×

6 nieoczywistych nawyków, które mogą wysuszać Twoją skórę. Czas z nimi skończyć

Jeśli jesteś przekonana, że odpowiedni balsam do ciała rozwiąże wszelkie bolączki suchej skóry, to możesz się niemile zaskoczyć. Twoja skóra wciąż może być sucha i swędząca bez względu na to, jak drogich kremów i balsamów będziesz używać. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma sensu ich stosować. Jest ot bowiem niezbędny krok w pielęgnacji skóry. Musisz mieć jednak świadomość, że nie mniej ważna jest zmiana nawyków, których rezultatem może być przesuszona skóra. Jest ich co najmniej kilka, a niektóre z nich wcale nie muszą być takie oczywiste. Przyjrzyjmy się im z bliska.

6 nieoczywistych nawyków, które mogą wysuszać Twoją skórę

#1 Pijesz zbyt dużo wody

Zaskoczona? Wydawać by się mogło, że picie zbyt małej ilości wody może prowadzić do przesuszenia skóry. Tymczasem pierwszy punkt mówi coś zupełnie innego. Jak to wytłumaczyć? Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Nadmierna ilość wody może prowadzić do utraty niezbędnych minerałów, co może wpłynąć na kondycję skóry i sprawić, że będzie ona wyglądać na bardziej matową.

#2 Bierzesz zbyt długi prysznic

Długi, gorący prysznic po długim, ciężkim dniu jest czymś, czemu nie sposób się oprzeć. Niestety, cierpi na tym nasza skóra. Gorąca woda usuwa sebum, czyli łój skóry wytwarzany przez gruczoły łojowe. Im dłuższy prysznic, tym bardziej wysuszasz swoją skórę. Jeśli chcesz o nią dodatkowo zadbać, postaw na stosunkowo niedługie, a przede wszystkim letnie prysznice. Pamiętaj również o stosowaniu łagodnych mydeł, które nie uszkadzają bariery ochronnej skóry.

#3 Stosujesz krem nawilżający o niewłaściwej porze/w niewłaściwym momencie

Stosowanie kremu nawilżającego w odpowiedni sposób i w optymalnych porach ma sens. Nakładanie kremu na osuszoną twarz mija się z celem. Nakładaj go, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, dzięki czemu nawilżysz skórę znacznie lepiej niż gdybyś nakładała go na całkowicie suchą skórę. Dla przykładu Azjatki, które znane są z nieskazitelnej, porcelanowej wręcz cery, nakładają krem nawilżający zaledwie 3 sekundy po umyciu twarzy.

#4 Pocierasz twarz ręcznikiem

Pocieranie skóry szorstkim, bawełnianym ręcznikiem może wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę prowadząc do jej zaczerwienienia czy swędzenia. Aby uniknąć tego typu sytuacji, pozwól skórze twarzy oschnąć samoistnie.

#5 Zbyt często jesz jajka

Kto by pomyślał, że nawilżenie skóry i jajka mają ze sobą coś wspólnego, a jednak… Choć jajka są doskonałym źródłem białka, mogą prowadzić do wysuszenia skóry, gdy spożywamy ich zbyt dużo. Jaja są bogate w witaminę A, a dostarczanie do organizmu zbyt dużych dawek witaminy A może źle odbić się na kondycji skóry. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz rezygnować ze swojego ulubionego, porannego omletu w trosce o swoją skórę, tylko upewnij się, ze nie spożywasz więcej niż 3 jajka dziennie.

#6 Używasz niewłaściwego kremu nawilżającego

Grunt to dobrać odpowiedni krem nawilżający do swojej skóry. Jeśli stosujesz krem nawilżający i nie zauważasz praktycznie żadnej różnicy, może być zbyt łagodny dla Twojego ciała. W przypadku gdy Twoja skóra szybko się przetłuszcza, najlepiej sprawdzą się kremu na bazie wody. Wrażliwa skóra skorzysta z kolei najwięcej z kremów, które zawierają w sobie składniki kojące.

Źródła: brightside.me
Fotografie: Fot. Freepik (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować