten rodzaj nowotworu dotyka najczęściej osób pomiędzy 50 a 64 rokiem życia. Niestety coraz częściej słyszy się o chorych poniżej 19 roku życia.

źródło: canva

źródło: canva

Guz mózgu, może powodować wiele różnych objawów, w zależności od jego umiejscowienia. Do najczęstszych symptomów zalicza się bóle głowy, nudności czy drgawki. Eksperci z Cancer Research UK odkryli, że jest pewien objaw, który faktycznie można usłyszeć. Dotyczy to w szczególności guza płata skroniowego, który zdaniem ekspertów może powodować słyszenie głosów w głowie.

źródło: canva

źródło: canva

Jeśli w Twoim mózgu rozwija się guz, prawdopodobnie będzie on naciskał na czaszkę. Gdy się powiększa, w czaszce zwiększa się ciśnienie, a to może powodować poniższe sześć objawów.

1# Ból głowy

źródło: canva

źródło: canva


Według lekarzy ból głowy to jeden z najczęstszych objawów guza mózgu. Jednak jeżeli nie towarzyszą temu inne objawy, nie powinieneś obawiać się, że jest to spowodowane rakiem. Natomiast, gdy bóle głowy występują wraz z nudnościami, wymiotami, budzą Cię w nocy lub dodatkowo odczuwasz światłowstręt albo zauważyłeś pogorszenie wzroku, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

2# Napady padaczkowe

źródło: canva

źródło: canva


Napady padaczkowe występują w ośmiu na dziesięć przypadkach guza mózgu.

Możesz odczuwać szarpanie oraz drganie rąk, ramion i nóg. Napad może mieć też wpływ na całe twoje ciało. Różne choroby mogą powodować drgawki i ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się na pogotowie ratunkowe. – wyjaśnia ekspert

3# Nudności i wymioty

źródło: canva

źródło: canva


To kolejny objaw na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli pojawia się wraz z bólami głowy, osłabieniem i zaburzeniami wzroku, może wskazywać na rozwój guza.

#4# Senność i utrata przytomności

źródło: canva

źródło: canva


Eksperci wyjaśniają, że odczucie senności lub utrata przytomności może być spowodowana podwyższeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które blokuje dopływ krwi do mózgu.

5# Zaburzenia wzroku

źródło: canva

źródło: canva


Jeżeli w mózgu rozwija się guz Twój wzrok może ulec pogorszeniu. Zaczniesz zmagać się z niewyraźnym widzeniem, pływającymi kształtami i widzeniem tunelowym.

Możesz stracić zdolność widzenia kątem oka, przez co będziesz bardziej narażony na „stłuczki” z przedmiotami po lewej lub prawej stronie – twierdzi ekspert

6. Zmiany w zachowaniu

źródło: canva

źródło: canva


Kolejne objawem na którym należy zwrócić uwagę są zmiany w zachowaniu. Te objawy mogą dostrzec również osoby z naszego otoczenia. Stajemy się bardziej drażliwi i zdezorientowani.

Oprócz typowych objawów, w przypadku guza płata czołowego mogą wystąpić:
– problemy z chodzeniem,
– problemy ze wzrokiem i mową,
– utrata węchu,
– osłabienie po jednej stronie ciała.

Natomiast w przypadku guz płata ciemieniowego, możesz mieć:
– problemy z czytaniem lub pisaniem,
– trudności z mówieniem i rozumieniem,
– możesz odczuwać utratę czucia w jednej części ciała.

Źródła: www.thesun.co.uk

Może Cię zainteresować